۱۰ نکته که آقایان قبل از ارتباط جنسی با همسر بارد‌ارشان باید بدانند

0 454

«آیا ارتباط جنسی در دوران بارداری به سلامتی فرزندمان آسیب نمی‌رساند؟» یکی از رایج‌ترین پرسش‌خانم‌های باردار و همسران‌شان و بسیاری از آنها در ایجاد این ارتباط تردید دارند. به همین دلیل در گفتگو با پریسا الماسی، کارشناس مامایی، درباره نکاتی که آقایان و همسران‌شان باید قبل از نزدیکی در دوران بارداری بدانند، پرسیدیم.
الماسی با اشاره به اینکه خانم‌ها باید بدانند در شرایط عادی و با رعایت مسائل بهداشتی می‌توان در دوران بارداری نزدیکی داشت می‌گوید: البته آقایان باید بدانند با توجه به غیر‌‌عادی بودن وضعیت همسر‌شان، در این نزدیکی‌ها باید نکاتی را در نظر بگیرند و رعایت کنند.

۱- در بارداری‌های طبیعی و بدون مشکل، نزدیکی خطری ندارد و هیچ‌گونه مانعی برای نزدیکی کردن خانم‌ها و همسران‌شان وجود ندارد، مگر اینکه خانم احساس ناراحتی کند، مشکلی داشته باشد و یا توسط پزشک یا ماما از نزدیکی‌کردن منع شده باشد.

۲- رابطه جنسی نه تنها آسیبی به همسر وارد نمی‌کند، بلکه برقراری رابطه موجب آرامش او می‌شود به دلیل اینکه خانم‌باردار در این دوره احتیاج بیشتری به توجه و حمایت از جانب شوهرش دارد. چون اگر مرد برای مراعات حال همسرش رابطه جنسی را با او به‌طور کامل قطع کند، ممکن است در روحیه همسرش تأثیر بدی داشته باشد. به دنبال آن خانم باردار ممکن است تصور کند به دلیل تغییرات اندام‌، لک‌های صورت و ورم و بزرگ شدن شکمش، جذابیت جنسی لازم را برای همسرش ندارد و از طرف شوهرش کنار گذاشته شده است.

۳- با پیشرفت بارداری طبیعی است که وضعیت عادی نزدیکی برای زن و شوهر‌ها مشکل‌ می‌شود و علاوه بر آن با بزرگ شدن رحم و جنین، خوابیدن مادر به پشت برای جنین خطرناک می‌شود. بنابراین متخصصان و پزشکان توصیه می‌کنند که رابطه نزدیکی به صورت خوابیدن به پهلو و یا وضعیت زن بر روی مرد انجام شود. در هر صورت حالت زن و مرد در هنگام نزدیکی باید به گونه‌ای باشد که فشاری به خانم وارد نشود، احساس راحتی داشته باشد و همچنین هر گاه احساس ناراحتی کرد بتواند وضعیتش را تغییر دهد.

۴- در دوران بارداری، رابطه نزدیکی باید با ملایمت و آرامی انجام گیرد و از دخول عمقی پرهیز شود.

۵- آقایان باید بدانند زنان در دوران بارداری بیشتر در معرض ابتلا به عفونت، به ویژه عفونت‌های آمیزشی قرار دارند. بنابراین باید نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

۶- بسیاری از خانم‌های باردار حس می‌کنند دیگر به عنوان یک زن برای همسر خود جذاب نیستند. بنابراین مهم‌ترین نکته برای برگرداندن میل جنسی خانم‌ها این است که آقایان هرگز آنها را مجبور به برقراری ارتباط جنسی نکنند چون نتیجه عکس دارد. آنها در مقابل، باید به شیوه‌های گوناگون به همسران‌شان ابراز محبت کنند و این‌گونه می‌توانند آنها را به سوی خود‌شان جذب کنند.

۷- پزشکان توصیه می‌کنند در هر رابطه جنسی علاوه بر نوازش و معاشقه، بهتر است آقایان به آرامی کمر و سایر قسمت‌های بدن همسر‌شان را ماساژ دهند و پس از ایجاد آمادگی لازم، رابطه نزدیکی را انجام دهند.
۸- آقایان باید زمان و تعداد دفعات نزدیکی را تنظیم کنند و دقت کنند که رابطه‌شان عمقی نباشد تا همسر‌شان دچار درد یا آسیبی نشود.

۹- همسران باید درباره تماس فیزیکی‌شان در هنگام بارداری و اینکه چه کاری را بیشتردوست دارند و چه کاری را کمتر، با هم صحبت کنند.این کار باعث می شود که همسران به مرور، شیوه خاص خودشان را شکل بدهند و از آن در طول زمان لذت ببرند.

۱۰- در زمان‌هایی که همسران نزدیکی ندارند، می‌توانند از نظر فیزیکی با هم در تماس باشند. ماساژ دادن و نوازش کردن خانم‌ها در دوران بارداری به آرامش فکری و عضلانی‌شان کمک می‌کند. بنابر‌این در نهایت فرزند شاداب‌تری هم خواهند داشت. تماس فیزیکی باعث می شود که همسران پس از تولد فرزندشان هم زودتر به حالت طبیعی زندگی جنسی خود برگردند.