هر آنچه که باید درباره ویروس کرونا بدانید!

از پیشگیری تا سرایت کرونا!

983

ویروس کرونا چیست؟ این روزها در تمامی نقاط جهان بحث کرونا ویروس بسیار داغ است. در بسیاری از کشور های جهان این ویروس مهمان ناخوانده ای است که اکنون توانسته تا این لحظه جان تعداد بسیاری از افراد را بگیرد. کرونا ویروس با نام کووید ۱۹ (COVID-19 ) اکنون شناخته می شود.

ویروس کرونا به ایران رسیده یا نه؟

بله ویروس کرونا نزدیک به یک ماه است که وارد ایران شده و منابع خبری شیوع کرونا ویروس در ایران را به طلبه ها و کارگران چینی مرتبط می دانند. هر چند که یکی از هواپیمایی های داخلی نیز در روزهای اخیر به جابجایی مسافران چینی پرداخته که بسیاری از منابع خبری این هواپیمایی را عاملی برای شیوع این ویروس می داند. خبرهای بسیار دیگری نیز از عامل شیوع این بیماری در ایران وجود دارد، اما واقعا این تقصیر به گردن کیست کسی از آن خبر ندارد!

آیا ویروس کرونا قابل درمان است؟

خیر، ویروس کرونا از دسته ویروس های جهش یافته ای است که در حال حاضر هیچگونه درمانی برای آن وجود ندارد. این ویروس تنها به وسیله پیشگیری قابل جلوگیری خواهد بود. در ادامه می توانید راه های پیشگیری از بیماری کرونا را ببینید.

ویروس کرونا در عربستان و ایران و سایر نقاط جهان
ویروس کرونا در ایران هست یا نه؟ / راه های پیشگیری از کرونا ویروس

ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

درصد مرگ و میر این ویروس در حال حاضر تنها ۳ درصد است، این میزان در مقابل دیگر ویروس های این خانواده همچون مرس و سارس و آنفولانزا بسیار کم بوده و ویروس های نامبرده مرگ و میر به مراتب بیشتری را شامل می شوند. تنها مورد نگران کننده درباره کرونا ویروس ۲۰۱۹ میزان سرعت سرایت و عدم دسترسی به واکسن های این بیماری می باشد.

ویروس کرونا علائم

ویروس کرونا چیست و چه علائمی دارد؟ ویروس کرونا نسخه پیشرفت کرده و جهش یافته از همان سرما خوردگی معمولی در گذشته است. بر طبق آمار در سال های گذشته ویروس سرماخوردگی جان بسیاری از افراد را می گرفت. با گذشت زمان بدن آنتی بادی های لازم را ساخت و امروزه شاهد مرگ بر اثر سرماخوردگی معمولی نخواهیم بود و این بیماری با چند داروی ساده قابل درمان است. اما ویروس ها هر چند سال یکبار دارای جهش زیادی هستند تا بتوانند در بدن موجودات زنده زندگی خود را حفظ کنند. به همین جهت است که پس از مرس و سارس اکنون شاهد بیماری جدیدی با نام ویروس کرونا یا کووید ۱۹ هستیم که با جهش بزرگی آمده تا زندگی بهتری در بدن میزبانان خود داشته باشد!

کرونا ویروس دارای زمان نهفتگی حدود ۱۴ تا ۲۰ روزه می باشد. یعنی فرد در طول این مدت زمان هیچ علایمی نداشته و سپس با علایمی همچون تب، سردرد و سرفه های خشک و اغلب تنگی نفس به بیمارستان مراجعه خواهد کرد. ویروس کرونا دارای علایمی همچون عکس زیر خواهد بود:

ویروس کرونا از چه حیوانی است؟
ویروس کرونا علایم

 

ویروس کرونا سرایت

تمامی ویروس های این خانواده ابتدا از طریق حیوان به انسان ها منتقل شده و سپس میان انسان ها شیوع پیدا کرده است. همانند دو مورد خطرناک قبلی همچون مرس و سارس که از خفاش و شتر به انسانها منتقل شده بود، این ویروس نیز از یک حیوان به انسان منتقل شده است. لذا توصیه اکید می شود گوشت، مرغ، تخم مرغ و کلیه محصولات دامی را در صورتی استفاده کنید که از پخته شدن کامل آنها اطمینان حاصل کرده باشید، چرا که این ویروس به گرما حساس بوده و در صورت وجود حرارت مناسب از بین خواهد رفت. کرونا ویروس از طریق تماس دست آلوده به چشم، دهان و بینی قابل سرایت است. به همین دلیل شستشوی مداوم دستها بسیار توصیه می شود.

  1. سعی کنید در این روزها از مسافرت، مهمانی، مکان های عمومی که در آنها تمرکز جمعیت وجود دارد به شدت دوری کنید.
  2. در صورت الزام به ورود به مراکز عمومی و با جمعیت زیاد حتما از عینک، ماسک و دستکش استفاده کنید.
  3. به صورت مداوم دستها را با مایع شستشو و یا اسپری ضدعفونی کننده حاوی الکل و یا پد های الکلی بشویید.
  4. گوشی های موبایل، لپ تاپ، ماوس، تبلت خود را به طور مداوم با پد های الکلی تمیز کنید.
  5. از تمامی افراد فاصله یک متری را رعایت کنید.
  6. حتما در صورت عطسه و سرفه جلوی دهان خود را با دستمال بسته و سپس آن را در سطل هایی در دار بیاندازید.
  7. لباس هاییکه با آنها بیرون از خانه بوده اید را در نقطه ای قرار دهید که دست و بدن خود را به آن نزنید. این ویروس از ۹ تا ۴۸ ساعت بر روی اجسام باقی خواهد ماند.
  8. قبل و بعد از هربار خوردن و آشامیدن دست های خود را به خوبی بشویید.

ویروس کرونا در کدام کشورها است؟

برای مشاهده آمار دقیق تمام کشورهایی که به ویروس کرونا مبتل شده اند می توانید اخبار دقیق را از وب سایت های معرفی شده در زیر دنبال کنید:

  1. https://www.worldometers.info/coronavirus
  2. https://www.who.int

آیا ویروس کرونا باعث مرگ میشود؟

این ویروس در کسانیکه مبتلا به بیماری های زمینه ای همچون کلیه، بیماری قلبی، دیابت، بیماری های ریوی و ضعف سیستم ایمنی بدن هستند منجر به مرگ خواهد شد. عمده خطر مرگ در این بیماری متوجه افراد کهنسال و بیماران خواهد بود. افرادیکه به طور متوسط دارای سیستم ایمنی بدنی قوی هستند به راحتی قادر به گذر از بیماری خواهند بود.

ویروس کرونا تا کی ادامه دارد؟

این ویروس تمایل زیادی به سرما و رطوبت هوا دارد. بیماری های ویروسی تنفسی اغلب در فصول سرد سال به وجود آمده و فراگیر می شوند. این ویروس نیز از همین دسته بوده و با گرم تر شدن هوا فعالیت آن بسیار کم خواهد شد. اما ریشه کن کردن آن تنها بسته کشف واکسن و داروهای مربوط خواهد بود.