غذاهای مفید دوران قاعدگی و کاهش سندروم پیش قاعدگی

0 445

سندروم پیش از قاعدگی چیست؟ تمامی خانم ها سندرم پیش از قاعدگی را تجربه خواهند کرد، سندرمی دردناک که اغلب بیشتر خانم ها را کلافه کرده و برای درمان آن به سراغ انواع قرص های مسکن می روند. قرص سندرم پیش از قاعدگی و کاهش دردهای آن عموما ژلوفن ها و انواع مسکن ها هستند که توصیه می کنیم بدون تجویز دکتر از این نوع قرص ها استفاده نکنید، چراکه استفاده لحظه ای آنها و اثر بخشی که دارند میتواند منجر به مشکلات معده ای و گوراشی بسیاری برای شما در طولانی مدت شود.

بسیاری از خانم ها دچار علایمی شبیه به یکدیگر خواهند شد همانند افزایش وزن ناشی از احتباس آب، دردناک شدن سینه‌ها، سردرد، میگرن (Migraine)، کمردرد و ناراحتی‌های پوستی… و برخی نیز شاهد علایم بیشتری هچون تب و لرز قبل از پریود و افسردگی پیش از قاعدگی، اضطراب، تحریک‌پذیری، کاهش تمرکز، کاهش سطح هوشیاری، پرخوری عصبی خواهند شد. اما برای درمان این سندروم و کاهش آن مواد غذایی مفیدی وجود دارد که امروز قصد معرفی آنها را داریم؛ همراه با ما باشید. 

در زمان پریود چه غذاهایی بخوریم ؟ غذاهای مفید دوران قاعدگی

اسیدهای چرب امگا ۳ 
دانه آفتابگردان، دانه کدو حلوایی، دانه کتان، دانه کنجد و روغن گل مغربی از منابع غنی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. از آنجا که به نظر می‌آید مبتلایان به سندرم پیش از قاعدگی دچار کمبود این اسید چرب ضروریند، مصرف این روغن‌ها توصیه می‌شود.

 

ویتامین B6 
مرغ، ماهی، شیر، تخم‌مرغ، برنج قهوه‌ای، غلات سبوسدار، دانه سویا، سیب‌زمینی، لوبیا، گردو و سایر مغزدانه‌ها و سبزی‌های سبز رنگ تامین‌کننده ویتامین B6 هستند. از آنجا که ویتامین B6 باعث افزایش سطح سروتونین در مغز می‌شود به نظر می‌آید مصرف این مواد غذایی به کاهش افسردگی کمک کند.

 

غذاهای با نمایه گلیسمی پایین 
نان چاودار، ماکارونی، حبوبات و میوه‌هایی که نمایه گلسیمی پایین دارند، قند خون را بتدریج افزایش می‌دهند، بنابراین احتمالا میل و ولع خوردن شیرینی را تا حدی کنترل می‌کنند.

 

پتاسیم 
انجیر، آلو، موز، سیبزمینی، کلم بروکسل، بروکلی، گلکلم، قارچ، پیاز، سیب‌زمینی شیرین و گوجه‌فرنگی از منابع خوب پتاسیم هستند. این مواد به کاهش نفخ و ورم ناشی از احتباس آب کمک می‌کنند.

 

سروتونین
بوقلمون، پرندگان شکاری و پنیر، تامین کننده اسید آمینه تریپتوفان هستند که در بدن به سروتونین تبدیل می‌شود. سروتونین به کاهش افسردگی کمک می‌کند. آواکادو، خرما، موز، آلو، بادمجان، خربزه درختی، آناناس و گوجه‌فرنگی، حاوی سروتونین هستند که با گیرنده‌های سروتونین مغز ترکیب می‌شوند و اثر شبه سروتونین ایجاد می‌کنند؛ بنابراین این مواد نیز درکاهش افسردگی موثرند. غذاهای بر پایه کربوهیدرات، تولید سروتونین را در بدن تحریک می‌کنند و مصرف آنها به‌عنوان میان‌وعده در کاهش علائم روحی روانی این سندرم موثر است.

 

منیزیم 

سبزی‌های سبز رنگ، نان‌ها، غلات صبحانه، ماکارونی و سیب زمینی از منابع خوب منیزیم هستند که برای عملکرد طبیعی هورمون‌ها و کنترل عضلات صاف ضروری‌اند.کمبود منیزیم در رژیم غذایی با انقباضات و دردهای عضلانی( Muscle aches) مرتبط است. 

مواد غذایی که بایددر سندرم پیش از قاعدگی پرهیز شوند

 

چربی‌ها 
فرآورده‌های گوشتی، کیک، فرآورده‌های لبنی پر چرب و غذاهای چرب بهتر است محدود شوند. این غذاها می‌توانند با متابولیسم اسیدهای چرب امگا-۶ تداخل کنند و باعث افزایش وزن شوند.

 

کافئین 
کافئین باعث تحریک سیستم عصبی و افزایش تحریک‌پذیری می‌شود. سعی کنید مصرف قهوه، چای و نوشیدنی‌های کولا دار و داروهای سرماخوردگی که دارای کافئین هستند را به کمتر از ۶ فنجان در روز محدود نمایید.

 

نمک 
غذاهای آماده و خیابانی و پر نمک باعث تشدید احتباس آب می‌شوند، بنابراین لازم است مصرف این مواد غذایی را محدود نمایید.