راهنمای سفر به کویر مرنجاب

1,625

تا کنون به یک کویر سفر کرده اید؟ همه خوب می دانیم اکثر افراد و حتی خود ما برای سفر نقاطی را انتخاب می کنیم که سر سبز و خوش آب و هوا باشد، مثلا برای این مقصود کوهستان های سرسبز و جنگل های زیبا در صدر قرار خواهند گرفت. اما گاهی اوقات قضیه کمی متفاوت است، هستند کسانیکه علاقمند به سفر به نقاط کویری و عاشق دیدن شب های طولانی و پر ستاره کویر هستند. امروز می خواهیم راهنمایی کامل از سفر به کویر مرنجاب را در اختیار شما قرار دهیم، همراه با ما باشید. (برای مشاهده مطالب بیشتر کلیک کنید)

کویر مرنجاب کجاست؟

کویر مرنجاب در استان اصفهان قرار گرفته است، منطقه ای در شمال شرق شهرستان آران و بیدگل که دارای ارتفاع ۸۵۰ متری است. این منطقه در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است؛ کویر مرنجاب در واقع یکی از دسته مناطق گردشگری در ایران است که در آن می توانید شاهد کاروانسرا، دریاچه نمک، چاه دستکن (آبشخور)، تپه های شنی، پوشش گیاهی شامل گیاهان شورپسند، دم گاوی، گز و گونه های مختلف جانوری متنوعی باشید. آب و هوای کویر مرنجاب همچون دیگر کویرهای کشور می باشد، روزهایی گرم و کلافه کننده و شب هایی بسیار خنک با آسمانی پر ستاره که شب ها آتش روشن کردن و گرد آن نشستن حس و حال خاص خود را دارد.

راهنمای جاذبه های گردشگری کویر مرنجاب

همانطور که در بالا اشاره شد کمتر کویری را می توان یافت که جاذبه های گردشگری کاملی همچون کاروانسرا، دریاچه نمک، چاه دستکن (آبشخور)، تپه های شنی، پوشش گیاهی و جانوری را یکجا در خود پنهان کرده باشد، اما از نقاط گردشگری این منطقه می توان به لیست زیر اشاره کرد:

دریاچه نمک آران و بیدگل

عکس دریاچه نمک کویر مرنجاب
سفر به دریاچه نمک کویر مرنجاب

در اکثر روزهای سال می توانید در این دریاچه رسوبات نمک را مشاهده کنید، زمانیکه باران می بارد می توان گفت در دریاچه آب زیادی وجود خواهد داشت در غیر اینصورت در اکثر اوقات شاهد دریاچه ای خشک و نمکی هستید. ارتفاع آب در این دریاچه به حدود ۲ سانتی متر رسیده و سپس با تابش خورشید تبخیر می شود. لازم است بدانید که عمق نمک این دریاچه نیز بین ۵ تا ۵۴ متر متغییر است.

کاروانسرای کویر مرنجاب (قلعه مرنجاب)

سفر به کاروانسرای کویر مرنجاب
کویر مرنجاب و کاروانسرای مرنجاب کجاست؟

کاروانسرای کویر مرنجاب دقیقا در مسیر جاده ابریشم است، در گذشته کاروان هایی که از سوی خراسان، اصفهان، ری و بالعکس در سفر بودند در این کاروانسراها استراحت کرده و از آب برکه استفاده می کردند. به دلیل وجود دو چشمه آب شور و شیرین در این منطقه نیزاری در اطراف آن پدید آمده است. موسس این کاروانسرا شاه عباس است که بسیاری از کاروانسراهای ایران به دستور او تأسیس گردیده است.

تپه­ های شنی کویر مرنجاب

نقشه کویر مرنجاب و نحوه سفر به کویر مرنجاب
اقامت و سفر به کویر مرنجاب

تا زمانیکه پای بر روی این تپه های شنی نگذارید زیبایی آنها را درک نخواهید کرد. در این منطقه تپه های شنی بلند و درختان تاقِ پایین جلوه ای بسیار زیاد به منطقه بخشیده است و می توانند لذت تماشای طلوع خورشید برای شما دو چندان کنند.

جزیره سرگردان کویر مرنجاب

آب و هوای کویر مرنجاب و میزان فاصله از تهران
آب و هوای کویر مرنجاب

در کنار دریاچه نمک جزیره ای قرار دارد که نظر گردشگران را به سوی خود جلب خواهد کرد؛ این جزیره در واقع تپه ای است که بلندترین نقطه آن حدود ۸۰۸ متر از سطح آب فاصله داشته و از سنگ های آذرین تشکیل شده است. از آنجا که گذشتگان تصور می کردند این جزیره مداوم در حال حرکت است به همین دلیل نام آن را سرگردان گذاشتند. اما امروزه دریافتند که سرگردانی این جزیره تنها به دلیل خطای دید و شکست نور اتفاق می افتاده است.

پوشش گیاهی و جانوری کویر مرنجاب

راهنمای سفر به کویر مرنجاب
عکس پوشش گیاهی کویر مرنجاب

در این منطقه آب و غذای فراوانی وجود دارد از این رو در کویر مرنجاب شاهد جانوران زیادی خواهید بود. در این منطقه گونه های جانوری همچون مارمولک­ های گوکو و آگاما، بزمجه، لاسرتا، انواع مار، عقرب سیاه و طلایی، روباه شنی، گربه شنی،گرگ، شغال، کفتار، عقاب، تیهو، هوبره و شاهین زندگی می کنند. از جمله پوشش گیاهی موجود در این منطقه نیز می توان به گیاهان شورپسند، مانند: گز، تاق، ارته، قیچ، دم گاوی، اسکنبیل و … اشاره کرد.

مسیر سفر به کویر مرنجاب

بهترین و ساده ترین راه برای رسیدن به کویر مرنجاب رفتن به سوی شهرستان آران و بیدگل (استان اصفهان) است. یادتان باشد برای رفتن به این منطقه حتما از ماشین شاسی بلند و دو دیفرانسیل استفاده کنید، و حتما با دو ماشین به کویر مرنجاب سفر کنید. برداشتن وسیله هایی برای بکسل کردن امری کاملا عاقلانه خواهد بود. یادتان باشد حتما برای چند روز بیشتر از روزهای سفر خود آب، و برای حداقل یک روز بیشتر غذا با خود حمل کنید. حتما توجه داشته باشید در صورتی که مسیر را نمی­ شناسید و راهنمای مسلط به منطقه هم به همراه ندارید از مسیرهای اصلی خارج نشوید و به اندازه ای از جاده ­ها دور شوید که بتوانید جاده را ببینید.