چه نوع پیشبندی برای پزشکان مناسب است؟

8

با پیشرفت و گسترش انواع بیماری های عفونی، استفاده از تجهیزات بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس ها اهمیت بیشتری پیدا می کند. در این زمینه پیشبندهای پزشکی برای تسلط بیشتر پزشک بر فرایند درمان، یکی از حیاتی ترین نیازهای کلینیک ها و مراکز درمانی به شمار می روند. در این خصوص انواع پیشبندهای یک بار مصرف و چند بار مصرف تولید می شوند که کاربری هر یک از آن ها بسته به نوع فعالیت های اجرایی مشخص می شود. قیمت و هزینه خرید هر یک از این پیشبندها بر اساس نوع متریال به کار رفته در تولید هر یک مشخص می شود.

نکات انتخاب پیشبند مناسب پزشکی

در خصوص انتخاب و خرید پیشبند پزشکان باید به نکات مختلفی دقت داشته باشید. هر یک از این مجموعه نکات انتخاب شما را در این حوزه بهتر و کاربردی تر می سازند. برخی از این موارد را در زیر مشاهده می کنید:

  1. طراحی به کار رفته در تولید این پیشبندها یکی از مهمترین اصول خرید آن ها به شمار می رود. برای خریدی مناسب تر باید به همه مدل های طرح دار و ساده این پیشبندها دقت داشته باشید.
  2. میزان بلندی پیشبند و روپوش پزشکی نیز در این زمینه اهمیت دارد. شما باید میزان پوشش این پیشبندها را مشخص کنید.
  3. قیمت روپوش نیز از مولفه های مهم برای انتخاب این محصولات به شمار می رود. در صورتی که می خواهید پیشبند خود را به صورت دائم تعویض کنید، انتخاب مدل های گران قیمت، چندان مقرون به صرفه نخواهد بود.
  4. الیاف پیشبند پزشکی نیز از فاکتورهای مهم و تعیین کننده در انتخاب این محصولات به شمار می رود.

انواع پیشبند برای پزشکان

برای خریدی بهتر در میان انواع پیشبندهای پزشکی باید حتما به مدل های متنوع این محصولات دقت داشته باشید. برخی از محبوب ترین دسته بندی های این پیشبندها را در زیر مشاهده می کنید:

پیشبند یک بار مصرف نایلونی پزشکی

یکی از پرکاربردترین پیشبندهای پزشکی، پیشبند یکبار مصرف دندانپزشکی مدل های نایلونی هستند. این پیشبندها شریط اجرای فرایندهای درمانی را بهداشتی تر می کنند. وزن بسیار سبک پیشبندهای نایلونی پزشکی یک بار مصرف نیز از مهمترین مزایای آن ها به شمار می رود. به همین خاطر پزشک و دندان پزشک با استفاده از آن ها احساس راحتی بیشتری در فرایندهای درمانی خود خواهد داشت. این پیشبندها به جز مصارف پزشکی در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از این پیشبندها از انتقال انواع بیماری ها پیشگیری می کند. به کار بردن آن ها در حوزه آرایشگری، دامپزشکی، پزشکی و… متداول است.

برای استفاده از این پیشبند باید بند آن را دور گردن خود قرار داده و قسمت پشت آن را نیز گره بزنید. این پیشبند باید فیت تن پزشک باشد و محکم بسته شود. شما می توانید این پیشبندها را به صورت فله یا تکی خریداری کنید.

پیشبند یک بار مصرف پارچه ای

برای پزشکان و دندان پزشکان استفاده از پیشبندهای یک بار مصرف با متریال پارچه ای نیز رایج شده است. هر یک از این پیشبندها با قد بلند و ابعاد استاندارد برای استفاده در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار می گیرند. این پیشبندها اغلب جنس مرغوبی داشته و در فروشگاه های کالای طبی ارائه می شوند. برای خرید این مدل پیشبند باید حتما به مدل و جنس پارچه آن ها دقت داشته باشید.

کیفیت و مقاومت بالای پارچه به کار رفته در ساخت و تولید این پیشبندهای پارچه ای نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. این پیشبندها با قیمت های مقرون به صرفه ای ارائه شده و مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از آن ها در اتاق های عمل، کلینیک های درمانی و… رایج شده و در میان پرکاربردترین لوازم مورد استفاده در کلینیک ها دسته بندی می شوند. انواع رنگ بندی این پیشبندها در عرصه های درمانی مورد استفاده قرار می گیرند که رنگ سبز آن برای استفاده در عملیات های جراحی مناسب تر است.

میزان بهداشتی بودن این پیشبند کمی کمتر از مدل های نایلونی است. به همین خاطر برای استفاده از آن ها باید حتما از مواد ضد عفونی کننده استفاده کرده و به نحوه استریل پیشبند دقت داشته باشید. مقاومت بالای این محصولات در برابر پارگی، سوراخ شدن و… نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

پیشبند یک بار مصرف سیلیکونی 

پیشبندهای یک بار مصرف سیلیکونی نیز از مهمترین لوازم کار برای دندان پزشکان و پزشکان به شمار می روند. یکی از ویژگی های مهم این پیشبندها، ضد آب بودن آن ها است که مانع از پخش شدن مایعات می شود. به همین خاطر از نفوذ مایعاتی مانند خون نیز پیشگیری می کنند. البته این پیشبندها بیشتر در فرایندهای درمانی کوتاه استفاده می شوند. به کار بردن آن ها در مدت طولانی بسیار خسته کننده است؛ چرا که وزن پیشبند بالا است و سبب ایجاد تعریق در بدن پزشک می شود. استفاده از این محصول برای بیماران مناسب تر خواهد بود. استفاده از این پیشبند، لباس های شما را بسیار تمیز نگه می دارد. با استفاده از آن ها از کثیف شدن لباس های رنگ روشن شما پیشگیری می شود.

پیشبند استاندارد پزشکی چه ویژگی هایی دارد؟

برای این که از پیشبند خود بهترین استفاده را داشته باشید، باید حتما به برخی از ویژگی های این محصولات دقت داشته باشید. برخی مشخصه های کمی و کیفی در ساختار این محصولات سبب افزایش کیفیت کار پزشک خواهد شد. برخی از آن ها را در ادامه مشاهده می کنید:

سبکی پیشبند پزشکی

یکی از مهمترین مواردی که در خصوص پیشبندهای پزشکی ارزیابی می شود، سبکی وزن آن است. در صورتی که پیشبند انتخابی سنگین باشد، راحتی پزشک را از بین می برد و مانع از عملکرد ساده و سریع او خواهد شد. سبکی پیشبند در خستگی پزشک نیز تاثیرگذار خواهد بود و انرژی او را برای ادامه فرایند درمان حفظ خواهد کرد.

ضد آب بودن پیشبند پزشکی

وجود ویژگی ضد آب در پیشبندهای پزشکی مزایای بی شماری دارد. در بسیاری از فرایندهای درمانی، به دلیل پخش خون و مایعات در حجم بالا، ریسک آلودگی لباس پزشک وجود دارد. برخورد خون با پیشبندهای معمولی سبب نفوذ آن به لباس و بدن پزشک خواهد شد. به همین خاطر قابلیت ضد آب این محصولات سبب پیشگیری از نفوذ آلودگی ها به بدن پزشک خواهد شد.

مقاومت پیشبند پزشکی

مقاومت جنس و متریال به کار رفته در این پیشبندها نیز یکی از مهمترین مواردی است که در خصوص خرید و انتخاب این محصولات ارزیابی می شود. در صورتی که جنس پیشبند انتخابی مطلوب نباشد، در برابر هر گونه ضربه آسیب پذیر بوده و در طول انجام فرایندهای درمانی از بین می رود. به همین خاطر در نظر گرفتن این مولفه برای انجام بهتر مجموعه فعالیت های پزشکان در کلینیک ها اهمیت دارد. با در نظر گرفتن این مورد در هزینه های شما برای خرید پیشبند جدید نیز صرفه جویی خواهد شد.

جمع بندی

در این قسمت با برخی از مهمترین دسته بندی های پیشبند مخصوص پزشکان آشنا شدید که هر یک از آن ها با استفاده از متریال و الیاف به خصوص تولید می شوند. شما می توانید با در نظر گرفتن ویژگی ها و استانداردهای کیفی مربوط به این محصولات، بهترین مدل های پیشبند پزشکان را خریداری کنید. این پیشبندها برای رعایت هر چه بیشتر نکات بهداشتی مورد استفاده قرار می گیرند و وجود آن ها در همه عرصه های طبی، آرایشی و درمانی اهمیت دارد.