معرفی و راهنمای خرید ماشین ظرفشویی بوش!

راهنمای خرید و پاسخ به سوالات رایج در مورد ماشین ظرفشویی

1,845

تکنولوژی هر روز پیشرفت می کند و پای ماشین های گوناگونی به آشپزخانه های ما باز می شود. سالهاست که ماشین های ظرفشویی پای به آشپزخانه های ایرانی گذاشته اند و استقبال از این ماشین همه فن حریف هر روز بیش از روز قبل خودنمایی می کند. این روزها گویی با ماشین های همه کاره آشپزخانه ها نیز برای خود کدبانویی شده اند!

ماشین ظرفشویی بوش دیجی کالا

ماشین ظرفشویی کی اختراع شد؟

شاید جالب باشد بدانید که ماشین های ظرفشویی از سده بیستم تا کنون در آشپزخانه ها جای خوش کرده اند. جوزفین کاکرن مخترع ماشین ظرفشویی بود که اولین ماشین خود را در سال ۱۸۸۶اختراع کرد. این ایده زمانی به ذهن این مخترع رسید که متوجه شد ظروف چینی وی در اثر کار و به دست خدمتکاران در طی فرآیند شستشو لب پر شده و ظاهر آنها خدشه دار شده است.

قیمت ماشین ظرفشویی بوش
مخترع ماشین ظرفشویی

ماشین ظرفشویی اولیه در آن روزها دارای طراحی ساده اما در واقع کار راه اندازی بود؛ به طوریکه در سال ۱۸۹۳ در نمایشگاه جهانی شیکاگو برنده جایزه شد و پس از آن راه به رستوران ها و هتل ها یافت. این ماشین از یک چرخ تسمه‌دار درون دیگ بخار مسی ساخته شده بود و برای کار نیاز به فضای بزرگ همراه با آب داغ فراوانی داشت، از این رو در آن سالها استفاده از آن در خانه ها میسر نبود و فقط در اماکن بزرگ مورد استفاده قرار میگرفت، اما ایده و طرح اولیه آن برای ساخت ماشین های ظرفشویی بعدی مورد استفاده قرار گرفت.

چه مارکی ماشین ظرفشویی خوبه؟

زمانیکه لیست جهیزیه عروس تهیه می کنید قطعا ماشین ظرفشویی یکی از آن وسایلی است که در لیست خود آن را جای می دهید. اگر سری به بازار زده باشید قطعا با مارک های متفاوت و رنگ و لعاب های مختلفی رو به رو شده اید. ویترین مغازه های فروش لوازم خانگی اکنون پر شده از انواع ماشین ظرفشویی ایرانی و مدل های خارجی با قیمت های متفاوت. اما واقعا ماشین ظرفشویی چه مارکی خوبه؟ در میان مدل های متفاوت و مارک های مختلفی که در بازار موجود هستند می توان گفت مدل های ماشین ظرفشویی بوش، ماشین ظرفشویی ال جی، ماشین ظرفشویی سامسونگ، ماشین ظرفشویی دوو، ماشین ظرفشویی موریس و ماشین ظرفشویی مجیک جزو مارک های پر طرفداری هستند که دارای بیشترین نرخ فروش از مارک های خارجی می باشند. از میان انواع مدل ماشین ظرفشویی ایرانی نیز مارک هایی همچون ماشین ظرفشویی اسنوا , ماشین ظرفشویی پاکشوما جزو مارک های پر طرفدار و در واقع مقاوم هستند.

ماشین ظرفشویی بوش سری 6

چگونه ماشین ظرفشویی را روشن کنیم؟

طرز کار ماشین ظرفشویی بوش، ال جی، سامسونگ و … : قبل از هر کاری دفترچه راهنمای ماشین خود را به خوبی مطالعه کرده و یا آن را توسط وبسایت شرکت سازنده دانلود کنید. وسایل برقی همگی دارای گارانتی هستند و در زمان نصب باید حتما تکنیسین های شرکت مربوطه در محل حضور داشته باشند در غیر اینصورت گارانتی محصول شما از بین خواهد رفت. پس از نصب ماشین خود ابتدا اطمینان حاصل کنید که دو شاخه آن به پریز برق متصل باشد. سپس ظروف را داخل سبد ها به درستی چیده، داخل محفظه های قرص و مایع جلادهنده را پر کنید و درب آنها را به خوبی ببندید. حالا درب ماشین را بسته، کلید پاور را فشرده و سپس از کلید های روی ماشین نوع شستشوی خود را انتخاب کنید. معمولا برای آن دسته از ظروفی که دارای میزان آلودگی و چربی کمتری هستند می توانید به سادگی از شستشوی سریع استفاده کنید، این مدل از برنامه های شستشو دارای زمان بسیار کمتر و مصرف آب پایینی هستند.

چرا ماشین ظرفشویی بو میدهد؟

ماشین های ظرفشویی پس از مدت زمانی کارکرد نیاز به جرم گیری خواهند داشت. این ماشین ها برای شما در واقع نقش سینک های ظرفشویی را بازی خواهند کرد، با این تفاوت که از مرحله اول آب گیری ظروف تا مرحله آخر خشک کردن را تنها به دوش خواهند کشید! چربی روی ظرف و اغلب تکه های بر جای مانده از غذاها و مایعات موجود بر روی ظرف ها در لوله ها، بازوهای آب پاش و فیلتر های داخلی رسوب کرده و منجر به بوی بد خواهد شد. هر دو ماه یکبار لازم است تا فیلتر های داخلی ماشین را به آرامی باز کرده و تمیز کنید. سپس مایع جرم گیر ماشین ظرفشویی تهیه کرده و زمانیکه ماشین شما خالی از ظرف است داخل آن قرار داده و بر روی طولانی ترین زمان شستشو آن را تنظیم کنید.

جرم گیر ماشین ظرفشویی بوش
جرم گیر مایع ماشین ظرفشویی فینیش

چه ماشین ظرفشویی بخرم؟

دقت داشته باشید در زمان خرید یک ظرفشویی مناسب باید قبل از هر چیزی کمی آینده نگر باشید. این ماشین ها در دو مدل تولید شده اند و در بازار می توانید آنها را با نام های ماشین ظرفشویی رومیزی و ماشین های ظرفشویی ایستاده یا ۱۲ نفره تهیه کنید. مدل های رومیزی کم جا بوده اما فضای بسیار کمی برای شستشوی ظرف ها در اختیار شما قرار خواهند داد. اغلب ماشین های رومیزی در واقع برای ۶ تا ۸ نفر تولید شده اند اما در واقعیت تنها برای شستشوی ظروف ۴ نفر مناسب هستند، مضاف بر اینکه چنین ماشین هایی قابلیت شستشوی قابلمه ها و یا ماهیتابه ها را نیز دارا نمی باشند.

ماشین ظرفشویی رومیزی بوش

مدل های ایستاده اما دارای ارتفاع خوبی بوده و از نظر میزان جا گیری در فضای شما همانند ماشین های لباسشویی هستند. این ماشین ها فضای زیادی را اشغال کرده اما محفظه استیل تعبیه شده داخل آنها بسیار جادار بوده و برای قرار گیری ظروف ۱۲ نفر فضای مناسبی دارند. این نوع ماشین ظرفشویی قابلمه شور نیز بوده و به سادگی می توانید برای ظروف کمتر از ۱۲ نفر قابلمه ها را به سادگی داخل ماشین جای دهید.

به خاطر داشته باشید ماشین های ظرفشویی برای شستشوی ظروف شما برق و آب زیادی مصرف خواهند کرد، بنابراین مارک ها و مدل هایی را انتخاب کنید که در آنها میزان مصرف انرژی و آب در کمترین درصد باشد. همچنین ماشین انتخابی شما باید دارای خدمات پس از فروش قوی، زمان شستشوی متفاوت و متنوع، سختی گیر مغناطیسی آب و برخی از امکانات همچون ضدعفونی کننده ظروف و شستشو های خاص همچون شستشوی میوه و سبزیجات نیز باشد.

چرا ماشین ظرفشویی تمیز نمیشوره؟

ماشین های ظرفشویی زمانی ظروف را به خوبی می شویند که در مرحله اول میزان مایع شوینده و برنامه انتخابی شما متناسب با ظروف کثیفتان باشد. پس از آن مهم ترین چیزی که باید آن را به درستی انجام دهید چیدن ظروف داخل ظرفشویی خواهد بود. برای این منظور به دفترچه راهنمای ماشین خود رجوع کرده و یا آنها را به گونه ای بچینید که میان ظروف شما محلی برای عبور آب وجود داشته باشد. اگر هر دو مورد را رعایت کرده اید و باز هم شاهد کثیفی ظروف هستید، باید بازوهای آب پاش داخلی را باز کرده و از باز بودن محفظه های روی آن اطمینان حاصل کنید و در مرحل آخر فیلتر های داخلی را جرم گیری نمایید.

ماشین ظرفشویی بوش سری 6
ماشین ظرفشویی بوش سری ۸

آیا ماشین ظرفشویی نیاز به آب گرم دارد؟

ماشین های ظرفشویی برای شستشوی ظروف نیاز به آب جوش دارند. در واقع بیشترین عملیات شستشو در این ماشین های همه کاره توسط آب گرم و بخار به وجود آمده انجام میگیرد.

چه مقدار نمک در ماشین ظرفشویی بریزیم؟

زمانیکه داخل محفظه نمک را پر می کنید آب اضافی داخل مخزن خارج خواهد شد. زمانیکه نمک داخل محظفه به میزان کامل ریخته می شود چراغ چشمک زن روی دستگاه خاموش خواهد شد. چراغ نمک با نام Salt بر روی ماشین های ظرفشویی خود نمایی می کند. در یک قاعده کلی می توان گفت در اکثر ماشین های ظرفشویی خصوصا مدل های ال جی حدود یک کیلوگرم از نمک ظرفشویی در هر بار تخلیه کامل کافیست.

چه موقع نمک در ماشین ظرفشویی بریزیم؟

بر روی ماشین های ظرفشویی چراغ هایی چشمک زن برای مخزن های جلا دهنده و نمک موجود است که در صورت کم شدن نمک و مایع جلادهنده  چراغ ها آلارم داده و چشمک خواهند زد.

چگونه ماشین لباسشویی را ضدعفونی کنیم؟

کل ظروف داخلی ماشین را خالی کرده، از مواد جرم گیر مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید و یا یک ظرف حاوی سرکه و مقداری جوش شیرین داخل ظرفشویی قرار دهید و اجازه دهید ماشین شما در طولانی ترین برنامه زمانی کار کرده و ضدعفونی گردد.

قیمت ماشین ظرفشویی بوش چقدر است؟

قیمت ظرفشویی بوش در حال حاضر از ۶ میلیون تومان شروع شده و در مدل های بالاتر همچون مدل ماشین ظرفشویی بوش سری ۸ به ۱۷ میلیون تومان نیز خواهد رسید.