آموزش روش های مختلف پخت کوکو سیب زمینی خانگی

891

کوکو ها نوعی از غذاهای خوشمزه ای هستند که قابلیت خوردن آنها با برنج نیز فراهم است اما به طور غالب در دسته غذای نونی قرار خواهند گرفت. ماده اصلی کوکو ها تخم مرغ است و عموما مایع کوکو ها مایعی نسبتا شل خواهد بود. کوکو سیب زمینی نیز یکی از دسته غذاهای نونی بسیار خوشمزه ای است که در روش های مختلفی همراه با سیب زمینی پخته و خام تهیه شده و آنقدری غذای انعطالف پذیری است که دست شما را برای اجرای تمام خلاقیت های ذهنیتان باز خواهد گذاشت.

کوکو سیب زمینی خام

همانطور که از اسم این نوع از کوکو مشخص است به طور مستقیم توسط سیب زمینی خام تهیه خواهد شد. یکی از دسته انواع کوکو که به سادگی و بدون دردسر و سریع آماده شده و در دسته غذاهای ساده و خوشمزه قرار خواهد گرفت.

عکس از کوکو سیب زمینی با پنیر پیتزا
طرز تهیه کوکو شکم پر

مواد لازم برای کوکو با سیب زمینی خام:

 • سیب زمینی متوسط دو عدد
 • پیاز متوسط ۱ عدد
 • تخم مرغ دو عدد
 • پودر سیر، فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز به میزان لازم
 • قرص عصاره گوشت بره و یا مرغ ۱ عدد یا در صورت عدم تمایل کمی نمک
 • زعفران ساییده شده به مقدار لازم

طرز تهیه کتلت سیب زمینی خام:

 1. برای درست کردن این غذا با سیب زمینی باید ابتدا سیب زمینی ها را توسط رنده ریز رنده کرده و یا آن را در خرد کن ریخته و آنقدری بزنید تا به دانه های ریزی تبدیل شود.
 2. پس از رنده شدن سیب زمینی آنها را داخل صافی ریخته و بر روی آنها آب سرد بگیرید تا نشاسته اضافی آن خارج گردد.
 3. با کمک دستان خود سیب زمینی ها را به خوبی فشار دهید تا آب اضافی خارج شود.
 4. پیاز را رنده کرده و کمی از آب اضافه آن را بگیرید.
 5. حالا تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط کرده و آن را داخل ماهیتابه نچسب که از قبل با روغن چرب شده است بریزید و درب آن را بگذارید.
 6. پس از سرخ شدن یک طرف کوکو آن را برگردانید تا سمت دیگرش نیز کاملا سرخ شود.

کوکو سیب زمینی پخته

در این نوع از کوکو باید از سیب زمینی پخته استفاده گردد. بر خلاف روش قبلی که با سیب زمینی خام پخته می شد و احتمال وا رفتن کوکو وجود نداشت، در این دستور اگر میزان تخم مرغ متناسب با سیب زمینی ها نباشد کوکوی شما در روغن به ذرات ریز متلاشی خواهد شد. به طور تقریبی برای هر عدد سیب زمینی متوسط یک عدد تخم مرغ نیاز است.

با کوکو سیب زمینی چی بخوریم؟
طرز تهیه کوکو سیب زمینی با سوسیس

مواد لازم برای کوکو با سیب زمینی پخته شده:

 • سیب زمینی متوسط دو عدد
 • پیاز متوسط ۱ عدد
 • تخم مرغ سه عدد
 • پودر سیر، فلفل سیاه، پودر تخم گشنیز به میزان لازم
 • قرص عصاره گوشت بره و یا مرغ ۱ عدد یا در صورت عدم تمایل کمی نمک
 • آرد نخود چی یک قاشق چای خوری
 • بیکینگ پودر یک دوم قاشق چایخوری
 • زعفران ساییده شده به مقدار لازم
همیشه مواد کوکو و یا کتلت را پس از آماده سازی برای مدت زمان حداقل نیم ساعت در یخچال استراحت دهید. این کار باعث می شود تا طعم مواد به خورد یکدیگر رفته و انسجام مواد بیشتر شود.
روش پخت کوکو با سیب زمینی آب پز
دستور پخت کوکو با سیب زمینی رنده شده
طرز تهیه کوکو سیب زمینی پخته شده :
 1. ابتدا سیب زمینی ها را آبپز کرده و یا توسط ماکروفر یا سولاردام برای مدت زمان ۴ دقیقه آنها را حرارت دهید تا سیب زمینی ها پخته گردند.
 2. یک پیاز رنده کرده و آب اضافی آن را به خوبی بگیرید تا در نهایت آب پیاز منجر به شل شدن مواد کوکو نگردد.
 3. سیب زمینی های پخته را بکوبید یا توسط رنده آنها را رنده کنید.
 4. تمامی مواد را با یکدیگر مخلوط کرده و برای مدت زمان ۱ ساعت مواد را دخل یخچال قرار دهید. اینکار باعث می شود طعم مواد به خورد یکدیگر رفته و مواد چسبندگی بهتری در زمان پخت داشته و کوکو وا نرود.
 5. پس از مدت زمان استراحت داده شده می توانید کوکو ها را داخل روغن سرخ کنید. برای این کار حتما از تابه های نچسب استفاده کنید و برای آنکه مواد کوکو به دستان شما نچسبد حتما از یک ظرف آب استفاده کنید. کمی دستان خود را داخل آب زده و سپس اندازه دلخواه مواد برداشته و داخل روغن سرخ کنید.
 6. اگر مواد کوکو شل بود می توانید به آن کمی آرد سوخاری، یا آر ذرت و یا آرد سیب زمینی اضافه کنید و اگر مواد کوکو بیش از حد سفت بود و چسبندگی لازم را نداشت به آن تخم مرغ اضافه کنید.
طرز تهیه کوکو سیب زمینی پخته با مرغ
طرز پخت کوکو سیب زمینی ترد و خوشمزه
کوکو سیب زمینی در واقع مواد پایه برای بسیاری از غذاهای فست فودی به حساب خواهد آمد، بنابراین با اضافه کردن مواد گوناگونی همچون انواع سبزی ها، گوشت مرغ، سوسیس و یا کالباس می توانید طیف وسیعی از انواع مدل کوکو سیب زمینی با قارچ، کوکو سیب زمینی با پنیر پیتزا، کوکو سیب زمینی با سوسیس، کوکو سیب زمینی با پیازچه، کوکو سیب زمینی با سبزی، کوکو سیب زمینی با مرغ و …. در اختیار داشته باشید.
اگر تمایل به درست کردن کوکو سیب زمینی سوخاری و یا کوکو سیب زمینی توپی دارید تنها کافیست مواد کوکو سیب زمینی را به شکل دلخواه در آورده، سپس آن را در آرد سفید و بعد از آن یک لایه تخم مرغ و سپس آرد سوخاری زده و در روغن فراوان سرخ کنید. برای داشتن کوکو سیب زمینی مجلسی حتی می توانید داخل کوکو را از مواد مختلفی پر کرده و کوکو سیب زمینی شکم پر داشته باشید. پاسخ به سوالات رایج:
 • کوکو سیب زمینی چند کالری دارد؟ مقدار کالری در هر ۱۰۰ گرم از این کوکو چیزی در حدود ۲۰۰ کیلو کالری است.
 • کوکو سیب زمینی چند روز در یخچال میماند؟ بهتر است غذاهای حاوی سیب زمینی به صورت تازه درست شده و مصرف گردد اما این غذا تا ۴ روز در یخچال ماندگاری خواهد داشت.
 • چه کنیم کوکو سیب زمینی وا نرود؟ استفاده از تخم مرغ و آرد نخود چی منجر به چسبندگی مواد شده و از وا رفتن آن جلوگیری خواهد کرد.
 • چه کنیم کوکو سیب زمینی ترد شود؟ مقدار مواد برداشته شده برای هر بار سرخ کردن را کم انتخاب کنید، مواد زیاد منجر به خمیری شدن کوکو خواهد شد. استفاده از بیکینگ پودر و آرد نخودچی کمک به تردی بیشتر کوکو خواهد کرد. کوکو با سیب زمینی خام و نشاسته گیری شده تردی بیشتری نسبت به کوکو با سیب زمینی پخته دارد.