رژیم ویت واچرز بهترین برنامه غذایی برای تناسب اندام

رژیم ویت واچرز (weight watchers) چیست؟

723

نیمه‌ی دوم سال وقت رسیدن به تناسب اندام و تغییر ظاهر و آماده شدن برای روزهای پر رفت‌ و آمد عید نوروز است. پاییز و زمستان با روزهای کوتاه و شب‌های بلندش مثل برق و باد می‌گذرد و اگر تصمیمی برای تناسب اندام دارید، باید خیلی زود دست به کار یک برنامه‌ریزی درست و دقیق شوید. برای پایین یا لا بردن وزن رژیم‌های غذایی بسیار متنوع و زیادی را با یک بار سرچ کردن در اینترنت پیدا می‌کنید، اما مهم‌ این است که کدام‌یک از آن‌ها عادت غذاخوردن شما را تغییر می‌دهند و همراه با کاهش وزن سبک زندگی و مدل غذاهایی که در طور روز مصرف می‌کنید را هم اصلاح می‌کند. رژیم ویت واچرز یکی از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین رژیمهای لاغری یا چاقی امروز در دنیا است.

رژیم غذایی ویت واچرز
لاغری و تناسب اندام با برنامه غذایی ویت واچرز

 

ویت واچرز چگونه متولد شد؟

ویت واچرز یک برنامه‌ی غذایی آمریکایی است که به وسیله‌ی جان نیدتچ (Jean Nidetch) نوشته و پایه‌گذاری شده است. جان، مادر یک فرزند و زن خانه‌دار و چاقی بود که نیویورک زندگی می‌کرد و همه‌ی راه‌ها و رژیم‌های غذایی را برای لاغری امتحان کرده بود. اما در نهایت فایده‌ای نداشت و همه‌ی وزن از دست رفته‌اش به مرور زمان بازگشته بود. اما جرقه‌ی نهایی کاهش وزن او در سی‌هشت سالگی خورد. او که در آن سن و سال حدود صد کیلوگرم وزن داشت، در خیابان مشغول خرید بود که یکی از عابرها او را با یک زن حامله اشتباه گرفت. جان سرخورده و دل‌شکسته تصمیم گرفت یک بار برای همیشه از شر این اضافه وزن خلاص شود و وارد یک برنامه‌ی رژیمی ده هفته‌ی رایگان در یکی از کلینیک‌های کاهش وزن نیویورک شد. بعد از گذشت ده هفته و با استفاده از این برنامه او توانست ده کیلوگرم وزن کم کند. اما روش و مبنای آن رژیمی که کلینیک ارائه می‌داد، چندان باب میل جان نبود و او تصمیم گرفت یک رژیم غذایی منحصر به فرد را پایه‌ریزی کند. او شش دوست خود را که آن‌ها هم اضافه وزن داشتند، به آپارتمانش دعوت کرد و برای‌شان توضیح داد که با پشتیبانی او یک برنامه‌ی غذایی لاغری را شروع کنند. بعد از دو ماه تعداد خانم‌هایی که برنامه‌ی جان ملحق شدند به چهل نفر رسید. در اکتبر ۱۶۹۲ نه تنها جان به وزن شصت‌وچهار کیلوگرمی دلخواه خود رسیده بود که حالا برنامه‌ی غذایی او در همان کلینیکی که در ابتدا کاهش وزنش را شروع کرده بود، پیاده‌سازی می‌شد. جان که در بهار سال ۲۰۱۵ از دنیا رفت، هیچ‌وقت وزنش بیش‌تر از شصت کیلوگرم نشد و با اصلاح ورش تغذیه‌ی خود و دیگران دنیای جدیدی را پیش پای کسانی گذاشت که از افزایش وزن رنج می‌برند.

رژیم غذایی ویت واچرز
رژیم ویت واچرز

برنامه غذایی رژیم ویت واچرز چگونه است؟

رژیم غذایی ویت واچرز بر انتخاب مواد غذایی مغذی، ورزش منظم و تداوم آن در همه‌ی روزها حتی بعد از رسیدن به وزن دلخواه تمرکز دارد. این رژیم در واقع تغییر سبک زندگی است و شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد چاق مشهور مانند اپرا وینفری این رژیم را به عنوان یک الگوی تغذیه در زندگی خود انتخاب کردند. اصول این رژیم به این شکل است که تمام غذاها باتوجه به میزان کالری که فرد رژیم‌گیرنده باید دریافت کند، مجاز است. کسانی که این برنامه‌ی غذایی را شروع می‌کنند، دوره‌ی رژیم معنایی ندارد و می‌توانند این شکل از دریافت کالری یا بهتر بگوییم سالم‌خوری تا پایان عمر خود ادامه دهند. این رژیم افراد را به سمت الگوی غذایی با کالری، چربی اشباع، قند پایین و پروتئین بالا هدایت می‌کند. درواقع این‌طور می‌شود گفت که رژیم ویت واچرز درست مانند رژیم کتوژنیک هیچ غذای خاص یا بخور نخورهای رژیم‌های معمول را ندارد و همه‌ی تلاشش را می‌کند تا روش درست غذایی را به افراد آموزش دهد.

 

هرچه می‌خواهد دل تنگت بخور، اما کم بخور!

ویت واچرز از آن دسته رژیم‌های انعطاف‌پذیر است. این رژیم غذایی به دنبال‌کننده‌های خود اجازه می‌دهد تا غذای‌ مصرفی روزانه‌شان را بر مبنای دلخواه یا میل آن روز، انتخاب کنند. درنتیجه افراد می‌توانند غذاهای مورد علاقه‌ی خود را در طول رژیم حذف می‌کنند و فقط لازم نیست سراغ سبزیجات بخته و مواد غذایی آب‌پز بروند. رژیم ویت واچرز هیچ گروه غذایی را منع یا حذف نمی‌کند و این به این معنی است که افرادی که وارد این رژیم می‌شوند می‌توانند با خیال راحت در شرکت، محل کار یا مهمانی‌ها غذا بخورند یا از بیرون سفارش بدهند. اما در کنار این آزاد اندیشی، ویت واچرز از دنبال‌کننده‌های خود می‌خواد تا وعده‌های عذایی خود را کنترل کنند و حتما یک فعالیت بدنی به شکل برنامه‌ریزی شده به مجموعه‌ی کارهای روزانه‌ی خود اضافه کنند.

ویت واچرز چیست؟
برنامه غذایی ویت واچرز

چگونه رژیم ویت واچرز بگیریم؟

روشی که ویت واچرز برای کاهش وزن معرفی می‌کند، بر پایه‌ی امتیازدهی است. به این معنی که برای حفظ این رژیم وارد یک سیستم امتیازدهی به خود می‌شوید و مقدا امتیازها به میزان چربی، پروئتین و قند موجود در غذای‌تان بستگی دارد. اما از آن‌جایی که هرچه میزان دریافت پروئتین در وعده‌های غذایی بیش‌تر باشد، امتیاز آن هم کم‌تر خواهد بود، می‌تواند رژیم ویت واچرز را هم جزو آن دسته از رژیم‌های برپایه‌ی پروتئین دسته‌بندی کرد. اما از آن طرف هر ژه میزان مقدار چربی یا قند موجود در وعده‌ی غذایی‌تان بیش‌تر باشد، باید امتیاز بیش‌تری هم به آن وعده‌ی غذایی داد و درنتیجه برای حفظ امتیازها در طول روز باید به میزان کم‌تری از این مواد استفاده کرد. این امتیازها باعث می‌شود تا دنبال‌کننده‌های این رژیم به مصرف بیش‌تر روزانه میوه، سبزیجات، گوشت بدون چربی و درنهایت غذاهایی با قند کم تشویق کند.

 

نحوه‌ی امتیازدهی در ویت واچرز چگونه است؟

اگر طرف‌دار این رژیم هستید یا حتی فرد لاغر با اندام متناسبی هستید و فقط علاقه‌مند شدید سبک مصرف غذایی خود را تغییر دهید، باید به روش امتیازدهی این رژیم آشنا شوید. برای این کار بهتر است نت گوشی همراه خود را فعال کنید و بعد از خوردن هر مواد خوراکی امتیاز خود را ثبت کنید. برای نمونه فردی که هفتاد کیلوگرم وزن دارد، می‌تواند در روز بین ۱۸ تا ۲۳ امتیاز دریافت کند. اما برای کسی که حدود ۱۶۰ کیلوگرم است، این امتیازها به ۲۳ تا ۳۷ عدد در طور روز می‌رسد. در کنار این باید بدانید که هر مواد خوراکی که مصرف می‌کنید چند امتیاز دارد. برای مثال یک عدد تخم‌مرغ آب‌پز دو امتیاز دارد و اگر به همراه آن دو قاشق‌غذاخوری پنیر چدار کم‌چرب هم بخورید، مجموع امتیازهای یک وعده‌ی غذایی‌تان به سه می‌رسد. این نکته را هم یادآوری کنیم که گوجه، پیاز و انواع سبزیجات معطر هم هیچ امتیازی ندارند و تا دل‌تان بخواهد می‌توانید از این مواد در وعده‌های غذایی روزانه‌تان استفاده کنید.

اگر از یادداشت هر روزه‌ی امتیازهای خود کلافه می‌شوید و می‌دانید یادداشت کردن امتیازها درنهایت یک روش بازدارنده در ادامه‌ی رژیم خواهد بود، می‌توانید به صورت هفتگی امتیاز دریافتی خود را مشخص کنید و در طول هفته با رعایت آن رژیم خود را دنبال کنید.

 

برنامه‌ی روزانه‌ی رژیم ویت واچرز برای لاغری

برای صبحانه در رژیم ویت واچرز می‌توانید یک تخم‌مرغ اسفناج به همراه پنیر کم‌چرب میل کنید. این صبحانه چیزی حدود چهار امتیاز دارد و کلی امتیاز برای وعده‌های دیگر ذخیره می‌کنید. اگر شاغل هستید و وقت کافی برای پختن یک ناهار دست اول برای ناهار ندارید، می‌توانید ناهار خود را از بیرون سفارش دهید. برای مثال جوجه‌ کباب انتخاب بسیار خوبی است. می‌توانید یک ظرف سالاد همراه خود ببرید و یک وعده‌ی غذایی کم‌کالری و البته کم امتیاز برای خود محیا کنید. بهتر است از سفارش کباب، مخصوصا کوبیده تا جایی که می‌توانید دوری کنید. چون کباب کوبیده چربی زیادی دارد و خیلی راحت میزان امتیاز خود را از دست می‌دهید. برای شام اما می‌توانید ئقت بیش‌تری بگذارید. یادتان باشد یک قاشق روغن زیتون یک امتیاز بیش‌تر ندارد، پس سراغ میگوهای تازه بروید و چند عدد از آن‌ها را در دو تا سه قاشق روغن زیتون سرخ کنید و به همراه یک سالاد اسفناج میل کنید. علاوه بر همه‌ی این‌ها این نکته را فراموش نکنید که به صورت روزانه شش لیوان آب بخورید. بهتر است آب را به عنوان یک میان‌وعده ببینید و هر وقت احساس گرسنگی کردید، یک لیوان آب بنوشید.

رژیم غذایی وایت واچرز چیست؟
برنامه رژیم غذایی وایت واچرز برای لاغری و تناسب اندام

آیا پزشکان رژیم ویت واچرز را تایید می‌کنند؟

با اینکه رژیم ویت واچرز مزایای بسیاری دارد اما چندین دلیل هم هست که موجب می شود برای همه بهترین رژیم نباشد. برای مثال، جهت دنبال کردن برنامه باید مرتب حواستان به غذاهایی که روزانه می خورید باشد و اشتباه در انتخاب موجب می شود بیش از امتیازی که سایت به شما داده غذا استفاده کنید. این کار کمی وقت گیر است و به تمرکز نیاز دارد بنابراین شاید برای بعضی افراد دشوار باشد. یکی دیگر از مشکلات موجود این است که شاید هزینه این نوع رژیم برای بعضی سنگین باشد. درست مانند بسیاری از رژیم های غذایی عضویت در ویت واچرز نیز هزینه دارد. پرداخت هزینه در این رژیم ماهانه است و بستگی به نوع رژیم فرد دارد بنابراین پرداختش برای همه مقدور نیست. همچنین از آنجا که افراد مقدار وعده ها را نیز خودشان انتخاب می کنند رژیم ویت واچرز برای کسانی که کنترلی روی خود ندارند مشکل ساز است. خوشبختانه در رژیم دکتر کرمانی با اینکه انتخاب غذا توسط فرد انجام می شود اما مقدار وعده غذایی توسط برنامه تعیین خواهد شد. آزادی در انتخاب غذا خوب است اما همین مزیت برای بعضی می تواند مشکل ساز باشد مخصوصا کسانی که ندانسته غذاهای سرشار از قند و با مواد مغذی پایین انتخاب می کنند.

 

 

آیا رژیم ویت واچرز برای سلامتی مضر است؟

این رژیم هم مانند رژیم‌های دیگر حتما فواید و ضررهایی در کنار هم دارد. اما از آن‌جایی که محدودیت غذایی ندارد و هیچ کدام از گروه‌های غذایی را به طور کامل از سبد خوراکی افراد حذف نمی‌کند، می‌توان این‌طور پیش‌بینی کرد که فواید آن به ضررهایش برای افرادی که از اضافه‌ی وزن رنج می‌برند، بیش‌تر خواهد بود. اما این نکته را فراموش نکنید که اگر می‌خواهید وزن زیادی را با استفاده از این رژیم کم کنید، حتما از مشاور تغذیه و افراد متخصص راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.