همه چیز در رابطه با کفش های چرمی

5,254

انواع جنس چرم مورد استفاده در کفش ها

چرم یکی از دسته انواع پارچه هایی است که در واقع بسیار لوکس بوده و گران قیمت می باشد. از چرم ها در موارد زیادی استفاده می شود اما عمده استفاده از این نوع پارچه در ساخت کاپشن، کیف و کفش بوده اما در هر صورت از چرم در پوشاک مانند شلوار، کراوات، دستکش، کت، کاپشن و کفش وسایل جانبی مانند کیف، جاکلیدی نیز استفاده می شود. چرم ها از دباغی پوست خام جانوران خصوصا گاو بدست می آیند. دباغی کردن در واقع فرآیندی است که در آن پوست را به شکل یک ماده پایدار و انعطاف پذیر تبدیل می کنند که امکان فساد آن وجود نداشته باشد.

انواع چرم مورد استفاده در تولید کفش

چرم حیوانی

چرم های حیوانی از پوست حیوانات بدست می آیند، حیواناتی همچون گوسفند، گاو، بز، شترمرغ، مار و … برای این منظور بسیار مناسب هستند. چرم گاو دارای مقاومت زیادی بوده و بیشتر فرآورده های چرمی از این نوع حیوان گرفته می شود.

چرم گیاهی

این نوع از چرم از پوست تنه درخت و میوه گرفته می شود، این نوع چرم، انعطاف‌پذیر بوده و رنگ آن قهوه‌ای ا‌ست و در آب پایدار نمی باشد. این نوع از چرم در اثر برخورد با آب بی ‌رنگ می‌شود و اگر پس از خیس شدن، خشکش کنید، چروک گشته و از انعطاف‌پذیری و نرمی‌اش کاسته خواهد شد.

چرم سبک

چرم سبک از حیواناتی همچون گوسفند، بز، بزغاله و بره بدست می آید و بسیار ظریف است، این نوع چرم را بیشتر در لباس چرم، کاپشن چرم و دستکش چرم شاهد خواهید بود.

چرم نیمه سنگین

این نوع از چرم از حیواناتی همچون کروکودیل و شتر مرغ بدست آمده و بسیار گران هستند. این نوع از چرم در وسایل تزیینی و برای ساخت چمدانهای درجه یک، کیفهای زنانه و کفشهای مرغوب درجه یک استفاده می‌شود.

چرم سنگین

چرم های سنگین نیز از پوست حیواناتی مانند گاو ،گاومیش ،گوساله و شتر و … بدست آمده و عموما دارای مقاومت و زیبایی زیادی هستند. این نوع از چرم ها به دلیل همین مقاومت بالایی که دارند در زیره و رویه کفش، ساخت کیف های دستی و جیبی مرغوب و یا تسمه های ماشین آلات صنعتی و … بکار برده می شوند.

چرم جیر

از پوست بز و گوساله تهیه میشود و در طی فرآیندی خاص سطح روی کار که گوشتی است را به شکل مخملی در می آورند.  از این نوع چرم بیشتر برای آستر استفاده می کنند.

چرم اشبالت

این چرم را از ورقه ورقه کردن چرمهای ضخیم گاوی به دست می آورند؛ این نوع چرم نسبت به جیر سطح پایینتر محسوب و طبقه بندی میگردد.

چرم نوبوک

این چرم نیز دارای ظاهری مخملی است اما دارای ظرافت بسیار زیادی بوده و سطحی لطیف تر دارد.

چرم ورنی

این چرم نیز از پوست گوساله گرفته می شود و سپس روی آن را لاک خاصی می زنند که جلوه ای براق به خود بگیرد.

(برای مشاهده مطالب بیشتر به پورتال سبک زندگی آریسته مراجعه فرمایید.)

تشخیص کفش چرم اصل

  1. محصولات چرم طبیعی دارای نشان یا مهر نشان دهنده ی طبیعی بودن چرم به کار گرفته شده در تهیه ی محصول هستند.
  2. چرم بوی خاص خودش را می دهد.
  3. چرم طبیعی گران است.
  4. از فروشگاه های چرم طبیعی معتبر خریداری کنید.
  5. پشت چرم پرز دار است این در حالیست که چرم های تقلبی دارای شبکه ای دوخته شده از نخ هستند.
  6. چرم طبیعی دارای ضخامت ناهمگن است، یعنی بعضی جاها در آن ضخیم است و برخی از آن نازک؛ چراکه پوست دام در همه قسمت ها یک اندازه ضخامت ندارد.
  7. چرم طبیعی در زیر نور آفتاب در همه قسمت ها به یک اندازه نور را منعکس نمی کند؛ یعنی بعضی قسمت ها براق و برخی قسمت ها مات هستند.
  8. چرم طبیعی دارای طرح غیر تکراری و منحصر به فرد است.
  9. چرم طبیعی به سادگی آتش نمی گیرد، تغییر شکل نمی‌دهد و اگر شعله را تا مرحله سوختن پوست ادامه دهید بوی وحشتناکی مانند سوختن مو می دهد. چرم مصنوعی چون از پلاستیک تهیه شده است، در معرض حرارت به سرعت جمع شده، تغییر شکل می‌دهد.
  10. چرم طبیعی همانند یک پوست واقعی برخلاف چرم مصنوعی حسی گرم به دست منتقل می‌کند. چرم طبیعی که عملیات کمتری روی آن انجام شده است نرم تر است.

خب در کنار چرم طبیعی که قیمت بالایی دارند، بسیاری از کفش ها هم تولید می شوند که پارچه اصلی آنها چرم های مصنوعی و در واقع چرم های صنعتی هستند. این نوع از چرم ها در نگاه اولیه شبیه به چرم های طبیعی هستند در پاره ای از موارد هم چرم های مصنوعی با کیفیت به هیچ عنوان با نگاه کردن و لمس کردن از چرم طبیعی قابل شناسایی نیستند، اما از لحاظ ویژگی های دیگر شباهتی به چرم طبیعی ندارند؛ عموما بسیاری از این نوع وسایل ساخته شده با چرم مصنوعی ظاهری خشک تر از چرم های طبیعی داشته و در ظاهر به آراستگی چرم های طبیعی نیستند. همچنین قیمت چرم مصنوعی بسیار پایین تر از چرم های طبیعی می باشد.