نکات طلایی برای مراقبت از باغ تجاری آلو و مشاوره رایگان

65

درخت آلو جزو درختانی است که به میوه‌دهی بیش از اندازه علاقه دارد، اگر شما یک درخت آلو در حیاط منزلتان داشته باشید شاخه های پرباری آن را خواهید دید که حتی بدون رسیدگی و مراقبت از آن این باردهی ادامه‌دار است، در واقع از مهم‌ترین ویژگی‌ احداث باغ تجاری آلو می‌توان به باردهی فوق العاده درخت آلو و تنوع بیش از حد آن اشاره کردن در ادامه سعی می‌کنیم مواردی که برای احداث باغ آلو احتیاج است را به طور کامل در اختیار شما قرار دهیم.

چند نکته مهم جهت محافظت درخت آلو

برای اینکه بتوانید از درخت آلوی خود به خوبی محافظت کنید، بهتر است قبل از خرید نهال آلو ( https://bartarnahal.ir/plum-seedling ) از نهالستان معتبر مشاوره لازم درباره نگهداری درخت آلو بگیرید، با رعایت کردن این نکات می‌توانید عمر اقتصادی درخت آلو را تا چند سال افزایش داده، همچنین کیفیت و کمیت باردهی آن تا چند برابر افزایش پیدا می‌کند.

محافظت از شکوفه درخت آلو در برابر یخ زدگی

حساس‌ترین مرحله رشد درخت آلو مربوط به مرحله شکوفه‌دهی و گلدهی آن است، چون با کوچکترین تغییر دمایی باعث یخ زدگی، سوختن و ریزش شکوفه‌ها می‌شود، هر شکوفه که موفق به گرده افشانی شده است به یک میوه تبدیل می‌شود، از بین رفتن یک شکوفه یعنی از بین رفتن یک میوه درخت شما! بنابراین اقدامات لازم را جهت محافظت از شکوفه درخت آلو در برابر یخ زدگی را داشته باشید.

از اقدامات مهمی که در این زمینه می‌توانید انجام دهید تهیه بهترین نهال آلو اصلاح شده و پیوندی از نهالستان معتبر است، در مرحله دوم باید نهال‌های سردسیری و گرمسیری را بشناسید تا بر حسب منطقه و ارتفاع سطح زمین بتوانید انتخاب کنید کدام نژاد نهال آلو را باید خریداری کنید، به طور معمول در مناطق سردسیری به خاطر یخبندان دیررس از نژاد دیرگل و در مناطق گرمسیری به خاطر کوتاه بودن فصل زمستان نژاد زود گل آلو را خریداری می‌کنند.

مراقب شاخه‌های پربار درخت آلو باشید

همانطور که در آغاز متن اشاره کردیم درخت آلو علاقه خیلی زیادی به میوه دهی بیش از اندازه دارد، همین امر باعث می‌شود تا شاخه های جوان به خاطر پربار و وزن بیش از حد میوه ها آماده شکستن باشند، به طور معمول توصیه می‌شود به تنک میوه آلو بپردازید.

میوه آلو نرسیده و کال در کشور ما طرفدار خیلی زیادی داشته و به راحتی فروخته می‌شود، چیدن و فروش همین آلوهای نرسیده مزیت زیادی برای کشاورز دارد، باعث سبک شدن شاخه درخت و فروش آن کسب درآمد برای کشاورز است، با این وجود بهتر است در زیر شاخه های سنگین از یک پایه استفاده کنید تا مانع شکستن شاخه بشود.

مهمترین زمان آبیاری درخت آلو

آبیاری انواع نهال آلو با یکدیگر متفاوت است ولی همه آنها چند وجه مشترک دارند:

 • نهال‌های تازه کاشته شده باید با یک روتین خاصی آبیاری شوند تا ریشه جوان آنها به راحتی بتواند خود را با خاک سازگاری دهد.
 • آبیاری درختان بالغ کمتر از نهال جوان آلو است در واقع درختان بالغ نیاز آبی کمتری دارند.
 • حتما درختان خود را در طول دوره خشک و گرم آبیاری کنید، فراموش نکنید اوایل تابستان تا اواسط آن میوه آلو در حال رشد و متورم شدن است، در این بازه زمانی به آبیاری درخت آلو دقت بیشتری داشته باشید.

چرا باغ آلو را مالچ پاشی کنیم؟

از کارشناسان نهالستان که به تولید و فروش نهال آلو اصلاح شده و پیوندی می‌پردازد، حتماً در مورد فواید مالچ پاشی سوالات خود را بپرسید تا راهنمایی لازم را در این مورد داشته باشد، ولی از دلایل مهم جهت مالچ پاشی باغ آلو می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • مالچ پاشی به حفظ رطوبت خاک کمک خیلی زیادی می کند بنابراین از آبیاری بی رویه جلوگیری کرده و هزینه مربوط به آبیاری را کاهش می‌دهد.
 • یکی از راه های مرسوم و اصلی برای کاهش علف هرز و تاثیر سوء آن بر روی رشد نهال جوان تازه کاشته شده استفاده از مالچ پاشی است.
 • نیتروژن از عناصر مهم برای رشد نهال الو و باردهی درختان جوان است، مالچ پاشی در تامین نیتروژن نقش اساسی را بر عهده دارد، همانطور که می‌دانید مالچ در واقع کود دامی پوسیده است.

شرایط کوددهی باغستان آلو چگونه است؟

معمولاً درختان پر بار به تغذیه مناسب احتیاج دارند، آلو یک درخت پربار بوده بنابراین کشاورزان و باغداران باید به توجه زیادی به تغذیه آن داشته باشند، آنها می‌تواند علاوه بر مالچ باشی و استفاده از کودهای پوسیده دامی از کود شیمیایی نیز استفاده کنند، تا عناصر مفید و مغذی خاک را افزایش دهند، از مهم‌ترین کودهای شیمیایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سولفات آمونیاک
 • کود نیتروژن دار
 • کود با پتاسیم

روش تکثیر درخت آلو

معمولاً سه روش متفاوت برای تکثیر درخت آلو وجود دارد روش بعضی کلمه و پیوندی تفاوت‌ و مزیت‌هایی که بین روش پیوندی با روش‌های دیگر وجود دارد، باعث شده تا بیشتر کشاورزان از سرمایه گذاران به دنبال خرید نهال پیوندی و اصلاح شده آلو باشد از مهم‌ترین ویژگی آن می‌توان گفت:

 • نهال آلو پیوندی و اصلاح شده زودبازده بوده و خیلی سریع تر از نهال آلو بذری و سنتی باردهی خود را شروع می‌کند.
 • از لحاظ ظاهری نهال پیوندی کوچکتر از نهال آلو بذری است، بنابراین شما در یک هکتار می‌توانید تعداد بیشترین نهال آلو پیوندی و اصلاح شده را کشت کنید، تعداد بیشتر در هکتار یعنی تولید بالا و عمده برای کشاورز با هزینه خیلی کم!
 • کیفیت بالای میوه های تولید شده از درخت آلو بر پایه پیوندی و اصلاح شده

بیشتر بخوانید : www.starkbros.com

زمان بندی در هرس آلو مهم است:

درخت آلو یک تنه اصلی است که دیگر شاخه ها بر روی آن قرار می‌گیرند، توصیه می‌شود برای اینکه درخت آلو سالم و پربار باشد هرس آن را به خوبی انجام دهید، بر خلاف دیگر درختان هرس درخت آلو در دوره خواب آن انجام نمی‌شود، بلکه بهترین دوره برای هرس درخت آلو بعد از ترکیدن جوانه ها در اوایل فصل بهار و همچنین در اواخر فصل تابستان است.

هرس درخت آلو در زمان ها یا اواسط پاییز و اواخر زمستان و باعث بروز بیماری های عفونی درخت می شود توصیه شده از حمام بهار اول با شاخه های این درخت را آماده سازی کنید اگر نمی توانید به صورت اصولی به هرس درخت آلو بپردازید مشاوره و راهنمایی مراکز معتبر مانند برتر نهال کمک بگیرید.

انتخاب انواع آلو برای احداث باغ الو

باید بگوییم تنوع درختان آلو بسیار زیاد است و شما در نهالستان‌های کشور می‌توانید این تنوع را به خوبی ببیند درخت آلو در دو نژاد سردسیری و گرمسیری به بازار ارائه می‌شود، ابتدا نوع منطقه کاشت باغ خود را انتخاب کنید تا بر اساس آن بتوانید رقم دیرگل و زود گل درخت آلو را خریداری کنید، برای انتخاب بهترین نهال آلو می توانید از مشاورین و متخصصین نهالستان کمک بگیرید، پرفروش ترین انواع نهال آلو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نهال پیوندی آلو شابلون کالیفرنیا دیررس
 • نهال پیوندی و اصلاح شده آلو بخارا زرد
 • نهال آلو خورشتی
 • نهال آلو انجیری
 • نهال آلو وارداتی آنجلا

کلام آخر

آشنایی با نکات مهم جهت نگهداری و مراقبت از باغستان الو باعث می‌شود تا کشاورز و باغدار هزینه خیلی کمتری صرف نگهداری و مراقبت از درخت الو داشته باشد، شما برای خرید آلو و اطلاع از قیمت نهال آلو به صورت حضوری و اینترنتی می توانید با کارشناسان و مهندسین برتر نهال با استفاده از درگاه های زیر در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی :

۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۳

۰۹۱۴۱۸۳۲۳۹۳