باید ها و نباید های لیزر موهای زائد

1,288

لیزر موهای زائد روشی است که این روزها بسیار در میان مردم گل کرده است، از میان هر ده خانمی که می بینید حداقل ۴ نفر از آنها از این روش مو زدایی استفاده کرده برخی راضی هستند و برخی ناراضی. با آنکه لیزر موهای زائد روشی دائمی نیست و امکان آنکه ۲۰ تا ۳۰ درصد موهای شما به مرور زمان مجدد رشد کند اما در حال حاضر این روش یکی از بهترین روش های خلاص شدن از شر موهای زائد خواهد بود.

چگونه با لیزر موهای زائد از بین میرود ؟

لیزر موهای زائد بیمارستان رازی و لیزر موهای زائد نی نی سایت
چه کسانی نباید لیزر موهای زائد انجام دهند

لیزر یک نوعی از اشعه است که قادر است تا در رنگدانه ملانینی مو ها نفوذ کرده و ساختار آنها را از هم بپاشد، این اشعه بر روی فولیکول مو تاثیر گذاشته و اجازه رشد مجدد به آن نخواهد داد. در واقع با لیزر ریشه موهای شما به خوابی عمیق می روند و در واقع نابود نخواهند شد، به همین دلیل برخی از موهای زائد بدن پس از مدتی حتی با انجام لیزر نیز مجدد رشد کرده و اگر پروسه درمان کامل نگردد عملا بی فایده خواهد بود. هرچه موهای زائد شما ریشه قوی تری داشته باشد، ضخیم تر و مشکی تر باشد لیزر بهتر بر روی آن عمل خواهد کرد، چراکه جذب اشعه لیزر در چنین موهایی به دلیل دارا بودن ملانین بیشتر بهتر صورت می پذیرد. لازم است بدانید که چون ملانین در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن کمتر باشد، یعنی بیمار سفیدتر باشد، انرژی کمتری در پوست جذب شده و احتمال سوختگی ناشی از لیزر مو کمتر می شود.

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟

خیر، لیزر موهای زائد دائمی نیست و در پاره ای از موارد هانطور که در ابتدای مطلب گفتیم تا ۳۰ درصد موهای حذف شده امکان رشد مجددا دارند. از آنجا که موهای زائد رشد کرده دارای دو حالت هورمونی و غیر هومرمونی هستند، لذا کسانیکه دارای مشکلات هورمونی هستند نمی توانند به این نوع از روش مو زدایی اطمینان داشته باشند چراکه تا زمانیکه مشکلات درونی و هورمونی آنها برطرف نگردد مجددا موهای از بین رفته رشد خواهد کرد. این اختلالات هورمونی به ویژه در خانم هایی که دارای تخمدان پلی کیستیک هستند باید رفع گردد و یا در زمان انجام لیزر داروهای رفع مشکل هورمونی نیز مصرف گردد. لیزر برای کسانیکه موهای ضخیم  و تیره رنگ داشته و پوستی روشن دارند بسیار تاثیر گذار و در پاره ای از موارد بدون بازگشت خواهد بود. در این مورد کسانیکه دارای موهای بور، قهوه ای، قرمز و روشن هستند از شکست بیشتری در درمان برخوردار خواهند بود. لذا در کسانیکه پوست های تیره تری دارند و یا از سولار و یا انواع برنزه کننده ها استفاده کرده اند نیز شاهد شکست در پروسه لیزر خواهیم بود، در چنین افرادی شاهد سوختگی با لیزر موهای زائد خواهید بود.

عوارض لیزر موهای زائد

چند روز بعد از لیزر موهای زائد می ریزد
آیا لیزر موهای زائد باعث سرطان میشود؟

برای کسانیکه قبلا آفتاب گرفته اند و یا توسط دستگاه های سولار برنزه شده اند به هیچ عنوان نباید لیزر انجام گردد چراکه منجر به سوختگی بیش از حد بدن شده که ممکن است لکه های ناشی از  آن تا آخر عمر بر روی بدن بماند. برای برخی از بیمارانی که دارای بیماری های پوستی خاصی همچون لوپوس هستند نیز لیزر نباید انجام گردد چراکه منجر به تشدید بیماری آنها خواهد شد. افراد مبتلا به پورفیری هم به دلیل واکنشی که نسبت به لیزر نشان می دهند و افرادی که باتری در قلب خود کار گذاشته اند باید دور لیزر کردن را خط بکشند. در این باره لازم است بدانید برای کسانیکه داروهای خاصی را مصرف می کنند نیز منع برای لیزر کردن وجود داشته و می تواند عوارض بسیار شدیدی را برای آنها ایجاد کند و تا مدتها باید دور لیزر کردن را خط بکشند. در این باره لازم است بدانید اگر داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس می کنند و یا داروهایی همچون  مسکن ها یا داروهای ضدالتهاب غیرکورتونی (NSAID)، کوتریموکسازول، گروهی از داروهای مدر، برخی داروهای دیابت، کینین و کنیدین، برخی تتراسایکلین ها، آمیودارون، پیروکسیکام، سولفونامیدها، سولفونیل اوره ها، داروهای ضدبارداری خوراکی و ایزوترتینوئین را مصرف می کنید به هیچ عنوان نباید به سراغ لیزر موهای زائد بدن خود بروید.

آیا لیزر موهای زائد در بارداری ضرر دارد ؟

سال هاست در این باره متخصصان تحقیق کرده اند اما هنوز هیچ منبع علی وجود ندارد که ثابت کند لیزر موهای زائد در بارداری منجر به مشکلات جنینی خواهد شد و آیا واقعا ضرری دارد یا خیر. اما به طور کلی لازم است بدانید که هر نوع اشعه ای در دوران بارداری برای خانم های باردار منع شده اند اما در دوران شیردهی این لیزر کاملا برای نوزاد و مادر بی خطر خواهد بود.

با چند بار لیزر موهای زائد از بین میرود

لیزر موهای زائد چند جلسه جواب میدهد ؟ اگر در افراد مشکل هورمونی وجود نداشته باشد و با دستگاه لیزر موهای زائد مناسب با پوست و نوع موها لیزر انجام شود عموما بین ۴ تا ۶ جلسه درمان موها رفع خواهند شد. دقت کنید که در جلسه اول حدود ۶۰ درصد از موهای زائد شما کم خواهد شد و تا ۹۵ درصد نیز در جلسات چهارم به بعد میسر خواهد شد. از آنجا که موهای زائد به صورت دائمی حذف نخواهند شد سالی یک تا دو بار برای موهایی که مجددا رشد می کنند لیزر توصیه خواهد شد. لازم است بدانید که اگر مشکل موهای زائد هورمونی نباشد تا چند سالی از شر آنها خلاص خواهید شد. فاصله بین لیزر کردن موهای زائد باید ۴ تا ۶ هفته باشد که در این زمان موهای جدید رشد کرده و موهای مرده از بین می روند.

عوارض لیزر موهای زائد صورت

لیزر موهای زائد خانگی، لیزر موهای زائد اصفهان
لیزر موهای زائد صورت

آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟  تحقیقات علمی هنوز هیچ عارضه ای برای لیزر موهای زائد را ثابت نکرده است چراکه اشعه لیزر ها تنها می توانند تا سطح فولیکول مو در داخل پوست نفوذ کنند و عملا قدرت رسیدن به اندام های داخلی را نخواهند داشت. آیا لیزر موهای زائد صورت عوارض دارد ؟ یکی از عوارضی که لیزر موهای زائد صورت با خود همراه خواهد داشت آسیب به چشم خواهد بود، بنابراین زمانیکه برای لیزر صورت خود اقدام می کنید حتما از عینک های مخصوص استفاده کرده و به هیچ عنوان استفاده از آن را پشت گوش نیاندازید، حتی اگر پزشک شما فراموش کرد که به شما عینک مخصوص بدهد حتما از وی درخواست کنید. اگر شما نیز از دسته کسانی هستید که برایتان این سوالات پیش آمده که آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی میشود؟ و میخواهید درباره مضرات لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی بدانید لازم است بگوییم که هنوز هیچ اثبات علمی در این زمینه صورت نگرفته است. به گفته پزشکان حذف موی زائد توسط لیزر در اطراف مهبل (واژن) ایمن است. اما این روش در صورتی ایمن است که توسط فرد متخصص انجام شود، زیرا احتمال سوختگی در این ناحیه زیاد است و اگر با دستگاه و فرد درستی انجام نشود، عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد. از دیگر عوارض لیزر موهای زائد توسط افراد ناشی می توان به زخم، لک ،تاول برای پوست اشاره کرد.

درد لیزر موهای زائد چقدر است

همه موهای زائد بدن را میتوان به وسیله لیزر از بین برد. زنان بیشترین درخواست برای لیزر موهای زائد در ناحیه بیکینی زیر بغل پا ها صورت را دارند اما در لیزر موهای زائد مردان درخواست لیزر موها در ناحیه کمر سینه صورت و پاها می باشد. در لیزر شما احساسی همچون بند انداختن دارید و سوزشی نه چندان زیاد خواهید داشت و درد ناشی از لیزر تا حدودی به پوست شما بستگی خواهد داشت. قطعا درد در لیزر بیکینی بیشتر از سایر قسمت های بدن خواهد بود که برای رفع آن از ژل های بی حس کننده استفاده خواهد شد. در انتهای لیزر به خاطر داشته باشید که به هیچ عنوان در معرض آفتاب قرار نگیرید و اگر زخم و عفونتی در بدن شماست باید تا زمان بهبود آن صبر کنید و سپس لیزر را انجام دهید.