کاندیداهای کاشت مو باید چه شرایطی داشته باشند؟

430

شرایط کاشت موی سر می‌تواند شخص به شخص متفاوت باشد. منظورمان این است که کاندیداهای کاشت مو در صورتی می‌توانند اقدام به انجام این کار نمایند که از شرایطی که برای آن تعریف شده، برخوردار باشند. به همین دلیل، ضروری است که اقداماتی را پیش از انجام آن در پیش بگیریم. کاشت موی سر توانسته است سال به سال با پیشرفت‌های جدید روبرو شود. هر یک از تکنیک‌هایی که برای رفع طاسی و کم‌پشتی موی سر به کار گرفته می‌شود، شرایطی دارند که برخورداری از آن‌ها می‌تواند شیوه و نتایج ناشی از عمل را تغییر دهد.

اولین معیار در برخورداری از شرایط کاشت موی سر

شرایط کاشت موی سر در درجه اول بستگی به این دارد که میزان کم‌پشتی یا طاسی موی فرد چقدر باشد. از این رو، قواعد و استثنائاتی برای کاشت مو وجود دارد. از دلایلی که تکنیک‌ها و روش‌های زیاد و متنوع برای رفع کم‌پشتی موها و کچلی افراد وجود دارد، نیز همین امر است. کاشت موی سر با استفاده از پیوند یا PRP، تکنیک‌هایی چون FIT یا SUT و یا روش‌هایی که صرفاً جنبه ظاهری موقت دارند، همگی یک هدف مشترک را دنبال می‌کنند؛

زیباتر نشان دادن چهره!

پیش از اینکه بدانیم شرایط کاشت موی سر چیست، نگاهی می‌اندازیم به چیستی و چرایی آن!

چرا کاشت مو از عمل‌های پرطرفدار در دنیاست؟

موی سر و صورت، یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین المان‌های زیبایی چهره است. همه ما این تجربه را داشته‌ایم که با اندکی کوتاه یا بلند شدن موها، تفاوت‌هایی چشمگیر در ظاهرمان شاهد باشیم. از طرف دیگر، تنوع و تغییر، یکی از لازمه‌های زندگی انسان است. این امر می‌تواند به سادگی تغییر مدل موها باشد. حال در نظر بگیریم که از دست رفتن موها یا بخشی از آن‌ها، می‌تواند تا چه اندازه در کاهش پتانسیل‌هایی که برای ایجاد تنوع در چهره وجود دارد، تاثیرگذار باشد.

همین امر است که باعث شده کاشت مو، به یکی از عمل‌های پرطرفدار در جهان تبدیل شود. از طرفی نیز سال به سال، علم پزشکی با پیشرفت‌های حیرت‌انگیز خود توانسته است این امر را ساده‌تر، سریع‌تر و کارآمدتر نماید. از طرف دیگر، توجه انسان به ظرافت‌ها و جزئیاتی که در زیبایی چهره تاثیرگذارند، نیز بیشتر شده است. بنابراین، انتظار اینکه کاندیداهای کاشت مو، انتظارات و توقعات مختلفی از نتیجه امر داشته باشند، نیز امری طبیعی خواهد بود.

با این حال، ببینیم که اصلاً کاشت مو به چه معناست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده و صمیمی صحبت کنیم، کاشت مو یعنی برداشتن مو از یک ناحیه و انتقال دادن آن به ناحیه‌ای دیگر. این انتقال از نواحی‌ای از بدن اتفاق می‌افتد که در برابر ریزش موی ارثی مقاوم هستند. به عنوان مثال، برداشت مو از نواحی پشت گوش‌ها و پشت گردن که اصطلاحاً به آن بانک مو گفته می‌شود، انجام می‌گردد.

پس از برداشتن مو از نواحی مقاوم، روند انتقال و کاشت آن‌ها در نواحی بی‌مو یا طاس سر اتفاق می‌افتد. پس‌پیوند و انتقال مو، یک درمان دائمی و قطعی است. به بیان دیگر، وقتی برداشت و کاشت مو اتفاق می‌افتد، می‌توان از نتیجه امر اطمینان صد‌درصد داشت و خیال‌تان از بابت اینکه موهای جدید را تا آخر عمر خواهید داشت، راحت باشد.

شرایط کاشت موی سر و پایداری آن

شخصی که شرایط کاشت موی سر دارد، می‌تواند از همان ابتدا اقدام به کاشت مو نماید. در این باره، اگر بخواهیم مفصل‌تر توضیح دهیم، باید بگوئیم که در مواردی ممکن است کاشت موی سر، امری منطقی و صحیح به نظر نیاید؛ چرا که گاهاً می‌توان با استفاده از روش‌های دیگری که برای جلوگیری از ریزش مو یا رویش مجدد موها وجود دارند، عوارض ناشی از کچلی را برطرف کرد.

همواره به دنبال بهترین روش باشید!

برای شخصی که کاندیدای کاشت مو می‌باشد، بهترین روش این است که قطعی‌ترین آن‌ را انتخاب کند؛ همچنین که دردسرهای ناشی از این روش نیز بسیار اندک بوده و هیچ دردی از این عمل را نیز حس نخواهند کرد. تنها موردی که اهمیت دارد، برخی مراقبت‌هاست که پیش و پس از کاشت مو بایستی صورت گیرند.

کلینیک کاشت مو دکتر نجف‌ بیگی با بهره‌گیری از تخصص‌های نوین و تجهیزات مدرن توانسته است به خوبی از عهده تشخیص، درمان و مراقبت‌های این عمل برآید؛ چرا که تبحر و مهارت پزشک، اصلی‌ترین فاکتور در ایجاد جلوه‌ای طبیعی در نتایج ناشی از کاشت مو است.

موی طبیعی، جلوه‌ای طبیعی دارد!

برخی از روش‌های پیوند مو، نتیجه‌ای می‌دهند که ممکن است برخلاف انتظارات و علی‌رغم میل شما باشند. به عنوان مثال، احتمال دارد که در عمل پیوند مو، رنگی مویی که کاشته شده است، دقیقاً همرنگ با موی طبیعی شما نباشد. همچنین، محتمل است که جنس آن نیز به نوعی دیگر باشد؛ اما روشی که در کلینیک کاشت مو دکتر نجف بیگی به کار گرفته می‌شود، روشی است که با کاشت موی طبیعی، منجر به ایجاد نتیجه‌ای می‌گردد که تشخیص آن با موی واقعی‌تان، امری دشوار خواهد بود! چرا که کاشت موی طبیعی، جلوه‌ای طبیعی دارد.

با پزشک خود، مشورت کرده و گفتگوی مفصلی داشته باشید!

پیش از اینکه شرایط کاشت موی سر و تشخیص اینکه آیا از کاندیداهای کاشت مو هستید یا خیر بپردازیم، لازم است بدانیم که ملاقات با پزشک، بیان انتظارات و دریافت مشاوره و روش‌های مختلف درمان، مهم‌ترین گامی است که برای این کار نیاز خواهید داشت.

هیچ‌گاه به خودی‌خود یا طبق توصیه دوستان‌تان، روشی را انتخاب نکنید؛ چرا که ممکن است هزینه‌‌های آن، باعث ایجاد دردسرهای بیشتر برایتان شود. در گفتگویی که با پزشک خود دارید، حتماً از شرایط کاشت موی سر آگاه شده و از او بخواهید که به طور دقیق برایتان توضیح دهد که آیا از کاندیداهای کاشت مو هستید یا خیر؟

آیا من شرایط کاشت موی سر را دارم؟

حتماً این سوال برایتان بارها پیش آمده است که آیا کاندیدی مناسب برای کاشت مو هستید یا نه؟ طبیعیست! چرا که تبلیغات فراوانی که در حوزه‌های مختلف پزشکی انجام می‌شوند، غالباً ما را گمراه می‌کنند. همچنین که بارها دیده‌ایم یا شنیده‌ایم که استفاده از برخی روش‌های غیراصولی، به نتایجی هولناک منجر شده‌اند. در حالت کلی، حداقل شرایطی وجود دارد که مشخص می‌کنند آیا شما فردی مناسب برای کاشت مو هستید یا نه. این شرایط را می‌توان به ترتیب زیر خلاصه و جمع‌بندی کرد.

  • افرادی که بخش زیادی از موهای خود را از دست داده‌اند و اصطلاحاً دچار طاسی شده‌اند.
  • افرادی که به علت بروز برخی حوادث، موهایشان دچار ریزش شده است. این حوادث می‌توانند از شکستگی‌های سر تا استرس‌های شدید که باعث ریزش مو می‌شوند، متفاوت باشند.
  • افرادی که در بخش‌هایی از سر یا صورت خود، دچار ریزش موی سکه‌ای یا منطقه‌ای شده‌اند.
  • افرادی که روش‌های قدیمی‌تر برای کاشت مو را تجربه‌ کرده‌ و از نتیجه‌ای که دریافت کرده‌اند، راضی نیستند.
  • کسانی که بر اثر مشکلات هورمونی یا ژنتیکی، موهای خود را از دست داده‌اند. به عنوان مثال، افرادی که با موی کم‌پشت به دنیا آمده‌اند یا خط ریش نامنظم دارند.

همچنین، یکی از شرایطی که برای کاشت مو لازم است داشته باشید که می‌توان گفت مکمل همه موارد بالاست، این است که بانک موی غنی داشته باشید. منظور از بانک مو، موهایی هستند که دچار ریزش موی ارثی نمی‌شوند و در واقع موهایی که می‌توان آن‌ها را از برداشته و در محل جدید کاشت!

موارد دیگری نیز وجود دارند!

تشخیص دادن کاندیداهای مناسب کاشت مو، محدود به موارد بالا نیستند. بلکه این‌ها، فیلترهای اولیه برای تائید صلاحیت جهت کاشت مو به حساب می‌آیند. مواردی دیگر نیز وجود دارند که در نظر گرفتن آن‌ها برای کاشت مو ضروری هستند. این موارد را می‌توان در تیترهای زیر خلاصه کرد:

  • محدوده سنی

متقاضیان جوان که بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سال قرار دارند، معمولاً کاندیداهای مناسبی برای کاشت مو نمی‌باشند؛ چرا که این افراد، همچنان به مرحله نهایی ریزش موهای خود نرسیده‌اند و ممکن است تا چند سال دیگر نیز ریزش موهایشان ادامه‌دار باشد. انجام زودهنگام پیوند یا کاشت مو، می‌تواند باعث توزیع نادرست مقداری محدود از موها شود. این امر می‌تواند در آینده باعث دریافت نتایج عکس شود و یا الزام به انجام مجدد کاشت مو را ایجاد نماید.

  • جنسیت

الگوی ریزش مو در زنان و مردان تفاوت دارد. این تفاوت ناشی از هورمون‌هایی است که در بدن زنان و مردان ترشح می‌شوند. در مردان، کم‌پشتی معمولاً به صورت موضعی رخ می‌دهد. در حالی که کم‌پشتی موی زنان، به صورت سرتاسری است. به همین دلیل که کمتر زنی دیده می‌شود که صرفاً نواحی روی سر او دچار طاسی شده باشد. بنابراین، جنسیت افراد نیز نقشی تعیین‌کننده در روند کاشت مو خواهد داشت.

  • میزان ریزش مو

هر چه میزان ریزش موی فرد، به ثبات بیشتری رسیده باشد، روند کاشت مو می‌تواند با موفقیت بیشتری انجام شود. منظور این است که بهترین زمان برای کاشت مو، زمانی است که ریزش مو، به حداکثر خود رسیده است و فرد بیش از آن، دچار ریزش مو نخواهد شد.

  • جنس مو و تراکم آن

ضخامت موها نقشی تعیین‌کننده در فرآیند کاشت مو دارند. هر چه ضخامت موها بیشتر باشد و از تراکم بیشتری برخوردار باشند، موی بیشتری برای پیوند در اختیار خواهد بود. این امر، تاثیر مستقیم در دریافت نتیجه مطلوب از کاشت مو دارد. همچنین، جنس موها نیز مهم است. موهای مجعد، مواج و فر، ظاهر متراکم‌تر و پرپشت‌تری در مقایسه با موهای صاف دارند و می‌توانند نتایجی مطلوب‌تر از کاشت مو ایجاد کنند.