طرز تهیه خیارشور یک روزه

0 1,062

خیارشور خانگی

در تهیه خیار شور سنتی به یک الی دو هفته زمان نیاز است. اما با این روش می توانید در عرض ۲۴ ساعت خیارشورهایی خوش طعم و ترد داشته باشید. طرز تهیه خیارشور یک روزه بسیار آسان و سریع است.

مواد لازم:

خیار تازه ۱ کیلوگرم
پیاز ۲ عدد
نمک به میزان دلخواه
سرکه سیب یا سرکه سفید ۲ فنجان
زردچوبه ۱/۴ قاشق چایخوری
تخم خردل( اختیاری) ۳ قاشق غذاخوری
فلفل قرمز خشک شده ۱-۳ عدد
شکر ۱/۲ فنجان

طرز تهیه: 


خیارها را بشویید و آن ها را حلقه حلقه کنید. نیازی به گرفتن پوست خیار نیست. برای خیارشور بهتر است از خیارهای سفت استفاده کنید. پیازها را نیز پوست بکنید و ریز خرد کنید. سپس خیارها و پیازهای خرد شده را در یک آبکش بزرگ بریزید. به میزان دلخواه روی آن ها نمک بپاشید و با هم خوب مخلوط کنید. روی آبکش را تا آلودگی و حشرات به آن نفوذ نکند و اجازه دهید خیار و پیاز ۱ ساعت در آبکش بمانند تا آب اضافی آنها خارج شود و خشک شوند. سرکه، شکر، نمک، زردچوبه، تخم خردل و فلفل قرمز را در یک قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید. زمانی که مایع به جوش آمد، حرارت را کم کنید و خیار و پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید. ۲ دقیقه خیارها را بجوشانید سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. یک یا دو شیشه آماده کنید. خیارشورها را داخل شیشه ها بریزید. درب آنها را محکم ببندید و داخل یخچال قرار دهید. بعد از ۲۴ ساعت خیارشور یک روزه شما آماده است و می توانید از طعم آن لذت ببرید.

نکته: این خیارشور فوری بعد از یک روز آماده خوردن است، اما اگر خیارشورها یکی دو روز بیشتر در یخچال بمانند طعم بهتری پیدا می کنند و بهتر جا می افتند.