ورزشکاران پس از ورزش شیرینی نخورند!

0 580

عموما بین ورزشکاران این سوال همیشه مطرح است، که بعد از ورزش چی بخوریم؟ عموما بعد از ورزش حس خستگی و گرسنگی فرد را می گیرد، و عموما اولین انتخاب موادی همچون شیرینی ها هستند. اما لازم است بدانید که باید پس از ورزش از خوردن شیرینی خودداری کنید. 

دکتر نجارزاده متخصص تغذیه و رئیس مرکز تحقیقات تغذیه و امنیت غذایی در استان یزد، در این باره می گوید: ورزش یکی از آن دسته فعالیت هاییست که از جمله توصیه‌های پزشکی بسیار مهم برای سلامتی بشمار می آید، و برای افراد چاق توصیه می شود که به صورت روزمره ورزش هوازی را در برنامه روزانه خود قرار دهند.  به گفته این پزشک پیاده‌روی به مدت بیش از ۳۰ دقیقه در روز از جمله ورزش‌های هوازی موثر در کاهش وزن است که بدن افراد در نیم ساعت اولیه فعالیت‌های بدنی عمدتاً از قند موجود در بدن استفاده می‌کند و پس از آن شروع به سوزاندن چربی‌های ذخیره شده می‌کند، از این رو کسانیکه تمایل به کاهش وزن دارند باید بیش از نیم ساعت به انجام ورزش های هوازی بپردازند. 

خوردن شیرینی‌هایی که قندشان راحت‌تر جذب می‌شود باعث افزایش سریع قند خون می‌شود، اما به‌دنبال ترشح انسولین زیاد در بدن برای تعادل‌بخشی به این افزایش قند خون، بدن مجدداً با افت شدید در قند خون مواجه می‌شود که البته این افت در هنگام ورزش کردن می‌تواند شدیدتر نیز باشد و باعث شود که فرد احساس گرسنگی و احساس افت قند پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان این‌که در چنین مواقعی معمولاً افراد برای رفع احساس گرسنگی به سمت مصرف شیرینی می‌روند، یادآور شد: البته مصرف شیرینی در چنین زمان‌هایی توصیه نمی‌شود، چون موجب افزایش افت و خیز قند خون می‌شود که این موضوع نیز امکان ابتلا به بیماری افزایش قند خون و دیابت را به‌دنبال خواهد داشت.