۳ تمرین ورزشی نجات‌بخش برای گرفتگی عضلات پا در بارداری

0 215

گرفتگی عضلات پا یکی از شایع‌ترین عارضه‌هایی است که بسیاری از خانم‌های باردار آن را تجربه کرده‌اند و حتی خیلی از آنها به مدت‌های طولانی به این درد دچار بوده‌اند. اما تمرینات ساده‌ای هستند که خانم‌های باردار با انجام آنها می‌توانند مطمئن باشند که گرفتگی عضلات پا به سراغ آنها نمی‌آید. بنابر‌این ما از سکینه بهبودی، کارشناس مامایی و مربی کلاس‌های تمرینات بارداری درباره این تمرینات پرسیدیم.
بهبودی با اشاره به شایع بودن گرفتگی عضلات پا در دوران بارداری می‌گوید: به گرفتگی عضلات پا، کرامپ گفته می‌شود. تمرینات مربوط به کرامپ به دودسته تمرینات پیشگیری کننده و تمرینات درمانی تقسیم می‌شوند.
تمرینات پیشگیری‌کننده
این تمرینات شامل حرکات کششی ساق پا‌ها است که به این صورت انجام می‌شوند:
۱- حرکات دورانی کف پا: در حالی که خانم‌ها روی صندلی نشسته‌اند، پای راست‌شان را کمی بالا آورده و از مچ بچرخانند. این چرخش باید به صورت ۵ دایره در جهت عقربه‌های ساعت و ۵ دایره بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت باشد. سپس پای راست را زمین گذاشته و پای چپ را بالا می‌برند و مچ آن را هم ۵ دایره در جهت عقربه‌های ساعت و ۵ درجه بر خلاف جهت عقربه‌های ساعت ‌بچرخانند. خانم‌ها در حالت نشسته و در حالی که پا‌های‌شان را روی زمین دراز کرده‌اند می‌توانند این حرکت را انجام دهند. آنها دقت کنند که زانوی‌شان خم نشود. حرکت چرخشی پا باعث افزایش گردش خون، رفع درد، رفع خستگی و پیشگیری از انواع کرامپ می‌شود.
۲- در این تمرین خانم‌ها در حالی که روی زمین نشسته‌اند پا‌های‌شان را دراز می‌کنند. یک‌بار دو انگشت شست را به هم می‌چسباند و یک‌بار پاشنه‌ها را و این حرکت را یکی در میان برای شست و پاشنه انجام می‌دهند. این حرکت ۶‌بار برای شست و ۶‌بار برای پاشنه باید انجام شود که در مجموع ۱۲ حرکت می‌شود.

گرفتگی عضلات پا در بارداری

گرفتگی عضلات پا در بارداری

۳- در تمرین سوم خانم‌ها باید شست پای‌راست‌شان را به سمت زانو و همزمان شست پای چپ‌شان را به سمت زمین بگیرند و برعکس. این حرکت کششی در پا ایجاد می‌کند که انگار پا‌ها روی پدال قرار دارند و به آن کرال می‌گویند. این تمرین باید روزی ۱۲ بار انجام شود.
این تمرینات باعث پیشگیری از کرامپ پا می‌شود و تجربه ثابت کرده ۸۰ درصد از خانم‌هایی که روزانه به‌طور مرتب این تمرینات را انجام می‌دهند به کرامپ پا دچار نمی‌شوند.
تمرینات درمانی
۱- در صورتی که خانم‌ها به کرامپ پا دچار شدند،‌همان‌طور که پا‌های‌شان را دراز کرده‌اند، شست پا را با دست به طرف زانو بکشند. برای این حرکت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه زمان کافی است.
۲- اگر خانم‌ها در خواب دچار کرامپ شدند، می‌توانند به همان حالت خوابیده شست را به سمت زانو بگیرند و نگه دارند و یا کیسه آب‌گرم روی محل گرفتگی بگذارند.