طرز تهیه خمیر پیتزا خانگی ترد و خوشمزه

طرز تهیه خمیر پیتزای خانگی با خمیر مایه، بیکینگ پودر، بدون فر

8,195

شاید در نگاه اول تهیه خمیر پیتزا برای یک پیتزا مخلوط و آماده کردن یک پیتزا ایتالیایی و آمریکایی خانگی کار سختی به نظر برسد، اما امروز می خواهیم به شما ثابت کنیم که با ساده ترین و فوری ترین روش های ممکن هم قادر هستید تا یک خمیر پیتزا خانگی بسیار عالی در اختیار داشته باشید.

روش تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی

یکی از مهم ترین خصیصه های پیتزا ایتالیایی (pizza) نازک بودن خمیر پیتزا و کم بودن مواد روی آن است. که اغلب بر روی لایه ای نازک از خمیر مقداری پنیر موزارلا و کمی ریحان و گوجه فرنگی قرار داده و و یا بر روی آن از لایه های نازکی از پپرونی استفاده می کنند. برای داشتن یک خمیر پیتزا فوری و بسیار خوشمزه نیاز به مواد زیر خواهید داشت.

خمیر پیتزا شف طیبه pitzza
تهیه خمیر پیتزا ترد و عالی در خانه

تنها نکته ای که باید درباره طرز تهیه خمیر پیتزا ترد و پفکی بدانید این است یک خمیر خوب برای پف بهتر نیاز به زمان استراحت کافی دارد. بنابراین برای داشتن یک خمیر جادویی پیتزا عالی و خوش طعم باید پس از ورز دادن حسابی، آن را داخل ظرفی گذاشته و در محیطی که دمای آن نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد قرار دهید. لازم است بدانید که خمیر پیتزا آماده شده شما اگر در محیطی گرم گذاشته شده باشد بوی ترشیدگی به خود گرفته و اگر در دمای سردی باشد قطعا به پف مورد نظر نخواهد رسید.

خمیر پیتزا به انگلیسی pizza dough
نحوه درست کردن خمیر پیتزا آمریکایی

یک مدل خمیر خوب باید حدود ۱۰ دقیقه به خوبی ورز داده شود و در نهایت حدود ۲ ساعت در جای مناسبی استراحت کند. در نهایت بعد از چونه گرفتن  خمیر نیز لازم است تا حدود یک ربع بر روی چانه های خمیر پیتزا را با دستمالی مرطوب بپوشانید تا خمیر مجدد استراحت کرده و پف کند.

مواد لازم برای تهیه خمیر پیتزا ایتالیایی

  • سه لیوان حدود ۳۵۰ گرم آرد همه منظوره
  • نصف قاشق غذاخوری نمک
  • یک قاشق مربا خوری سر خالی خمیر مایه فوری
  • حدود ۴ قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن آفتابگردان
  • آب یک لیوان

طرز تهیه ی خمیر پیتزا ایتالیایی در خانه

پخت خمیر پیتزا با خمیر مایه فوری : برای درست کردن این خمیر پیتزا خانگی ابتدا باید آرد و مواد خشک را با یکدیگر مخلوط کرده و سپس مقداری آب را در کنار دست خود قرار دهید. آب را کم کم به خمیر خود اضافه کنید و آن را ورز دهید. حدود یک لیوان آب بسته به نوع آرد برای این خمیر در کنار دست خود قرار داده و آن را کم کم اضافه کنید. خمیر را آنقدری با آب ورز دهید تا از حالت چسبندگی زیاد خارج شده و یک خمیر لطیف به گونه ای بدست آید که چسبندگی کمی داشته اما به دستان شما خمیری چسبیده نشود.

طرز تهیه خمیر پیتزا برای 4 نفر
چه جوری خمیر پیتزا درست کنیم؟

حدود ۱۰ دقیقه که خمیر را ورز دادید روغن را داخل ظرف بریزید و خمیر ورز داده شده را درون ظرف قرار داده، روی آن را یک حوله بیاندازید و آن را در گوشه ای نسبتا گرم رها کنید. پس از حدود مدت زمان ۲ ساعت خمیر شما حجمی دو برابری پیدا کرده است. آن را بر روی صفحه کار آرد پاشی شده قرار دهید و پس از کمی ورز دادن و گرفتن پف خمیر آن را به چانه های کوچکی تقسیم کنید و بر روی آنها مجددا یک حوله مرطوب قرار دهید و حدود نیم ساعت اجازه دهید تا خمیر مجددا استراحت کند. فراموش نکنید برای داشتن خمیری با کیفیت استراحت دوم خمیر بسیار مهم است.

خمیر پیتزا در یخچال برای مدت سه روز خواهد ماند.
طرز تهیه خمیر پیتزا با خمیر مایه

پس از گذشت این مدت زمان خمیر پیتزا جادویی شما آماده است. ضخامت خمیر پیتزا ایتالیایی کم است و پیتزا آمریکایی دارای ضخامت بیشتری است. این خمیر داخل فر کمی پف خواهد کرد؛ برای داشتن یک خمیر پیتزا ترد باید ضخامت آن را کم در نظر بگیرید، به علاوه اینکه پس از باز کردن خمیر بر روی سینی فر بر روی آن توسط چنگال حفره هایی ایجاد کنید تا خمیر داخل فر حباب نزند.  بهتر است ابتدا خمیر را حدود ۱۵ دقیقه در دمای فر ۱۸۰ درجه که از قبل گرم شده است در طبقه وسط قرار دهید تا خمیر به صورت نیم پز در آید و پس از آن مواد پیتزا را بر روی آن ریخته و مجددا داخل فر قرار دهید. حدود ۴۵ تا ۶۰ دقیقه برای پخت این پیتزا زمان لازم دارید.

خمیر پیتزا بدون خمیر مایه

برای درست کردن خمیر پیتزا بدون مخمر تنها کافیست مواد اولیه گفته شده برای تهیه خمیر پیتزا حرفه ای در قسمت بالا، به جای خمیر مایه فوری از یک قاشق غذاخوری پر بیکینگ پودر استفاده کنید. این خمیر نیاز به استراحت دو ساعتی و دو مرحله ای ندارد. تنها کافیست حدود نیم تا یک ساعت آن را در گوشه ای استراحت دهید.  برای درت کردن خمیر پیتزا با شیر نی پز تنها کافیست تا شیر را جایگزین آب داخل دستور کنید.

طرز تهیه انواع غذا با خمیر پیتزا
آموزش خمیر پیتزا فوری با بکینگ پودر

خمیر پیتزا بدون فر

به سادگی خمیر پیتزای تهیه شده خود را می توانید داخل یک ماهیتابه پهن کرده و حرارت را کم کنید و درب آن را بگذارید و اجازه دهید تا خمیر به خوبی بر روی شعله گاز پخته شود.