مواد غذایی کاهنده تستوسترون

0 375

تستوسترون یکی از هورمون های مردانه است که رابطه مستقیم با میل جنسی در آقایان و باروری آنها دارد. تستوسترون تحت تاثیر مواد غذایی مختلف کم یا زیاد می شود، که میزان ناکافی از آن در بدن فرد منجر به کاهش میل جنسی و کاهش اسپرم سازی در او خواهد شد که در نتیجه به ناباروری وی خواهد انجامید. اما تستوسترون در چه موادی وجود دارد ؟ و مواد غذایی کاهنده تستوسترون چه هستند؟ تستوسترون در توزیع چربی، تولید توده استخوانی، اندازه و قدرت عضلات، و شکل گیری گلبول های قرمز خون در مردان نقشی بزرگ ایفا می کند. با افزایش سن در مردان میزان این هورمون کاهش یافته که به آن «سندرم تی کم» یا «هیپوگنادیسم دیررس» گفته می شود. اما با مصرف مواد غذایی که در زیر گفته می شود حجم تستوسترون بیش از حد نرمال کاهش یافته و به طبع آن میل جنسی در آقایان نیز کاهش خواهد یافت. 

رژیم غذایی کم چرب و قند
دریافت میزان مناسب چربی از رژیم غذایی برای ترشح هورمون تستوسترون و همچنین افزایش میل جنسی توصیه شده است. مطالعات نشان داده اند که رژیم های غذایی کم چرب به سطوح پایین‌تر تستوسترون منجر می شوند.

 

رژیم غذایی پر قند
مردانی که سطوح قند خون را بهتر مدیریت می کنند از زندگی جنسی بهتری برخوردار هستند. قند بیش از اندازه در رژیم غذایی می تواند سطوح تستوسترون را کاهش دهد. در بسیاری از رژیم های غذایی کم چرب، کربوهیدارت ها را به جای چربی قرار می دهند که می تواند در بدن به گلوکز تبدیل شده و سطح قند خون را افزایش دهد.

 

الکل
مصرف الکل با کاهش سطوح تستوسترون پیوند خورده است. با ترک الکل می توانید بهبود زندگی جنسی خود را شاهد باشید. همچنین، پرهیز از نوشیدنی های ترکیبی توصیه شده است، زیرا ممکن است حاوی میزان بیش از اندازه قند باشند و به افزایش وزن منجر شوند.

 

بستنی
این خوراکی خوشمزه و محبوب، از محتوای قند و کالری بالا برخوردار است و از این رو، انتخابی نامناسب برای سلامت بدن انسان محسوب می شود. در صورت مصرف زیاد، بستنی ممکن است به افزایش خستگی و شکل گیری میگرن نیز منجر شود. ماست ساده یا یخ زده می تواند جایگزین بهتری برای بستنی باشد.

 

پاستا
پاستا سرشار از کربوهیدارت ها است و از محتوای کالری بالایی سود می برد. اگر کالری های اضافی دریافتی از پاستا سوزانده نشوند، بدن آنها را در قالب چربی ذخیره خواهد کرد.

 

تنقلات
تنقلاتی مانند چیپس، شکلات و کلوچه به واسطه مزه خوب و راحتی در استفاده، از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، اما این قبیل خوراکی ها از محتوای قند و کربوهیدارت بالا سود می برند که می تواند سطوح قند خون را به سرعت افزایش دهد. استفاده از سبزیجات خام، مغزهای خوراکی، یا حتی شکلات تلخ به جای تنقلات ناسالم، می تواند به افزایش میل جنسی مردان کمک کند و چربی های سالم که بدن به آنها نیاز دارد را تامین کند.

 

بیسکوئیت ها و کلوچه های صبحانه
به طور کلی این خوراکی از محتوای بالای چربی های ترانس برخوردار هستند، زیرا میزان پردازش روی آنها بسیار زیاد است. این نوع از خوراکی ها روی هورمون های بدن، از جمله تستوسترون تاثیرگذار هستند. با تغییر عادات غذایی صبحگاهی خود و مصرف مواد غذایی کمتر پردازش شده، می توانید تستوسترون را در سطوح بهینه حفظ کنید.

 

ناچو و بال مرغ
مصرف ناچو می تواند به دریافت بیش از اندازه کربوهیدارت ها منجر شود و در نتیجه افزایش وزن را به همراه داشته باشد. همچنین، مصرف بال مرغ سرخ شده در روغن زیاد می تواند به سطوح افزایش یافته کلسترول منجر شود که در گذر زمان می تواند بر سلامت قلب نیز تاثیرگذار باشد.

 

دانه کتان
دانه کتان به عنوان یک ماده غذایی سالم و منبع فوق العاده ای برای اسیدهای چرب امگا-۳ شناخته می شود. با این وجود، دانه های کتان از میزان کافی چربی برای غلبه بر اثر تستوسترون پایین برخوردار نیستند، زیرا آنها حاوی ترکیباتی به نام لیگنان هستند که به تقلید استروژن در بدن می پردازند. اگر دانه های کتان منبع اصلی تامین اسیدهای چرب امگا-۳ شما محسوب می شوند و مردی با سطوح پایین تستوسترون هستید، ممکن است زمان استفاده از مکمل های امگا-۳ فرا رسیده باشد.

 

شیرین بیان
شیرین بیان یک گیاه دارویی است که هنگام استفاده به صورت چای می تواند به کاهش استرس کمک کند. اما این محصول از محتوای بالای ترکیبات شبه استروژن نیز برخوردار است.

 

آبجو
جدای از الکل، آبجو از محتوای کربوهیدارت ها و کالری بالا برخوردار است و می تواند برای مردان بسیار بد باشد. رازک مورد استفاده در تولید آبجو استروژنیک است و حاوی ۳۰۰ هزار واحد بین المللی استروژن در هر ۱۰۰ گرم رازک است.

 

سویا
سویا حاوی ترکیبی به نام ایزوفلاون است که استروژنیک بودن آن ثابت شده است. سویا یکی از مواد غذایی است که مردان با سطوح تستوسترون پایین باید از آن پرهیز کنند. اثر شبه استروژن سویا، چنان قوی است که در تئوری، مصرف مقدار زیادی از آن، تقریبا برابر با مصرف قرص های ضد بارداری است.

 

نعناع
این گیاه طراوت بخش در هر چیزی از چای تا آدامس استفاده می شود و به واسطه ترکیبات استروژنیک موجود در آن، درمانی قدیمی برای زنان به منظور خلاص شدن از موهای زائد صورت است. مصرف عرق نعناع طبیعی، برای مردانی که نگران سطوح تستوسترون خود هستند، توصیه نمی شود.

 

حبوبات و لوبیاها
این دسته از مواد غذایی به واسطه فعالیت استروژنی خود شناخته شده هستند. به عنوان مثال، لوبیای لیما سرشار از ترکیبی به نام فیتواستروژنیک فیبر اینوزیتول و لیگنان ها است که اثر آنها در کاهش میزان تستوسترون ثابت شده است.

 

غلات کامل
در شرایطی که غلات کامل برای دستگاه گوارش گزینه های خوبی در نظر گرفته می شوند، اما می توانند بر سطوح تستوسترون تاثیر منفی داشته باشند. آنها حاوی گلوتن هستند که می تواند سطوح پرولاکتین را افزایش داده و سطوح تستوسترون را کاهش دهد. رژیم غذایی سرشار از فیبر غذایی می تواند سطوح تستوسترون را کاهش دهد. افزون بر این، بیشتر غلات می توانند موجب دفع مواد معدنی از بدن شوند.

 

نوشابه های گازدار
نوشابه های گازدار از محتوای قند بالایی برخوردار هستند و یکی از عوامل موثر در ابتلا به چاقی محسوب می شوند. نه تنها این نوشیدنی ها به خودی خود برای انسان بد هستند، بلکه بطری هایی که در آنها روانه بازار می شوند نیز ممکن است به سلامت انسان آسیب وارد کند، زیرا اغلب از فتالات ها تهیه شده اند که دارای ویژگی های شبه استروژنی قوی هستند.

 

فست فود
به طور معمول در فست فودها از گوشت و فرآورده های گوشتی کم کیفیت استفاده می شود. منابع گوشت ممکن است با غذای کیفیت پایین تغذیه شده باشند و در طول زندگی خود به طور مرتب آنتی بیوتیک و هورمون رشد دریافت کرده باشند. فست فودها غذاهای چربی نیز محسوب می شوند و بیشتر آنها در روغن زیاد سرخ می شوند. روغن آفتابگردان و روغن سویا به طور قابل توجهی می توانند سطوح تستوسترون را در مردان کاهش دهند.

 

پنیر

در شرایطی که پنیر طعمی فوق العاده به پیتزا و ناچو می بخشد، اما این محصول لبنی می تواند به طور بالقوه بر تولید طبیعی هورمون ها، از جمله استروژن و تستوسترون، در بدن انسان تاثیرگذار باشد.

 

روغن های گیاهی حاوی چربی های غیر اشباع چند پیوندی
چربی های غیر اشباع چند پیوندی که در این نوع از روغن ها یافت می شوند، ثابت شده است که سطوح تستوسترون را کاهش می دهند.

 

دوزهای بالا از فیبر غذایی
در شرایطی که بسیاری از مردم بر این باورند که افزایش مصرف فیبر غذایی می تواند برای انسان خوب باشد، اما ممکن است این کار بر سطوح تستوسترون تاثیر منفی داشته باشد. مشکل زمانی شکل می گیرد که مردان بیش از اندازه فیبر مصرف می کنند، که این کار موجب تغییر در سوخت و ساز تستوسترون و کاهش سطوح آن می شود. قطع مصرف فیبرهای غذایی توصیه نمی شود، اما میزان مصرف باید در حد اعتدال باشد.