فلوس چیست ؟ و دارای چه فوایدی است

12,875

فلوس چیست ؟ فلوس نام یک درخت است که دارای ارتفاع ۱۰ تا ۱۵ متری بوده و به صورت خود رو رشد می کند، این درخت در مناطق گرمسیری همچون آفریقا ، هند و جنوب رشد کرده و یکی از درمان های خوب برای یبوست به شمار خواهد رفت.

طریقه مصرف گیاه فلوس

خواص گیاه فلوس چیست
طریقه مصرف فلوس برای درمان یبوست نوزاد

فلوس در داخل خود دارای مایعی چسبنده است که دارای طعمی شیرین بوده اما بویی نامطبوع دارد. برای آنکه بتوان از فلوس استفاده کرد باید آن را کمی بر روی آتش گرم کرد و سپس شیره داخل آن را خارج کرده و با روغن بادام مخلوط و استفاده کرد. فلوس هم به صورت جوشانده و هم به صورت مربا مورد استفاده قرار میگیرد. در این گیاه اکسی آنتراکینون ، مواد قندی ،‌صمغ ، اسانس و مواد روغنی وجود داشته و همین مواد دلیلی برای مسهل بودن این گیاه می باشند.

طرز تهیه جوشانده فلوس :

برای تهیه این جوشانده باید  ۱۰ گرم عسل فلوس را با یک لیتر آب جوش مخلوط کرده و آنرا صاف کنید؛ سپس این مخلوط را به بیمار بدهید. این جوشانده بسیار مسهل قوی بوده و برای یبوست های شدید می توان اندازه عسل فلوس را تا حدود ۶۰ گرم نی افزایش داد.

طرز تهیه مربای فلوس :‌

برای این مربا ۵ گرم عسل فلوس را با همان مقدار آب مقطر مخلوط کرده و سپس مقدار ۱۲۵ گرم قند کوبیده را به آن اضافه کنید بعد آنرا حرارت دهید تا به آرامی آب آن بخار شود و وزن آن به ۱۰۰ گرم رسیده و غلیظ شود. از این مربا به جهت کاهش یبوست حدود ۵۰-۱۰۰ گرم در روز می توان مصرف کرد.

هر انچه که باید درباره خواص و مضرات فلوس بدانید

فواید و مضرات فلوس چیست
عکس گیاه فلوس
  • این گیاه دارای طبعی گرم و تر است.
  • این گیاه یک مسهل قوی است.
  • مناسب برای کاهش درد مفاصل بوده و باید به صورت موضعی بر محل درد مالیده شود.
  • برای کلیه مناسب بوده خصوصا کسانیکه کلیه هایی سنگ ساز دارند.
  • جوشانده پوست درخت فلوس اسهال خونی را بر طرف می کند.
  • نرم کننده سینه است.
  • باز کننده گرفتگی روده و دل پیچه است که باید آن را همراه با ریشه ختمی مصرف کرد.

مضرات فلوس چیست؟

این گیاه برای معده ضرر دارد و به دلیل آنکه به دیواره های روده می چسبد منجر به ایجاد دل درد خواهد شد. بنابراین توصیه شده است که فلوس را همراه با مصطکی و انیسون یا روغن بادام مصرف کنید.