کراتینه مو چیست و چه عوارضی دارد

2,210

کراتینه مو چیست؟ کراتینه کردن مو در واقع روشی است که در آن با استفاده از مواد طبیعی و یا شیمیایی اقدام به صاف کردن موها در مدت زمانی محدود می کنند. کراتینه مو چقدر می ماند؟ مواد کراتینه مو اغلب شیمیایی بوده و توسط حرارت زیاد وارد موها شده و از این رو کمک می کند تا موها برای مدت زمان تقریبی ۶ ماهه صاف و بدون وز باشند. کراتینه مو مردانه و زنانه به یک شکل و توسط یک ماده مشترک انجام خواهد شد و عملا هیچ تفاوتی میان آنها نخواهد بود. برای مشاهده انواع ماسک های زیبایی پوست و مو کلیک کنید.

آیا کراتینه مو ضرر دارد ؟

کراتین چیست؟ کراتین در واقع ماده ای اصلی است که در دندان ها، ناخن ها و موها وجود داشته و منجر به صافی، درخشندگی آنها می باشد. در افرادی که دارای موهای وز و شکننده ای هستند این میزان از کراتین تحلیل رفته است که می توان توسط مواد کراتین طبیعی و یا شیمیایی آن را وارد مو ها کرد. آیا کراتینه مو باعث ریزش میشود؟ با توجه به تجربیات و مشاهدات انجام شده کراتینه کردن مو بر خلاف ظاهری زیبا می تواند منجر به مشکلاتی در افراد باشد. بیشترین عوارض کراتینه مو که پس از ۷۲ ساعت از استفاده آن خود را نشان می دهد ریزش مو، نازک شدن مو، تخریب ساختمان مو، حساسیت به کراتینه مو مثل خارش و دانه های قرمز رنگ… می باشند. کراتین را می توان بر روی موهای حتی رنگ و دکلره شده نیز انجام داد.

چند نوع کراتینه مو داریم ؟

کراتینه مو از چه موادی تشکیل شده ؟  کراتین اغلب از منابع حیوانی یا سایر منابع طبیعی تامین می شود که در کنار ماده ای به نام فرمالدئید قرار گرفته و سپس بر روی مو ها استفاده خواهد شد. به همین دلیل است که کراتین برای سلامتی بسیار مضر بوده و اگر اصرار به انجام این کار دارید بهتر است به دنبال انواع مدل کراتینه باشید که در آنها کمترین میزان از فرمالدئید استفاده شده باشد. جالب است بدانید که اگر میزان این ماده بیش از ۴ درصد باشد، احساس سوزش در چشم و گلو خواهید کرد. به صورت کلی به شما پیشنهاد می‌کنیم، هنگام استفاده از این روش حتما ماسک و محافظ چشم داشته باشید و از تماس این ماده به پوست خودداری نمایید.

گفتنی است که این ماده سرطان زا بوده و به شدت توسط پوست سر شما جذب خواهد شد. جالب است بدانید که هر چه اندازه این ماده در کراتین شما کمتر باشد میزان اثر گذاری آن نیز کم خواهد بود. در برخی از سالن های زیبایی پس از این کار از انواع ماسک مو استفاده می کنند تا خاصیت مخرب فرمالدئید را از بین ببرند گفتنی است که هیچ چیزی نمی تواند تاثیر این ماده را از بین ببرد!

کراتینه دارای دسته بندی های متفاوتی است که به کراتینه برزیلی و معمولی دسته بندی خواهد شد. در مدل کراتینه عادی شما تنها عیوب و سوختگی های موی خود را درمان خواهید کرد و در روش برزیلی علاوه بر احیای مو به صافی آنها نیز خواهید پرداخت. نکته مهم این است که در کراتینه برزیلی احیای موهای شما دائمی اما صافی آنها موقت بوده و نهایتا بین ۴ تا ۶ ماه خواهد ماند.

چگونه از کراتینه مو استفاده کنیم ؟

کراتینه مو چه مارکی خوبه ؟ ابتدا مواد کراتینه را تهیه کنید، برای این منظور بهترین مارک کراتینه مو یکی Keratin Shot تولید شرکت Salerm Cosmetics و دیگری Keratin Complex تولید شرکت Peter Coppola می باشد. قیمت کراتینه مو در آرایشگاه ها با توجه به مواد مصرفی و اندازه موهای شما محاسبه خواهد شد، اما باید بدانید که هرچه مواد بهتری برای موهای خود تهیه کنید هزینه های بیشتری را باید متقبل شوید، در کنار هزینه های بالا سختی کراتینه کردن مو نیز به آن اضافه خواهد شد! بنابراین توصیه می کنیم این کار را به کاردان آن بسپارید!

مراحل کراتینه مو در خانه

آموزش کراتینه مو مردانه در خانه
کراتینه مو چند مرحله دارد ؟
 1. اگر هنوز هم می خواهید که خودتان کراتینه مو در خانه را تست کنید باید ابتدا حمام رفته و به خوبی موهای خود را با شامپو بچه بشویید، آنقدری که موهایی کاملا تمیز داشته باشید.
 2. در کراتینه برای موهای اسیب دیده، اگر قصد دارید تا موهایتان را تنها احیا کنید باید پس از حمام موهای خود را کاملا خشک کنید، اما اگر می خواهید صافی نیز داشته باشید باید موها تا حدود ۸۰ درصد خشک شوند و مقداری احساس رطوبت در موهای خود داشته باشید.
 3. حالا بسته به حجم موهای خود انها را به چندین قسمت تقسیم کنید تا کار به سادگی انجام شود.
 4. حالا حدود ۱٫۵ تا ۲ سانت از ریشه موها فاصله بگیرید و سپس با یک شانه مواد کراتینه را به گونه ای به موهای خود بزنید که کل سطح موهای  شما پوشانده شود.
 5. کراتینه چقدر باید روی مو بماند ؟ اگر جنس موهای شما معمولی است حدود ۳۰ دقیقه و اگر موهای فر دارید حدود ۵۰ دقیقه اجازه دهید تا مواد بر روی موهای شما باقی بماند و در این مدت زمان هر ۱۰ دقیقه یکبار توسط یک شانه موهای خود را از بالا تا پایین شانه کنید. برای اثر بخشی بیشتر محلول می توانید یک کلاه نایلونی بر روی موهای خود قرار دهید.
 6. مدت زمان گفته شده که طی شد بدون شستن موهای خود آنها را با سشوار خشک کنید. در کراتینه مو ب روش خانگی نباید موهای خود را بشویید، مگر آنکه در مواد کراتینه شما ذکر شده باشد که باید شستشو دهید.
 7. زمانیکه موهایتان خشک شد آنها را به قطعات ریزی تقسیم کنید و سپس با یک اتو مو با درجه زیاد هر تکه از موهای خود را حدود ۷ تا ۸ بار اتو بکشید. پس از اینکه اتوی موهایتان به اتمام رسید به هیچ وجه موهایتان را خیس نکنید.

چگونه از موهای کراتینه شده مراقبت کنیم

کراتینه مو چند ماهه است ؟ کراتینه مو چگونه است ؟
چطور موهامونو کراتینه کنیم ؟
 1. تا ۴۸ ساعت پس از کراتینه کردن موهای خود به هیچ عنوان آنها را با کش و وسایل دیگر نبندید چراکه موهای شما حالت آن را به خود خواهد گرفت.
 2. برای استحمام از شامپو های مخصوص موهای کراتینه شده و بدون سولفات استفاده کنید و آنها را با دمای پایین سشوار بکشید.
 3. در زمان شستشوی موهای خود به هیچ عنوان به آنها فشار وارد نکنید و موها را به آرای بشویید.
 4. تا ۳ روز پس از کراتینه کردن موهایتان را نشویید.
 5. در صورتی که آسیب دیدگی موهای شما خیلی شدید نباشد و امکان رنگ کردن مو وجود داشته باشد، می توانید قبل از کراتینه در همان روزی که کراتینه می کنید موهایتان را رنگ کنید. در نظر داشته باشید که کراتینه برزیلی پس از اتو شدن مو، باعث می شود که موها کمی روشنتر شوند، بنابراین برای داشتن رنگ دلخواهتان، باید موها را کمی تیره تر کنید تا بعد از روشن تر شدن در اثر کراتینه، به رنگ موی دلخواهتان برسید.
 6. اگر آسیب دیدگی موهای شما خیلی شدید نباشد، می توانید از ده روز بعد از کراتینه کردن موهای خود را رنگ کنید. اما اگر آسیب دیدگی زیاد باشد باید از این کار پرهیز کنید خصوصا دکلره کردن اکیدا ممنوع بوده چراکه منجر به شکننده شدن مو می گردد.
 7. رفتن به استخر با موی کراتینه شده مشکل زیادی ایجاد نخواهد کرد؛ مخصوصا اگر کمتر از یک ساعت و نیم در آب باشید. اما شنا کردن در دریا به علت وجود نمک در آب می تواند منجر به آسیب کراتینه شود.

آیا کراتینه موخوره را از بین میبرد

موخوره در اثر خشکی شدید موها ایجاد خواهد شد. کراتینه کردن موها تا حدود بسیار زیادی می تواند مانع از پیشروی موخوره شود چراکه باعث می شود پروتئین طبیعی کراتین موهایتان بازگردانده شود.

کراتینه مو در بارداری

در کراتینه از موادی همچون فرمالدئید استفاده شده است، این ماده به راحتی از پوست سر جذب شده که بسیار برای مادر و جنین خطرناک است، همانطور که باید در دوران بارداری از رنگ مو و اکسیدان استفاده نکنید به همان اندازه توصیه می شود که در دوران بارداری از کراتینه نیزاستفاده نکنید.

به طور کلی لازم است بدانید که در دوران بارداری و خصوصا سه ماهه اول نباید از هیچ ماده شیمایی استفاده کنید. دومین دلیلی که نباید در دوران بارداری از کراتینه استفاده کنید تغییرات هورمونی شماست که باعث می شود تا موهای شما همانند دوران قبل از بارداریتان نباشد، بنابراین بهتر است در این دوران تست راه های مختلف درمانی بر روی موهای خود را کنار بگذارید. در نهایت بوی قوی محتویات قلیایی و شیمیایی می توانند به شما احساس سرگیجه و حالت تهوع دهند؛ از این رو برای شما و نوزادتان خطرناک است.