معرفی شهرستان مراغه و جاهای دیدنی آن

3,840

تابستان که می رسد فرصتی مناسب برای شروع سفر های چند روزه نیز فرا می رسد،  شهر های زیبای بسیاری در کشورمان وجود دارد که هر ساله میزبان گردشگران بسیاری بوده و به جرات می توان گفت که ایران از دسته کشور های زیباییست که در آن و در چهار فصل سال جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی بسیاری می توان یافت. امروز می خواهیم در مورد مراغه و دیدنی های مراغه برایتان بگوییم، تا انتهای مطلب همراه با ما باشید.

مراغه کجاست ؟

آثار تاریخی، آب و هوای مراغه و غار کبوتران
مراغه کجاست؟

مراغه دارای وسعت ۲۵٫۹۷ کیلومتر مربع (۴٫۸ درصد مساحت استان) بوده و در ۱۳۰ کیلومتری تبریز واقع شده است. این شهر  از سمت شمال با شهرستان تبریز، از سمت شرق با شهرستان‌های بستان‌آباد، هشترود و چاراویماق، از سمت غرب با شهرستان‌های بناب، عجب‌شیر و ملکان ورزقان و از سمت جنوب با استان آذربایجان غربی هم‌‌مرز است. در مراغه تراکم جمعیتی  ۱۶۳٬۸۵۹ نفر است و دومین شهر بزرگ و پر از جمعیت در استان آذربایجان شرقی پس از تبریز شناخته می شود. جالب است بدانید مراغه پس از ارومیه دومین شهر باستانی آذربایجان بوده و پایتخت ایران در زمان حکمرانان ایلخانی می باشد. در این شهرستان شاهد ۳۰۰ اثر تاریخی و تپه های باستانی خواهید بود که منجر شده اند تا مراغه جزو ۱۰ شهرستان دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور باشد.

آب و هوای مراغه

اثار تاریخی مراغه کجاست
جاهای دیدنی مراغه

آب و هوای متفاوتی را در مراغه شاهد خواهید بود چراکه در این شهرستان شاهد دو قسمت مجزا خواهید بود. بخش شمالی این منطقه را دامنه‌های جنوبی ارتفاعات سهند تشکیل داده اند. این قسمت به شکل کوهستانی و ناهموار بوده و بخش مرکزی و جنوبی آن به شکل دشت و جلگه خود نمایی می کند. شیب عمومی زمین در این منطقه از شمال به جنوب بوده و در آن سه رودخانه لیلان‌چای، مردق‌چای، صوفی‌چای جاری هستند که تامین کننده بخش مهمی از آب کشاورزی خواهند بود. آب و هوای مراغه معتدل و رو به سردی می باشد. این هوا مرطوب بوده و در قسمت‌های جلگه و کنار دریاچه گرمسیر و در قسمت‌های کوهستانی معتدل است. گفتنی است هوای بخش سراجو به‌طور کلی معتدل و در سایر بخش‌ها در قسمتی سرد و در قسمتی معتدل است.

آثار تاریخی سوغات مراغه

 دیدنی های های مراغه کجاست؟
صابون مراغه

همانطور که گفتیم مراغه یکی از بزرگترین شهرستان های آذربایجان شرقی بوده که در آن شاهد آثار تاریخی بسیاری خواهید بود که قدمت آنها به چندین هزار سال خواهد رسید. این آثار آنقدری برجسته هستند که شهرستان مراغه به عنوان قطب تاریخی آذربایجان شناخته می شود. از جمله اماکن تاریخی که در این شهرستان به چشم می خورد می توان به  مقبره آقالار، موزه سنگ نگاره‌های مراغه، آب‌های گرم و سرد معدنی مراغه، دریاچه سد علویان، پل مردق و رودخانه مردق، گویجه قلعه، غارهای قیرخ کهل کهجوق، غار هامپوئیل، غارهای اطراف رصدخانه مراغه، معبد مهر مراغه، موزه ایلخانی، مقبره اوحدی، رصدخانه مراغه، گنبد غفاریه، گنبد مدور، گنبد کبود، گنبد سرخ، کلیسای هوانس، مسجد ملارستم مراغه و… اشاره کرد. در سفر به مراغه می توانید بارزترین سوغات آن که با نام صابون و سجوق مراغه شناخته می شود را تهیه کنید. از دیگر محصولاتی که توسط مردم سخت کوش مراغه برای گردشگران آماده شده است می توان به خشکبار مراغه، عسل طبیعی دامنه سهند، شیرینی چای، دوشاب، باسلوق و سجوق و حلوا اشاره کرد.

اقامت در مراغه / مسیر شهرستان مراغه روی نقشه

در مراغه می توانید شاهد انواع هتل های چند ستاره، مهمان خانه های ارزان قیمت و کلیه امکانات رفاهی باشید.

اقامت در مراغه همراه با نقشه و مسیر رسیدن به مراغه
نقشه و مسیر رسیدن به مراغه