همه چیز درباره عکس رنگی رحم!

11,226

اگر در حال اقدام به بارداری باشید مدام به دنبال علائم بارداری در خود خواهید بود، و اگر پس از مدت زمانی موفق به بارداری نشده باشید قطعا پزشک برای شما درخواست یک عکس رنگی رحم خواهد کرد. در این مطلب می خواهیم هر آنچه که لازم است درباره این عکس بدانید را برای شما بازگو کنیم، پس تا انتهای این مطلب با ما باشید.

عکس رنگی از رحم چیست؟

عکس رنگی رحم در واقع با نام هیستروسالپنگوگرافی شناخته می شود که در آن با استفاده از اشعه ایکس قادرند تا تمامی لوله های رحمی و داخل رحم را دیده و از باز یا بسته بودن لوله های فالوپ اطلاعات کاملی بدست آورند. در واقع ماده ای حاجب حاوی ید از طریق دستگاهی باریک وارد رحم شده و توسط نوعی اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی تصویری کلی از لوله های رحمی نمایش داده می شود. ماده حاجب وارد شده در لوله های رحمی باعث پر شدن آنها می گردد و از این طریق با استفاده از اشعه می توان عکس های رادیولوژی از رحم و لوله ها را به ثبت رسانید.

عکس رنگی رحم چه روزی باید انجام شود؟
چه کسانی باید عکس رنگی از رحم بگیرن؟

عکس رنگی رحم چه موقع گرفته می شود؟

همانطور که گفته شد این عکس برای تشخیص ناباروری در خانم ها تجویز می شود. در برخی از افراد که دچار سقط های مکرر می شوند نیز این عکس عموما تجویز خواهد شد، چراکه در اغلب موارد دلیل سقط های مکرر در خانم ها ناشی از اختلالات مادر زادی می باشد که تنها توسط این عکس مشخص خواهند شد.

عکس رنگی رحم چه چیزی را نشان میدهد؟

در واقع عکس رنگی رحم می تواند جزییاتی از شکل و ساختار رحم، باز بودن لوله ها و بافت های اِسکار داخل رحم و حفره شکم را برای پزشک مشخص کند که به هیچ عنوان سونوگرافی از شکم قادر به نمایش آنها نخواهد بود. بعد از عکس رنگی رحم چند درصد احتمال بارداری هست؟ جالب است بدانید که ماده حاجب در بسیاری از موارد به دلیل فشاری که ایجاد می کند می تواند بسیاری از لوله های رحمی که بسته هستند را نیز باز کرده و از این رو در بسیاری از افراد پس از عکس برداری از رحم شاهد بارداری هستیم.

کجا باید عکس رنگی رحم بگیرم
قیمت عکس رنگی رحم چقدر است؟

عکس رنگی از رحم چگونه انجام میشود؟

این عکس به صورت سرپایی گرفته می شود و پس از انجام آن به سادگی می توانید به محل کار و یا زندگی خود بازگشته و کار خود را از سر بگیرید.

 1. برای انجام این عکس لباس های خود را همچون زمانیکه برای معاینه به مطب پزشک می روید در آورده و بر روی تخت دراز می کشید.
 2. یک اسپکلوم را وارد واژن شما کرده و سپس توسط پزشک و ماده ای دهانه رحم شما پاکسازی خواهد شد.
 3. حالا یک کاتتر داخل سرویکس وارد می کنند و زمانیکه کاتتر به خوبی در محل خود قرار گرفت اسپکلوم را خارج خواهند کرد.
 4. ماده حاجب در این لحظه به رحم و سپس لوله های رحمی وارد شده و زمانیکه کامل داخل لوله ها پر شد توسط دستگاه و اشعه ایکس عکس برداری از رحم و لوله ها انجام خواهد شد.

عکس رنگی رحم چقدر زمان میبره؟ این فرآیند نهایتا ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید که پس از انجام آن شما به بیرون منتقل شده و پس از نوشیدن آبمیوه خود و تخلیه مثانه مجدد به اتاق عکس برداری رفته و یک عکس تاخیری ساده بدون ماده حاجب نیز از شکمتان گرفته خواهد شد. در برخی از اوقات در روز بعد نیز عکس دیگری گرفته خواهد شد که کمک می کند تا پزشک متوجه شود آیا در اطراف تخمدان ها اسکاری وجود دارد یا خیر؟

قبل از عکس رنگی رحم چه بخوریم؟
ماده حاجب عکس رنگی رحم چیست

عکس رنگی رحم چند روز بعد از پریود انجام می شود؟

عکس رنگی از رحم باید در زمانی گرفته شود که احتمال بارداری در فرد صفر باشد، بنابراین این عکس عموما سه تا چهار روز پس از پریود از فرد گرفته می شود. یعنی شما بلافاصله پس از پاک شدن از دوران قاعدگی باید برای گرفتن این عکس اقدام کنید. فراموش نکنید که پس از انجام این عکس تا چند روز از انجام رابطه جنسی خودداری کنید.

هزینه عکس رنگی رحم چقدر است؟

هیستروسالپنگوگرافی بسته به بیمه شما و مرکزی که کار خود را در آن انجام می دهید دارای قیمت های متفاوتی خواهد بود. در برخی از مراکز
عکس رنگی رحم با بیهوشی انجام می شود که به طبع قیمت آن بالا تر خواهد بود. اما قیمت این عکس از ۱۹۰ هزار تومان در روش بدون بیهوشی شروع شده و متغیر خواهد بود.

تصاویری از عکس رنگی رحم
آیا عکس رنگی رحم باعث بارداری میشود؟

اقدامات قبل از انجام عکس رنگی رحم

 1. قبل از آنکه پزشک برای شما درخواست عکس رنگی کند، شما را معاینه کرده و در صورت وجود عفونت ابتدا آن را توسط داروهای آنتی بیوتیک رفع خواهد کرد، چراکه در اثر وجود عفونت فعال پس از عکس رنگی وضعیت عفونتها بدتر خواهد شد.
 2. شب قبل از انجام عکس رنگی از خوردن غذاهای سنگین به شدت خودداری کنید. در برخی از مراکز از شما درخواست می شود که شب قبل از عکس حتما از مسهل استفاده کنید تا روده های شما خالی شود.
 3. صبحانه ای سبک میل کنید و حتما دو نوشیدنی شیرین همراه خود داشته باشید که دچار افت قند خون نگردید. یک نوشیدنی را نیم ساعت قبل از شروع عکس میل کنید و یک نوشیدنی را بلافاصله پس از انجام عکس.
 4. زمانیکه مراجعه می کنید برای شما قرص هایی تجویز می شود که در بدو ورود به مرکز میل کنید، این قرص ها آرام بخش و ضد درد و فشار های شکمی هستند که در کاهش درد بسیار موثر خواهند بود. قرص های دیگری که تجویز خواهند شد آنتی بیوتیک بوده و باید هر شب میل کنید تا تمام شوند، این قرص ها از بروز عفونت در شما جلوگیری خواهند کرد.
 5.  اگر به ماده حاجب حاوی ید حساسیت دارید حتما قبل از انجام کار به پزشک خود اطلاع دهید.
 6. تمامی وسایل فلزی را از خود جدا کرده و آرامشتان را حفظ کنید.

درد بعد از عکس رنگی رحم

اگر شما هم مجبور به گرفتن این عکس باشید قطعا از خودتان و دیگران پرسیده اید که درد عکس رنگی رحم چگونه است؟ درد عکس رنگی بسته به مرکزی که کار خود را در آن انجام دهید قطعا متفاوت خواهد بود، بنابراین با یک بررسی ساده می توانید بهترین مراکز عکس برداری از رحم را پیدا کنید. این درد شبیه به درد شدید در دوران قاعدگی است، که نهایتا ۲ تا ۳ دقیقه طول خواهد کشید، و کاملا قابل کنترل توسط نفس های عمیق خواهد بود.

درد تنها زمانی خواهد بود که کاتتر وارد شده و ماده حاجب در حال پر کردن لوله های رحمی در شما است و به زودی تمام خواهد شد. اگر تحمل درد در شما پایین است از دکتر بخواهید تا این عکس را در حالت بیهوشی از شما تهیه کنند. پس از انجام عکس رنگی هیچ دردی در شما باقی نمانده و به سادگی می توانید به فعالیت روزمره خود بپردازید.

عکس رنگی رحم قبل از ای یو ای چگونه است؟
عکس رنگی رحم و بارداری پس از آن

فواید عکس رنگی رحم چیست؟

این عکس منجر به باز شدن لوله های رحم شده که پس از آن امکان بارداری در افراد درصد بسیار زیادی بالا خواهد رفت. همچنین کلیه مشکلات و بیماری های مادر زادی که باعث ناباروری و سقط جنین در خانم ها می گردد همچون چسبندگی رحم، تومور های رحمی و فیبروم رحمی تنها توسط این عکس قابل تشخیص می باشند.

آیا عکس رنگی رحم عوارض دارد؟

 • این عکس توسط ماده حاجب انجام می شود که دارای ید است و در برخی از افراد ایجاد حساسیت خواهد کرد.
 • اگر فرد از قبل عفونت درمان نشده داشته باشد امکان شدت عفونت پس از گرفتن عکس بسیار بالاست.
 • در صورت بارداری، آسیب های جبران ناپذیری به جنین وارد خواهد شد، بنابراین توصیه می شود قبل از انجام این عکس حتما از عدم بارداری خود مطمئن شوید.
 • احساس درد و ناراحتی در زمان قرار دادن کاتتر در افراد وجود دارد.
 • لکه بینی و یا کمی خون ریزی پس از انجام عکس نیز در برخی از افراد مشاهده شده است که پس از مدت زمان کوتاهی از بین خواهد رفت.
 • در برخی از افراد ترشح زیاد همراه با بوی بد واژن، از حال رفتن، دردهای شکمی شدید، استفراغ و خون ریزی های شدید همراه با تب نیز دیده شده که در این صورت حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

جواب عکس رنگی رحم چقدر طول میکشد؟

عکس رنگی از رحم شما در همان روز آماده است اما برای تایید شدن و اضافه کردن توضیحات پزشک در یک روز پس از انجام آن به دست شما خواهد رسید. لذا می توانید در همان روزی که عکس برداری را انجام داده اید برای آسودگی خاطر خود از پزشک رادیولوژی توضیحات کمی را دریافت کنید.