طرز تهیه قلیه ماهی بوشهری

3,230

قلیه ماهی یکی از دسته غذاهای خوشمزه و البته سنتی است که به روش های مختلفی پخت می شود، در شمال کشور و جنوب کشور این غذا یکی از بهترین ها به حساب می آید که حسابی جای خود را میان همه افراد باز کرده است. یکی از معروفترین های این غذا قلیه ماهی بوشهری است که امروز قصد داریم آن را برای شما آموزش دهیم. 

مواد لازم تهیه قلیه ماهی مناسب برای دو نفر:

ماهی ۵۰۰ گرم
گشنیز ریز خورد شده ۲۵۰ گرم
شنبلیله ریز خورد شده ۵۰ گرم
سیر ۵ حبه
تمر هندی ۲۵۰ گرم
پیاز متوسط یک عدد
زردچوبه یک قاشق مربا خوری (یک ق چ استاندارد)
آرد گندم ۲ قاشق سوپ خوری سر پر (دو ق غ استاندارد سر پر)
روغن
نمک و فلفل

طرز تهیه قلیه ماهی :

برای انتخاب مناسبترین ماهی برای یک قلیه ماهی خوشمزه بهتر است از ماهی هایی استفاده شود که دارای گوشت لُخم هستند. مانند: سَنگِسَر، هامور، شیر، سُرخو، جَش، سِکِن و … تمامی مواد را از قبل تهیه کرده و جلوی دست خود قرار دهید؛ همانطور که در مواد لازم ذکر شد سبزی قلیه ماهی گشنیز و شنبلیله بوده که هم می توانید به صورت فریز شده و هم تازه خرد شده استفاده کنید. بعضی از دوستان سوال دارند که آیا می توان قلیه ماهی با سبزی خشک درست کرد؟ لازم است بگوییم عطر و طعمی که سبزی تازه به این غذا می دهد با سبزی خشک قابل مقایسه نیست. این غذا به فلفل زیادی نیاز دارد، یعنی در واقع غذا باید تند باشد، اگر تمایل به خوردن غذای تند ندارید می توانید در مصرف فلفل زیاده روی نکنید، اما اگر خواهان طرز تهیه قلیه ماهی اصیل بوشهری هستید باید بگویم که از فلفل زیادی استفاده کنید.

طرز تهیه قلیه ماهی خوزستانی

پیاز را تفت دهید تا رنگ آن طلایی شود، پس از آن فلفل های قرمز چیلی را در آسیاب ریخته و به خوبی پودر کنید، حال نوبت به سیر ها می رسد؛ سیر ها را پوست کنده به همراه نمک و فلفل و زردچوبه داخل هاون ریخته و به خوبی آنها له کرده و مخلوط می کنیم. حال مواد سیر را به پیاز روی حرارت اضافه می کنید و خیی کم تفت می دهید در حدی بوی خوش سیر داغ بلند شود؛ توجه کنید که سیر به سادگی خواهد سوخت. پس از آنکه مواد تفت خورد سبزی قلیه ماهی را اضافه می کنیم. مواد را به همراه سبزی به خوبی تفت دهید سپس نصف لیوان آب اضافه کرده و اجازه می دهید تا سبزی کمی بپزد. ماهی را از قبل نمک زده تا طعم به خود بگیرد؛ سپس تمبر هندی را در دو لیوان آب خیس کرده و اجازه می دهیم تا آب به خورد آن برود؛ حال آرد را اضافه کرده و سپس از صافی ردش کنید. مجددا به تمبر هندی ها یک لیوان دیگر آب اضافه کنید و آنها را باز هم از صافی عبور دهید؛ با این اوصاف شما ۳ لیوان آب تمبر هندی صاف شده در اختیار دارید که باید به مواد قبلی داخل قابلمه اضافه کنید. درب قابلمه را به صورت نیم باز قرار دهید تا مواد به جوش آید و یکی دو قل بزنند؛ حال ماهی را بشویید تا نمک اضافی آن گرفته شود، زمانیکه آب قلیه جوش آمد ماهی های تکه شده را به داخل آب قلیه اضافه کنید. حال باز هم درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید تا ماهی ها پخته شوند. نوش جان.