نقد و بررسی کامل بسترن B50F

نقد و بررسی کامل بسترن B50F

296

همواره در کنار خودروهای داخلی تولیدشده توسط تولیدکنندگان، شرکت‌های خودروسازی خارجی نیز با تولیدات خود حضور فعالی داشته‌اند. بسیاری از کشورها با تولیدات خود وارد بازار ایران شده‌اند که تولیدات آن‌ها دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند. تولیدکننده‌های اروپایی دارای خودروهایی باکیفیت بالا و امکانات رفاهی بی‌نظیر هستند اما در مقابل قیمت تولیدات آن‌ها نیز به همان نسبت زیاد است. تولیدکنندگان آسیایی نیز به تولید خودروهایی با امکانات و کیفیت متفاوت اقدام نموده‌اند که تقریبا تمامی مشتریان با هر توان و سلیقه‌ای راضی می‌کند. از جمله تولیدکنندگان آسیایی خودرو می‌توان به چین اشاره نمود.

خودروسازان متفاوتی در کشور چین مشغول فعالیت هستند که بازارهای سراسر دنیا را مورد هدف قرار داده‌اند. خودروهای چینی عموما قیمت پایین‌تری نسبت به خودروهای هم‌رده خود دارند. یکی از کمپانی‌های چینی تولیدکننده خودرو بسترن است که از زیرمجموعه‌های گروه فاو است. محصولات این شرکت با همکاری شرکت مزدا و در کارخانه فاو بر روی پلتفرم مزدا۶ اجرا شده است. این کمپانی تولیدات متفاوتی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به بسترن B50F اشاره نمود.

خودرو بسترن B50F جزو دسته خودروهای سدان محسوب می‌شود. این خودرو در واقع یک فیس لیفت از خودرو بسترن B50 به حساب می‌آید. بسترن B50 یک تجربه ناموفق برای شرکت تولیدکننده آن به حساب می‌آید زیرا اشکالات زیادی در طراحی آن وجود داشت. واردکننده خودروهای بسترن به ایران گروه بهمن است که در پی تجربه ناموفق عرضه بسترن B50 تصمیم به اجرای یک فیس لیف بر روی آن گرفت که تصمیمی خردمندانه نیز بود و باعث بهبود عملکرد این خودرو شده است. بسترن B50 در سال ۲۰۰۹ رونمایی شد و در سال ۲۰۱۰ روانه بازار شد. فیس لیفت این خودرو در سال ۲۰۱۴ انجام شد.

مشخصات فنی بسترن b50f

پیشرانه بسترن B50F توسط یک موتور ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه تامین می‌شود که حجم آن به ۱۸۰۰ سی‌سی می‌رسد. این موتور توانایی تولید توان ۱۴۲ اسب بخار را دارد. گشتاور تولیدی این موتور ۱۷۲ نیوتون متر است. وظیفه انتقال نیروی تولیدشده توسط موتور به چرخ‌ها بر عهده یک جعبه‌دنده ۶ سرعته اتوماتیک گذاشته شده است. این جعبه‌دنده توسط مهندسان با تجربه و در کشور ژاپن طراحی شده است. کمپانی تولیدکننده این جعبه‌دنده شرکت آیسین است که محصولات آن دارای کیفیت بالا و طراحی دقیق هستند. این مجموعه به خودرو اجازه حرکت با بیشینه سرعت ۱۹۰ کیلومتر بر ساعت را می‌دهد. خودرو بسترن B50F 10.1 ثانیه زمان برای رسیدن به ‌سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت از حالت توقف کامل نیاز دارد. مصرف سوخت این خودرو در حالت ترکیبی به مقدار ۸ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش می‌رسد.

طراحی خارجی بسترن b50f

طراحی نمای ظاهری بسترن B50F تا حدودی متفاوت با دیگر خودروهای ساخت کشور چین انجام شده است و می‌توان آن را از خودروهای با ظاهر جذاب به حساب آورد. طراحی این خودرو بر روی پلتفرم مزدا انجام شده است و می‌توان رد پایی از طراحی این شرکت در بسترن B50F دید. چراغ‌های جلو این خودرو با ظاهر مناسب طراحی شده خود چهره‌ای خشمگین و جسور را در ذهن فرد ایجاد می‌کند. بدنه کشیده و کاپوت بلند و همچنین ارتفاع کم از کف خیابان را می‌توان از ویژگی‌های نمای ظاهری این خودرو به حساب آورد.

طراحی داخلی بسترن b50f

با وارد شدن به خودرو بسترن B50F نمای متشکل از دو رنگ توجه را به خود جلب می‌کند. روکش صندلی‌ها از جنس چرم کرم رنگ است که ظاهری زیبا و جذاب را به خودرو داده است. دنده این خودرو به رنگ استیل است که به وضوح در میان رنگ داشبورد خودنمایی می‌کند. فرمان خودرو بسترن B50F از جنس چرم و دارای سه ستون نگه دارنده است. داشبورد این خودرو از قسمت میانی آن به دو قسمت تقسیم شده که قسمت پایینی آن به رنگ کرم و قسمت بالایی آن به رنگ مشکی است. داشبورد این خودرو شلوغ نیست و در عین زیبایی بسیار ساده طراحی شده است. این خودرو به صورت فابریک فاقد صفحه نمایش است. سیستم صوتی این خودرو قابلیت برقراری ارتباط با USB را دارد و از فرمت‌های گوناگون برای پخش موسیقی پشتیبانی می‌کند. بر روی این خودرو دوربین دنده عقب یا ۳۶۰ درجه نصب نشده است. سنسور دنده عقب می‌تواند هنگام حرکت با دنده عقب به راننده کمک کند و پیش از برخورد خودرو با مانع راننده را مطلع سازد. از سیستم‌های کمک راننده بسترن B50F می‌توان به سیستم کروز کنترل و سیستم کنترل کشش نصب شده بر روی آن اشاره نمود.

امکانات رفاهی و ایمنی

سیستم تهویه اتوماتیک این خودرو هوای داخلی را مطبوع می‌سازد. این سیستم به سرنشینان صندلی عقب نیز از طریق کانال‌های هوای تعبیه شده خدمت رسانی می‌کند.صندلی راننده از نوع برقی ۶ است و صندلی سرنشین جلو ۴ حالته است که به صورت دستی باید تنظیم شوند. روکش صندلی‌های این خودرو در دو رنگ کرمی و مشکی تولیدشده است. بسترن B50F در بحث مراقبت از سرنشینان بیکار ننشسته امکاناتی را در داخل کابین برای حفاظت از جان سرنشینان قرار داده است. ۴ کیسه هوا برای محافظت از سرنشینان جلو قرار داده شده است. سیستم کمربند ایمنی پیش کشنده در هنگام بروز حوادث از سرنشینان محافظت می‌کند.

بازار دست دوم و خدمات پس از فروش

از مهم‌ترین نکاتی که در زمان خرید خودرو باید به آن توجه ویژه‌ای داشت بازار فروش دست دوم آن است زیرا هیچ خودرویی به خصوص در ایران برای همیشه خریداری نمی‌ شود و روزی فروخته می‌شود. از جمله دیگر فاکتورهای اثرگذار بر خودرو خدمات پس از فروش آن است. در مورد خودرو بسترن B50F باید به این نکته اشاره نمود که همانند بسیاری از خودروهای چینی دیگر بازار خرید و فروش دست دوم آن بسیار بد است و به سختی می‌توان آن را در بازار به فروش رساند. خدمات پس از فروش این خودرو نیز چندان راضی کننده نبوده و قطعات یدکی آن به سختی تهیه شده و قیمت بالایی دارند.

جمع‌بندی

طراحی ظاهری بسترن B50F با خودروهای چینی دیگر قدری متفاوت انجام شده و ظاهری جذاب دارد. شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو در حد نرمال است و از نظر امکانات رفاهی و ایمنی در سطح نسبتا مطلوبی قرار دارد. از نکات منفی این خودرو نیز می‌توان به کمبود و گرانی قطعات یدکی و خدمات پس از فروش نه چندان مناسب آن اشاره نمود.