طرز تهیه فلافل خوشمزه خانگی

0 899

فلافل اهوازی یکی از غذاهای بسیار خوشمزه ای است که توسط نخود خام پخته می شود. تهیه فلافل کار سختی نیست و اگر دستور امروز را گام به گام طی کنید یک فلافل بسیار خوشمزه در اختیار خواهید داشت. لازم است با اعتماد کامل به شما اعلام کنم که دستور پخت امروز آزمون خود را پس داده و دقیقا با فلافل هایی که در بیرون میل می کنید برابری می کند. 

مواد لازم طرز فلافل :

نخود خام ۴۰۰ تا ۵۰۰ گرم

پیاز درشت ۱ عدد

سیر ۳ حبه درشت

آرد ذرت ۳ قاشق غذاخوری

عصاره گوشت بره ۱ و نیم عدد

تخم مرغ متوسط ۲ عدد

پودر سیر به دلخواه

فلفل سیاه به مقدار لازم

زیره به مقدار لازم

جعفری خرد شده در صورت تمایل ۳ قاشق غذا خوری خرد شده

ادویه کاری یک قاشق چایخوری

بیکینگ پودر یک قاشق چایخوری

طرز تهیه فلافل :

نخود ها را از قبل حدود دو روز قبل خیس کنید، با این کار هم آب به طور کامل داخل نخود ها نفوذ کرده و هم با این کار مقدار زیادی از باد نخود گرفته خواهد شد. پس از آن نخود را به همراه پیاز و سیر در چرخ گوشت ریخته و یکبار چرخ کنید. بیش از یکبار مواد را چرخ نکنید چراکه منجر به از هم پاشیدن آنها خواهد شد. ادویه فلافل عموما زیره است، هم عطر خوشی به آن داده و هم باد اضافی آن را خواهد گرفت اما مابقی ادویه های گفته شده در دستور برای طعم بیشتر دادن به فلافل لازم است پس آنها را حذف نکنید. تمامی ادویه ها به همراه تخم ها را به مواد چرخ شده اضافه کنید و آنها را به خوبی مخلوط کنید. تخم مرغ در شکل چسب برای مواد عمل خواهد کرد و به هیچ عنوان طعم فلافل را تغییر نخواهد داد پس با اطمینان کامل آنها را استفاده کنید. 

 قالب فلافل در بیرون فروخته می شود اما می توانید به سادگی خودتان توسط دست هایتان توپک های گردی تهیه کرده و در روغن سرخ کنید. بهتر است مواد را خیلی به صورت گلوله های بزرگ در نظر نگیرید تا داخل مواد نیز به خوبی پخته شد. چکار کنیم فلافل نرم شود ؟ برای نرم شدن فلافل بعضی از دستورها کمی سیب زمینی به مواد اضافی می کنند این کار با آنکه منجر به نرم شدن فلافل می شود اما طعم اصیل آن را خواهد گرفت، برای پوک شدن فلافل بهتر است از همان بیکینگ پودر داخل مواد استفاده کنید. فلافل را می توانید توسط انواع سالاد، ترشیجات و خیار شور میل کنید.