ادویه ترشی شامل چه ادویه هایی است؟

ترکیب ادویه ترشی لیته، هفت بیجار، پیاز ترشی، ترشی انبه و ...

مهم ترین ادویه جات ترشی
34,070

ادویه ترشی شامل چیست ؟

ادویه جات ترشی از مخلوط چند ادویه آسیاب شده تهیه می شود. اگر اهل درست کردن انواع اقسام از ترشی ها باشید باید بدانید که اصلی ترین طعم و مزه به ترشی شما را همین ادویه ترشی خواهد داد. بیشتر خانواده های ایرانی ترشی گل کلم و یا هفت بیجار درست می کنند، ترشی هایی که بدون ادویه ترشی هیچ طعم و مزه خوشایندی نخواهد داشت.

ادویه های زیادی وجود دارند که می شود برای ترشی های مختلف از آن ها استفاده کرد اما انتخاب اینکه چه ادویه هایی برای هر ترشی مورد نیاز است، تا حدودی سلیقه ای است. مسلما استفاده از سبزی ترشی در کنار سرکه و مواد دیگر، باعث خوش طعم شدن ترشی می شود و اشتهای اعضای خانواده را برای هر غذایی بالا می برد. ادویه و چاشنی ها علاوه بر اینکه طعم دهنده ی بسیار خوبی برای ترشی ها هستند، خواص بسیار زیادی نیز دارند؛ مثلا تمبر هندی، باعث بهبود عملکرد دستگاه گوارش شده و به سلامت قلب کمک می کند و فلفل که التیام بخش بسیاری از دردها مانند آرتروز و گرفتگی ریه است و به حفظ و ایمنی بدن کمک می کند.

امروز می خواهیم طرز تهیه ادویه ترشی گل کلم را برای شما آموزش دهیم، ادویه ای که می توانید به عنوان ادویه ترشی هفت بیجار و یا ادویه ترشی مخلوط، لیته، ترشی پیاز قرمز ، ترشی مارچوبه، ترشی شلغم و هر نوع ترشی که مد نظر داشتید استفاده کنید. با ما در مجله سبک زندگی آریسته همراه باشید.

ادویه ترشی مشترک بین همه ترشی ها

گلپر ۱۰ قاشق چایخوری (پودر)
پودر تخم گشنیز ۵ قاشق چایخوری
دارچین ۱ قاشق چایخوری
پودر زیره سبز ۲ قاشق چایخوری
جوز هندی ۱ قاشق چایخوری
فلفل سیاه ۱ قاشق چایخوری
فلفل قرمز ۱ قاشق چایخوری
رازیانه ۱ قاشق چایخوری (پودر)
سبزی ترشی ۲ قاشق چایخوری (به نسبت مساوی از مرزه، ترخان، گشنیز و نعنا خشک)

طرز تهیه ادویه ترشی هفت بیجار، مخلوط، کلم و …

تمامی مواد را به خوبی آسیاب کنید و سپس با یکدیگر مخلوط کنید. از آنجاییکه گلپر عطر ویژه ای دارد آن را از دستور حذف نکنید، اما یادتان باشد مقدار آن از چیزی که در مواد لازم است بیشتر نباشد؛ چراکه هم بر عطر ادویه های دیگر غالب شده و هم برای زنان باردار مضر است. پس از مخلوط کردن ادویه ها لازم است آنها را داخل ماهیتابه ریخته و حدود ۲ دقیقه بر روی حرارت ملایم قرار دهید. پس از آن مواد را داخل ظرف در دار در جای خشک و تاریک قرار دهید. از این ادویه برای هر نوع ترشی خصوصا ترشی هفت بیجار که با موادی همچون  بادمجان ، سیب زمینی ترشی،  هویج ،  گل کلم متوسط ،  گوجه فرنگی ،  فلفل دلمه ای ،  کلم قرمز کوچک ، سیر ،  سبزیجات ، نمک ، سرکه و فلفل درست می شود هم می توانید استفاده کنید.

انواع ادویه ترشی
گلپر، تخم گشنیز، دارچین،زیره سبز، جوز هندی، فلفل سیاه، فلفل قرمز، رازیانه  سبزی
انواع ادویه و سبزی ترشی
ادویه های خوش طعم برای انواع ترشی ها

ادویه ترشی انبه

ترشی انبه، ترشی مخصوص جنوب کشور است و مزه های تندی، شیرینی و ترشی را همزمان دارد. برای درست کردن ترشی بندری انبه کافیست انبه ها را به اندازه دلخواهتان تقسیم و با آبلیمو مخلوط کنید و همزمان در ظرفی دیگر سرکه و سیر و تمر هندی را به همراه سایر ادویه ها و سبزی مخصوص ترشی لیته بجوشانید در انتها، انبه های طعم دار شده را نیز به باقی مواد بیفزایید و اجازه دهید چند دقیقه روی حرارت بماند تا ترشی خوش طعم انبه تان حاضر شود.

ادویه ترشی مخلوط خانگی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند ترشی را در خانه درست کنند و از موادی که مطابق با ذائقه شان هست در ترشی شان استفاده کنند. ترشی مخلوط مجلسی، همان طور که از نامش پیدا است ترکیبی از انواع سبزیجات و صیفی جات است. گل کلم، فلفل دلمه، کرفس، لوبیا سبز، هویج، سیر، بادمجان، پیاز و سیب زمینی، موادی هستند که قبل از استفاده در ترشی، باید تمیز شسته و خرد شوند و بعد از خشک شدن کاملشان به همراه سرکه و ادویه جات دیگر در ظرف مناسبی ریخته شده  و نگهداری می شوند.

ادویه ترشی بادمجان شکم پر

سیر، هویج، فلفل و سبزی های ترشی بادمجان مثل نعناع و ترخون، مهم ترین چاشنی های ترشی بادمجان به حساب می آیند که باید به اندازه و مطابق با دستور پخت از آن ها برای ترشی تان استفاده کنید. علاوه بر ادویه های بالا، بعضی افراد از گلپر و فلفل سیاه نیز برای ترشی هایشان استفاده می کنند.

ادویه ترشی گل کلم

دانه خردل، دانه کرفس، سیر، نمک، فلفل و زردچوبه، اصلی ترین ادویه های ترشی گل کلم هستند که معمولا در انتهای آماده سازی ترشی به گل کلم های خرد شده و سرکه اضافه می شوند.

ادویه ترشی زیتون

چاشنی این ترشی از سبزیجات معطری مانند جعفری و نعناع و تعداد زیادی زیتون و نمک و فلفل درست می شود که باید خیلی خوب با یکدیگر مخلوط و قبل از سرو کردن در یخچال نگه داری شوند.

ادویه ترشی هفت بیجار

یکی از ترشی های ساده و خوشمزه، ترشی هفت بیجار است که مخصوص استان گیلان است و در کنار بیشتر غذاهای شمالی دیده  می شود. مواد ترشی هفت بیجار، شامل گل کلم، بادمجان، خیار، هویج، کرفس، سیب ترش، سبزی های مختلف، فلفل، موسیر، گلپر، زردچوبه و نمک است که در ترکیب با سرکه این ترشی فانتزی را درست می کنند.

راز داشتن ترشی های خوشمزه تر

یادتان باشد برای تهیه ادویه بهتر است خودتان دست بکار شوید، چراکه هیچ ادویه آماده ای همانند آن چیزی نیست که خودتان در خانه تهیه می کنید. ادویه ترشی به صورت آماده در عطاری ها موجود است، اما توصیه می کنیم این ادویه را خودتان در خانه دست کنید، چراکه طبیعی تر بوده و اطمینان بیشتری نسبت به ترکیبات آن خواهید داشت، در ضمن ادویه ای که خود تهیه می کنید دارای عطر بسیار بیشتر و خوش تری خواهد بود و در نهایت در طعم و مزه ترشی شما تاثیر بیشتری خواهد گذاشت؛ اگر از طعم ادویه ای خاص بیشتر لذت می برید می توانید کمی در اندازه های مواد دستکاری کنید و این تا کمی سلیقه ای خواهد بود، اما اندازه های استاندارد به شرحی است که در بالا گفته شد.