قلعه تاریخی مارکوه

0 210

قلعه مارکوه متعلق به دوران تاریخی پس از اسلام بوده و در رامسر واقع می باشد، این بنای عظیم تاریخی در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. نام قلعه برگرفته از نام کوهی بوده که بر روی آن ساخته شده است، و بر سر نام آن نیز نظرهای گوناگونی وجود دارد. برخی وجود مار در این کوه را اساس نام گذاری می دانند، برخی دیگر نیز دلیل نام گذاری آن را آیین مهر پرستی میدانند و مار را مخففی بر مادر می شناسند. به این شکل این کوه جایگاه مقدسی داشته و بعدها به صورت قلعه ساخته شده است.

 

با استناد به گزاش تاریخ نویسان، این قلعه در قرن سوم ساخته شده است. مارکوه مساحتی برابر با ۶۰۰ متر مربع را به خود اختصاص داده و از معماری عظیم آن تنها ۴ حصار جانبی و برج‌ های پشتیبان آن باقی مانده است. این قلعه عظیم در روزگاران دور با مصالحی همچون سنگ و ساروج و گچ ساخته شده است. مساحت داخلی این قلعه به گونه ای بوده که صد سرباز را می توانسته در خود سکنی بدهد. محل قرارگیری بنا به گونه ای می باشد که دید ۳۶۰ درجه نسبت به محیط اطراف دارد و به راحتی می توان از طریق آن از شمال تا دریا، از شرق تا تنکابن، از غرب تارامسر و از جنوب نیز کوههای البرز را نظاره کرد.

 

جالب است بدانید در تعاریف مردم محلی و قدیمی این مکان، گفته می شود که در دل این قلعه تونلی وجود داشته که انتهای آن به روستای دیگری با نام نیاسته در پایین مارکوه متصل میشده، و از طریق آن سربازان در مواقع ضروری وارد و یا خارج می شده اند. اما با تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده که این تونل در واقع وجود نداشته و تنها چاله ای بوده که به دلیل عدم دسترسی قلعه به آب به عنوان سرداب مورد استفاده قرار میگرفته است.