گام هایی برای مراقبت بعد از سزارین

4,232

این روزها دیگر مثل گذشته نیست، مادران گذشته با اطلاعات اندکی باردار می شدند، با اطلاعات اندکی دوران بارداری را گذرانده و در نهایت با اطلاعاتی کمتر زایمان می کردند! اما این روزها فرق دارد دیگر مادران باردار می توانند با شرکت در کلاس های بارداری زایمانی مطلوب را تجربه کرده و دیگر خاطره ای نا خوشایند از دوران بارداری خود نداشته باشند، به شکلی که برای مادران امروز بارداری دیگر یک خاطره پر درد و رنج نیست بلکه خاطره ای شیرین همراه ذوق و شوقی فراوان برای به دنیا آوردن فرزندی سالم است. اما چه در زایمان طبیعی و چه در سزارین مراقبت هایی وجود دارد که پس از زایمان باید انجام شود؛ امروز می خواهم بسیار مختصر و مفید به شما بگویم چه مراقبت هایی برای بعد از سزارین باید انجامش شود.

همه می دانیم بهترین روش برای زایمان همان زایمان طبیعی است، از درد و استرسش که بگذریم می توان گفت بدن زن برای این چنین زایمانی طراحی شده و هیچ کاری بی حکمت نیست، در پاره ای از موارد برای مادرانی که به علل علمی مانند افت ضربان قلب نوزاد، کنده شدن جفت ،جفت سرراهی و یا حوادث اورژانسی و … قادر به زایمان طبیعی نباشند توصیه می شود زایمان به صورت سزارین انجام شود.

مراقبت های پس از سزارین شامل دو مرحله است:

 1. مراقبت در بیمارستان( ۴۸ ساعت اول بعد از سزارین )
 2. مراقبت در منزل (۶ هفته اول بعد از سزارین )

 مراقبت بعد از سزارین در بیمارستان

 1. شما پس از زایمان باید به مدت ۴۸ ساعت در بیمارستان تحت نظر قرار بگیرید.
 2. پس از آنکه زایمان انجام شد باید به طور مرتب نبض، تعداد تنفس، سطح هوشیاری و فشارخون مادر توسط پرستار بخش کنترل شود.
 3. حداقل تا ۱۲ ساعت بعد از سزارین به شما سوند متصل است و در این مدت مداوما ادرار شما مورد بررسی قرار میگیرد. اگر ادرار مشکلی نداشته باشد سوند به دستور پزشک باز شده و ادرار کردن شما نشانه سلامتی دستگاه ادراری شما می باشد.
 4. در ۲۴ ساعت اول به دلیل درد شکم بعد از سزارین باید مسکن دریافت کنید؛ این دارو ها به شکل تزریق و یا شیاف به شما داده خواهد شد.
 5. بین ۸ تا ۲۴ ساعت اول پس از زایمان شما باید ناشتا باشید و تنها از طریق سرم مواد غذایی را دریافت خواهید کرد. یادتان باشد اولین وعده‌های غذایی مادر پس از سزارین باید غذاهای سبک، آبکی و نرم باشد.
 6. خونریزی واژن شما در بیمارستان چک خواهد شد؛ همچنین برای اطمینان از سفت و منقبض بودن رحم نیز مرتبا رحم شما را لمس خواهند کرد. تا چند روز اول پس از سزارین خون ریزی شما زیاد خواهد بود اما پس از آن در حد لکه بینی تا ۴۰ روز خواهد بود.
 7. یک روز بعد از عمل شما باید از تخت خود بلند شده و با یک همراه چند قدمی راه بروید. این کار منجر می شود تا شما لخته خون در بدن نداشته باشید.
 8. شیر دهی در ساعات اولیه پس از زایمان برای مادر بسیار دشوار خواهد بود؛ اما به دلیل درد از شیر دادن امتناع نکرده و و در اولین شیردهی نحوه خوابیدن بعد از سزارین باید در وضعیت خوابیده به پهلو باشد.

مراقبت بعد از سزارین در منزل

 1. روزهای اولیه محل بخیه را به خوبی بررسی کرده و اگر علامتی غیر طبیعی دارید به پزشک مراجعه کنید. قرمز شدگی یا ترشحات غیر طبیعی باید مورد بررسی قرار بگیرند.
 2. در منزل مرتبا راه بروید، این کار کمک می کند تا نفخ و یبوست شما کاسته شود.
 3. کارسنگین انجام ندهید و از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 4. آب و مایعات زیاد بنوشید.
 5. برای جلوگیری از فشار به بخیه ها حتما از توالت فرنگی استفاده کنید.
 6. حمام کردن ایرادی ندارد اما در مورد نوع پانسمان، تعویض و یا برداشتن آن، استفاده از مواد ضدعفونی کننده و چگونگی خشک کردن بخیه ها بعد از استحمام با پزشک خود مشورت کنید .
 7. بعد از سزارین چه بخوریم ؟ یک رژیم غذایی مناسب شامل پروتئین، ویتامین، کربوهیدرات و آهن، سبزیجات و میوه به شما کمک می کند تا روند بهبودی بهتری را داشته باشید.
 8. تمامی داروهای خود را بی چون و چرا تا انتها مصرف کنید.
 9. برای شروع رابطۀ جنسی، بهتر است چهار تا شش هفته صبر کنید.
 10. بین روزهای ۷ تا ۱۰ پس از عمل سزارین به پزشک معالج خود مراجعه کنید.