مزایا و معایب زایمان طبیعی و سزارین

0 494

زایمان یکی از بهترین، شیرین ترین و البته دردناکترین مسئله در زندگی هر زنی است؛ مبحثی پیچیده که اگر با همراهی عاطفی خانواده، کادر پرستاری و پزشکی حاذق انجام بگیرد قطعا نتیجه ای بسیار لذت بخش در بر خواهد داشت. در مطالب قبلی در مورد زایمان طبیعی برایتان بسیار گفتیم.

امروز می خواهیم تفاوت های زایمان سزارین و زایمان طبیعی را برای شما بگوییم؛ و پاسخ دهیم به سوالاتی که تمامی مادران در این زمینه از ماماها دارند. اینکه در زایمان طبیعی بچه از کجا خارج می شود ؟ زایمان سزارین چیست ؟ عوارض سزارین برای نوزاد ؟ زایمان طبیعی چیست ؟ مقایسه درد زایمان طبیعی با سزارین به چه صورت است و بسیاری سوال دیگر از این قبیل در مطلب امروز برای شما پاسخ داده خواهد شد. 

در ایام قدیم از زمان امامان گرفته تا حتی زمان مادربزرگ های خودمان همه خانم های باردار به صورت طبیعی زایمان میکردند. البته این موضوع امروزه قابل قبول نیست چون این روند باعث زیاد بودن تعداد مرگ و میر مادران و نوزادان بوده است. در ۳-۴ دهه اخیر رویکردی به نام زایمان سزارین کمک بزرگی به کاهش تعداد مرگ و میر نسبت به قبل کرده است .اما اخیرا زایمان سزارین بیش از حد مورد توجه مادران باردار قرار گرفته است.

سزارین بهتر است یا طبیعی ؟؟؟؟!! نارسایی جنین در زایمان طبیعی بیشتر است یا سزارین؟

زایمان سزارین چیست

در زایمان طبیعی جنین هر زمان که آمادگی ورود به این دنیا را داشته باشد، به دنیا می آید. ممکن است برای تان سوال پیش بیاید که چطور ممکن است ؟ در جواب می گوییم وقتی جنین کاملا رسیده و بالغ شد به مغز مادر دستور میدهد که من آماده متولد شدن هستم و سپس فرآیند زایمان طبیعی شروع میشود. حالا یا با شروع درد یا با پارگی کیسه آب و…. گاهی ممکن است در زایمان سزارین تاریخی که برای زایمان انتخاب میشود به نفع نوزاد نباشد. یعنی نوزاد آنطور که باید و شاید آمادگی لازم را نداشته باشد.

برای روشن شدن این موضوع یک مثال میزنیم. فرض کنید فردی در اتاقی در بسته خوابیده است. شما اتفاقی و با خشونت درب اتاق را باز کرده و فرد را بیدار کرده و او را به زور به بیرون از اتاق میبرید. خب طبیعی است که این فرد دچار هراس و نگرانی شود و اولین سوالی که از شما میپرسد این است که ، آیا اتفاقی افتاده ؟! یا اینکه فرد در اتاق خواب است و هروقت از خواب سیر شود، چشم هایش راباز کرده و با پای خود به بیرون از اتاق بیاید؟؟ در این صورت فرد کاملا پر انرژی و سرحال بنظر میرسد .

مقایسه درد زایمان طبیعی با سزارین

درد زایمان یکی از اصلی ترین علت ترس مادران از زایمان طبیعی است. بله این درست است که درد زایمان طبیعی بیشتر از سزارین است . در زایمان سزارین چند ساعت بعد از متولد شدن فرزند که تاثیر داروهای بی حسی کم شده درد شروع میشود و تا چند روز ادامه پیدا میکند. ولی در زایمان طبیعی مادر مثلا یک روز درد دارد که البته این درد اوایل کاملا قابل تحمل است مثل درد خفیف پریود و در فواصل زیاد مثلا هر ۳۰ دقیقه یکبار. فواصل این درد کم کم ، کم میشود و شدتش بیشتر میشود. تا جایی که حدودا ۳-۴ ساعت آخر مادر ۶۰ ثانیه درد دارد و ۲ دقیقه استراحت میکند . گاهی بعد از زایمان طبیعی پس درد هایی وجود دارد که مثل همان درد پریود است که با شیردهی بهتر میشود .

گشادی واژن

یکیدیگر از ترس های مادران باردار از زایمان طبیعی این است که ، بعد از زایمان واژن شان مثل قبل نشود و همسرشان از این موضوع احساس ناراحتی کند. یا اینکه دیگر جذبه وکشش جنسی نداشته باشد. این مسعله را با یک مثال توضیح میدهیم:  فرض کنید یک لباس یقه اسکی دارید وقتی میخواهید از سر خود بپوشید طبیعتا چین های لباس باز شده و کش میاید و بعد به حالت قبل از خود برمی گردد. واژن هم همین امکان را دارد . چین های واژن حین زایمان باز میشود و حدود ۳ هفته بعد از زایمان به حالت قبل از زایمان برمی گردد . اکنون ممکن است فکر کنید که مثلا یک لباس یقه اسکی بعد از چند ماه استفاده خاصیت کشش خود را ازدست می دهد و شل به نظر میرسد. ولی شما مگه چند بار میخواهید زایمان کنید؟ بیش از ۲-۳ بار؟

تفاوت برش جراحی در زایمان طبیعی و سزارین :

در زایمان طبیعی گاهی لازم است برش کوچکی در ناحیه تناسلی ایجاد شود . که البته قبل از این برش بی حسی موضعی تزریق میشود تا مادر احساس درد نداشته باشد.
برش جراحی در سزارین معمولا پایین شکم و حدود ۱۰ سانت است .

عوارض سزارین بیشتر است یا طبیعی ؟

زایمان سزارین چون یک مداخله جراحی است طبیعتا با عوارض بیشتری همراه است. شانس عفونت ، خونریزی و باز شدن زخم در زایمان سزارین بیشتر از زایمان طبیعی است. وقتی لایه ها بخیه زده میشوند ان بخیه ها ممکن است باعث ایجاد چسبندگی در شکم شوند. ممکن است بی حسی یا بی هوشی عمل جراحی هم عوارض داشته باشد.
متاسفانه از مهمترین علت های مرگ و میر مادر خونریزی و عفونت است . بنابراین خطر مرگ و میر در زایمان سزارین بیشتر است.

زایمان طبیعی باعث افتادگی رحم میشود ؟

فیلم زایمان طبیعی

برخی تصور میکنند زایمان طبیعی شانس افتادگی رحم را بیشتر میکند در صورتی که این باور درست نیست. یک زایمان بدون دخالت و کاملا کنترل شده باعث افتادگی رحم و مثانه نمیشود. یعنی احتمال افتادگی رحم در مادر بارداری که سزارین شده است وجود دارد.
تعداد زایمان ها، وزن و فشار جنین ، ورزش نکردن در بارداری و وجود هورمون پروژسترون در بارداری تاثیر قابل توجهی در افتادگی رحم و مثانه دارند .

بی اختیاری ادرار در زایمان طبیعی؟

بله در زایمان طبیعی ممکن است ؛ فشاری که سر جنین روی مجرای ادرار وارد میکند، باعث بی اختیاری ادرار به صورت موقتی شود. ولی در زایمان سزارین شانس آسیب به مجرای کلیه وجود دارد.

شیردهی در کدام نوع زایمان راحتتر است ؟

در زایمان سزارین مادر نقشی در فرآیند زایمان نداشته است و این موضوع باعث میشود هورمون هایی که باعث تولید و ترشح شیر میشوند به مقدار کافی وجود نداشته باشند و مادر ساعت های اول با مشکل در شیردهی همراه باشد .

برگشت وزن قبل از بارداری

در زایمان سزارین بدلیل وجود بخیه ها ، مادر نمی تواند به راحتی فعالیت های خود را انجام دهد . بنابراین بدن شان دیرتر به حالت عادی برمیگردد .

زایمان سزارین استرس ندارد ؟

استرس در زایمان طبیعی بیشتر از زایمان سزارین است .

کدام زایمان به نفع جنین است ؟

شانس ابتلا به آسم و آلرژی در نوزادانی که با زایمان سزارین متولد شده اند بیشتر است .چون در فرآیند زایمان طبیعی مایعی که در ریه ها وجود دارد بدلیل فشاری که هنگام عبور از کانال زایمانی وارد میشود ، خارج میشود ولی در سزارین اینطور نیست. در آخر این نکته را یاداور میشوم که زایمان سزارین به نفع حدود ۲۰ درصد مادران باردار است. و این مقاله برای ۸۰ درصدی هست که حق انتخاب دارند.