چگونه شب ها کار کنیم اما سالم بمانیم؟

0 190

دلیل آن هم این است که مصرف موادغذایی حاوی پروتئین، باعث افزایش سطح فعالیت مغزی و بالا رفتن سطح هوشیاری خواهد شد، اما نقطه مقابل تاثیر موادغذایی پروتئینی، تاثیر منفی موادغذایی

حاوی هیدرات کربن است. مصرف موادغذایی حاوی هیدرات کربن خاصیت عکس داشته و خوردن آنها باعث حس آرامش و خواب می‌شود. بنابراین مصرف انواع موادغذایی حاوی هیدرات کربن را محدود کرده و به جای آن منابع پروتئینی مناسب به‌عنوان شام در شیفت شب بخورید.

منابع خوب

تخم‌مرغ، گوشت سفید مانند گوشت ماکیان، انواع ماهی، پنیر، انواع حبوبات، آجیل به‌ویژه بادام زمینی

ورزش خواب را فراری می‌دهد

درهمه برنامه‌های غذایی ریز و درشت، آنچه همیشه کنار تغذیه مناسب حاضر است، ورزش است. اگر این دو بال با هم همراه شوند، آهنگ مغز و جسم هماهنگ شده و به درستی فعالیت خواهند کرد. در ابتدای شیفت کار یا هر زمان که احساس کردید از هوشیاری مناسبی برخوردار نیستید با انجام چند حرکت ورزشی ساده خواب‌آلودگی‌تان را برطرف کنید. علاوه براین که با انجام این حرکت‌ها عضله‌ها نیز فعال شده و احساس رخوتی در عضله‌ها نیز برطرف خواهد شد.دست‌ها را ورزش بدهید:
برای انجام این ورزش، کنار دیوار بایستید. دست‌ها را به سمت جلو کشیده و انگشت‌ها را به هم قفل کنید. سپس به همان حالت آنها را بالای سر ببرید. دست‌های به هم قفل شده را تا جایی که می‌توانید به سمت بالا کشیده و روی نوک انگشتان پا، بلند شوید. این حرکت را ۱۰ تا ۱۵ بار انجام دهید. هرچه کشش بیشتر باشد، رخوت از ماهیچه‌های شما زودتر فرار می‌کند.

همان جا راه بروید: هر جایی که شیفت می‌دهید، همان جا فضای پیاده‌روی شماست. فضای باز محل کار مانند حیاط کارخانه، ورودی در آژانس، محوطه بیمارستان، محوطه کارگاه یا حتی همان چهار دیواری کوچکی که در آن مشغول به کار هستید، مکان راه رفتن شماست.هر یک ساعت یک بار حداقل ۱۵ دقیقه راه بروید. این کار مانع از لخته شدن خون در پاها در اثر نشستن زیاد هم می‌شود.


پاها را حرکت دهید:
بهترین ورزش، کشش پاست. برای این کار، زیرانداز کوچکی روی زمین پهن کنید. روی زمین، کنار دیوار بنشینید. به دیوار تکیه داده و پاها را به سمت جلو دراز و دست‌ها را به سمت جلو کشیده و انگشت‌ها را به هم قفل کنید. کمی به سمت جلو متمایل شده و همراه با کشش دست‌ها، تا جایی که می‌توانید نوک انگشتان دست را به نوک انگشتان پا نزدیک کنید. این حرکت را نیز ۱۰ بار انجام دهید.


سر را آرام کنید:
شاید یکی از مشکلات مهم آنهایی که شیفت‌ شب می‌ایستند، کم خوابی باشد و به دنبال آن احساس سنگینی سر، سردرد و کلافگی بعد از آن باشد. برای رفع این مساله دارو لازم نیست. یک ورزش ساده کافی است. برای این کار، همان‌جا که نشسته‌اید، انگشتان دست را روبه‌روی پیشانی به هم قفل کرده و شست‌ها را روی شقیقه بگذارید. حالا به آرامی چند بار درجهت و چند بار در خلاف جهت عقربه‌های ساعت شقیقه‌ها را ماساژ بدهید. این کار برای رفع سردرد معجزه می‌کند. این کار را پنج بار درهر جهت انجام دهید.

لباس مناسب مهیا کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که لباسی را پوشیده‌اید، اما با آن راحت نبوده‌اید. به دلیل این که لباس تنگ یا گشاد یا این که الیاف آن نامناسب بوده و اصطلاحا تن‌تان را خورده یا باعث عرق سوز شدن پوست شده است. بنابراین باید لباس از هر نظر راحت باشد. در شرایط خاص مانند زمانی که قرار است مثلا شیفت شب باشید، باید به راحتی لباس بیشتر توجه کنید. این نکته به‌ویژه برای خانم‌ها بسیار ضروری است.

گرم نباشد: اگر الیاف لباس نایلونی یا نخ خالص نباشد، باعث ناراحتی پوست، گرم شدن و ایجاد خواب‌آلودگی یا کلافگی می‌شوند. بنابراین مانتو، شلوار، مقنعه و.. را حتما نخی انتخاب کنید. در فصل سرد سال هم به انتخاب لباس مناسب فصل دقت کنید.

آزار ندهد: از پوشیدن لباس‌های تنگ، تیره، لباس‌های گشادی که جلوی دست و پای‌تان را می‌گیرد پرهیز کنید. این لباس‌ها با فرم‌های نامناسب‌شان باعث اذیت شما می‌شوند. بهتر است لباس ساده باشد و بخش‌های اضافی مانند تزئین‌های غیرضروری که باعث ایجاد سنگینی پارچه می‌شود هم نداشته باشد.