معرفی دستگاه تصفیه آب بدون برق و منبع

410

وجود دستگاه تصفیه آب امروزه به یک ضورت تبدیل شده است. این دستگاه هاز با روش های متفاوتی آب را تصفیه می کنند. دستگاه های تصفیه آب معمولا از برق برای ایجاد جریان آب و تصفیه بهتر استفاده می کنند. اما برخی از دستگاه های تصفیه آب بدون نیاز به برق هستند و از طریق چند فیلتر عمل تصفیه را انجام می دهند. هم چنین منبع و یا مخزنی هم برای مواقع قطعی برق جهت نگهداری و ذخیره آب ندارند. ما در این مقاله به معرفی این دستگاه ها و تفاوت آن ها با دستگاه اسمز معکوس می پردازیم و سپس مزایای این روش را به شما خواهیم گفت.

فراپالایش یا اولترا فیلتراسیون چیست؟

روش اولترا فیلتراسیون نوعی از تصفیه آب است که در آن به جای استفاده از پمپ، از فشار هیدرو استاتیکی آب برای تصفیه آن استفاده می شود و تفاوت آن با روش اسمز معکوس در همین است. فیلتر ممبران دستگاه های UF  منافذ بزرگ تری دارد و از جنس پرو پیلن است. در این روش نیازی به جریان برق نیست و از طریق فیلتر بندی آب تصفیه می شود و آلودگی ها و میکروب ها و رسوبات آب را از بین می برد. دستگاه تصفیه آب بدون مخزن آب را در لحظه ی نیاز تصفیه می کند. باکتری ها، ویروس ها، پاتوژن ها و اندوتوکسین ها داخل فیلتر های UF به دام می افتند و وارد آب نمی شوند. این فیلتر ها تو خالی و پوشیده از فیبر هایی هستند که مانع از ورود رسوبات و ذرات معلق به آب می شود. فیلتر های UF چون از مواد ارزان تری ساخته شده بنابراین نسبت به فیلتر های دستگاه های دیگر قیمت کمتری دارد.

تفاوت تصفیه آب RO و UF

اصلی ترین تفاوت سیستم UF و RO در منافذ غشای آن هاست. منافذ غشای UF اندازه ی بزرگ تری نسبت به غشا های اسمز معکوس دارد و می تواند  مواد جامد و آلودگی های آب را از بین ببرد اما برخی از این مواد از فیلتر های UF عبور کرده و وارد آب می شود. منافذ غشاهای اولترا فیلتراسیون قطر ۰/۰۰۱ تا ۱ میکرون دارند اما فیلتر ممبران اسمز معکوس دارای قطر ۰۰۰۱/۰ میکرون است بنابرای بیشتر می تواند ناخالصی های آب و فلزات سنگین را از بین ببرد. به همین دلیل دستگاه های اولترا فیلتراسیون بیشتر مناسب مناطقی هستند که سختی آب کمتر و آلودگی بیشتری داشته باشد. چون که رسوبات و آلودگی های آب را به خوبی از بین می برد اما برای مناطقی که آب شور دارند مناسب نیست چون نمی تواند املاح آب را به خوبی تصفیه کند. بنابراین برای مناطقی با آب شرب شور و دارای سختی زیاد دستگاه های اسمز معکوس مناسب تر می باشند. هم چنین دستگاه های UF چون نیاز به برق و تجهیزات الکتریکی ندارند، از نظر قیمت ارزان تر از دستگاه های اسمز معکوس می باشند. در کل این دو روش برتری نسبت به یکدیگر ندارند و استفاده از آن ها بستگی به آب شرب منطقه سکونت شما دارد.

مزایایی دستگاه تصفیه آب اولترا فیلتراسیون

اولترا فیلتراسیون بهترین روش برای جذب رسوبات است و قدرت بالایی در از بین بردن مواد جامد و ذرات معلق آب دارد. بسیار فراینده ساده ای دارد و به راحتی زیر سینک آشپزخانه جای می گیرد و حجم کمی را اشغال می کند و اگر نیاز به تعمیر داشته باشد به آسانی مشکلش بر طرف می شود. هیچ ماده ی شیمیایی به آب اضافه نمی کند و مز ی آن را تغییر نمی دهد. کیفیت آب خروجی نسبتا بالا می باشد و در هر زمان که بخواهید آب را تصفیه می کند و چون برقی نیست بنابراین نیازی به روشن و خاموش شدن دستگاه ندارد. سر و صدای کمی دارد و اصلا متوجه حضور آن در آشپزخانه نخواهید شد.

دستگاه به راحتی و به صورت دستی تمیز می شود و هزینه ی تعمیرات و نگهداری آن نیز کم است. دچار هواگیری می‌شوند البته اگر دستگاه اورجینال از برند معتبر تهیه کنید این مشکلات فنی به ندرت اتفاق می‌افتند. اما یکی از مشکلاتی که مصرف کنندگان بیشتر به آن اشاره می‌کنند هواگیری و یا قطع شدن جریان است. به همین دلیل باید حتما از فروشنده معتبر دستگاه ‌ها و فیلترهای اولترا فیلتراسیون را تهیه کنید تا بدون مشکل بتوانید از آن استفاده کنید. ممبران آن دارای کیفیت و استحکام زیادی است و بهترین دستگاه برای مناطقی است که آب دارای رسوبات زیادی باشد.

چه مواد دیگری در این روش تصفیه می شود؟ اندوتوکسین‌ها و مواد سمی، پلاستیک‌ها که معمولا از داخل مسیر ورودی تصفیه آب صنعتی وارد آب می‌شوند، پروتئین‌ها، سیلیکا و ترکیباتی که در مسیر لوله‌کشی وارد آب می‌شوند، گل لای و لجن و ذرات معلق ، دوده و موادی مثل دی اکسید کربن که از طریق هوا وارد آب می‌شوند، ویروس‌ها و باکتری‌هایی که اندازه‌ی بزرگتری دارند، آرسنیک، بنزن، کلر، آفت‌کش‌ها و گرد و خاک. اولترا فیلتراسیون یک دستگاه تصفیه آب ارزان می باشد و خرید آن باعث صرفه جویی در هزینه هایتان خواهد شد.

خرید دستگاه تصفیه آب UF

دستگاه های UF د انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. مدل های زیر سینکی آن ها بیشتر رایج و پر فروش تر است چون که دیده نمی شوند و صدای کمی دارند. انواع رومیزی آن ها نیز وجود دارد که قیمت متفاوتی نسبت به مدل های دیگر دارد. هم چنین این دستگاه ها در ۳ الی ۶ مرحله دیده می شوند که هر چه فیلتر ها بیشتر باشد آب خروجی کیفیت بیشتری دارد و هم چنین قیمت آب تصفیه کن گران تر خواهد بود. بهترین دستگاه های اولترا فیلتراسیون از برند های تایوانی می باشند که بسیار با کیفیت و قدرتمند هستند.

برند های سافت واتر، سی سی کا و آکوا پرو از جمله برند های تایوانی می باشند که دستگاه های اولترا فیلتراسیون با بازدهی و عملکرد قوی تولید می کنند و در ایران نیز بسیار پر فروش اند. در خرید تصفیه آب اولترا فیلتراسیون دقت داشته باشید چرا که انواع تقلبی و دستگاه های فیک مشابه تایوانی آن در بازار زیاد شده است. ابتدا به نمایندگی ها و فروشندگان معتبر مراجعه نمایید. از آن ها برای خرید دستگاه مناسب خود راهنمایی بخواهید و حتما از گارانتی دستگاه اطمینان پیدا کنید. چون دستگاه تصفیه آب نیاز به تعویض فیلتر دارد و ممکن است گاهی دچار خرابی و مشکل شود بنابراین خدمات پس از فروش آن نیز بسیار مهم است و فروشنده باید این خدمات را به موقع و با قیمت مناسب به شما ارائه دهد.