شپش سر، از پیشگیری تا درمان

7,740

قطعا شما نیز این روزها خبرهایی ناشی از شیوع شپش سر در مدارس را شنیده اید؛ شاید در بار اولی که این خبر را شنیدید برایتان تعجب برانگیز باشد که در سال هایی که در آن قرار گرفته ایم نسبت به گذشته بهداشت فردی در میان خانواده ها بسیار پیشرفت کرده پس چگونه به شپش سر مبتلا می شویم ؟!

اگر این روزها خبرها را شنیده باشید قطعا سوالاتی از قبیل شپش سراغ چه کسانی میرود، شپش سر از کجا می آید، شپش سر از چی به وجود میاد و …. از خود پرسیده باشید، در مطلب امروز سعی کرده ایم تا با زبانی ساده برایتان بگوییم که شپش سر چیست و  باید شپش سر را چگونه از بین ببریم، همراه با ما باشید.

شپش سراغ چه کسانی میرود ؟

آیا شپش سریع حرکت می کند
آیا شپش سر باعث ریزش مو می شود ؟

شپش سر یکی از مشکلات شایع از گذشته تا به امروز بوده است. شپش موی سر در واقع حشرات انگلی کوچک و خاکستری رنگی هستند که بر روی پوست سر انسان زندگی می کنند، این شپش های بالغ دارای طول بدن حدود ۱ تا ۳ میلی متری هستند. اگر از خود می پرسید که  آیا شپش سر پرواز میکند ؟ باید بگوییم خیر، این حشرات توانایی پرواز یا جهیدن یا نفوذ به درون پوست سر را ندارند ولی دارای شش پای تکامل یافته هستند که می توانند به طور کامل به موهای فرد بچسبند.

با آنکه بهداشت در ایجاد شپش در سر نقش مهمی ایفا می کند اما وجود شپش مو دلیلی بر عدم نظافت نخواهد بود. این بیماری را ممکن است هر فردی به آن مبتلا شود اما در میان افراد ۴ تا ۱۱ سال بیشترین شیوع را داشته و در میان دختران بیش از پسران دیده شده است. در چند ماه اخیر شپش در میان کودکان در مهد کودک ها شیوع پیدا کرد، جالب است بدانید شپش سر ارتباطی با فقیر و غنی نداشته و شیوع این بیماری نیز در میان مهد کودک هایی می باشد که مخصوص خانواده های پولدار هستند! شپش یک مشکل بهداشتی نیست، بلکه یک مشکل فرهنگی به حساب آمده که اگر افراد به موقع خود را نزد پزشک معرفی کرده و درمان شپش سر را آغاز کنند از ابتلای بسیاری از افراد دیگر جلوگیری خواهد شد.

نشانه های شپش سر

آیا شپش سر به بدن منتقل میشود؟
آیا شپش سر درمان قطعی دارد ؟

آلودگی به شپش سر عموما به صورت فرد به فرد اتفاق خواهد افتاد. حدودا سی ثانیه طول می کشد تا یک شپش موی سر از فرد دیگری به شما منتقل گردد. برای سرایت این مشکل به فرد دیگر راه های دیگری همچون کلاه، شانه یا بالش شیوع کمتری دارد ما نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که شپش سر از حیوانات به انسان قابل سرایت نبوده و شپش سر انسان با حیوانات کاملا متفاوت خواهد بود.

از سری نشانه های شپش سر در انسان می توان به خارش شدید و بدون علت سر اشاره کرد که بعضا به دلیل خارش شدید گاهی اوقات ممکن است عفونت پوستی و زرد زخم ناحیه پشت سر و پشت گوش هم ایجاد شود. معمولاً خارش در ناحیه پشت سر و اطراف گوش ها بوده و یا در این نقاط از شدت بیشترى برخوردار است. اولین علائم بالینی در سر، موقعی اتفاق می افتد که شپش شروع به حرکت می کند که معمولاً از حاشیه دو طرف سر شروع می شود و بعد به طرف مرکز سر گسترش می یابد.

اما از آنجا که تقریبا همه افراد با اطلاع یافتن از وجود شپش مو در نزدیکان خود، ناگهان دچار خارش سر میشوند! بنابراین طبیعی است که صرفا وجود خارش کافی نبوده، و لازمست که معاینه و بررسی دقیق تری انجام شود. شپش اغلب با چسبیدن به قاعده مو خود را از چشمان شما مخفی می کند، ضمن آنکه از نور و گرما هم گریزان بوده، غالبا دور از تاج سر قرار می گیرد لذا بیشتر مشاهده رشک های چسبیده به سر است که شک به بیماری را بر می انگیزد.

برای درمان شپش سر چکار کنیم؟

آیا شپش سر با رنگ مو از بین میرود
آیا شپش سر خطرناک است

شپش سر را چگونه از بین ببریم؟ در گذشته راه های زیادی برای درمان شپش سر انجام می گرفت، مثل تراشیدن موی سر، درمان شپش سر با سرکه، با سس مایونز، با روغن زیتون و یا درمان شپش سر با سرکه سفید، بهترین رنگ مو و شپش سر و … اما اکنون راهی ساده تر وجود دارد کمک به ریشه کن کردن شپش سر خواهد کرد. برای از بین بردن شپش سر کافیست تا به پزشک مراجعه کرده و سپس به تجویز پزشک مربوطه شامپو ضد شپش سر از جمله لیندان را تهیه کنید. این شامپو ها دارای ترکیبات شیمیایی بسیار قوی بوده و کمک می کنند تا تخم شپش ها در آن حل شده و از مو جدا شوند.

این شوینده بسیار قوی بوده و به هیچ عنوان نباید سر خود مصرف شوند. شامپو ضد شپش موی سر باید ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سر بماند و بعد شسته شود و ۷ تا ۱۰ روز پس از مصرف، نیاز به مصرف دوباره دارد. مصرف این شامپو در کودکان زیر ۶ سال و مادران بادار ممنوع است و برای آن ها با تجویز پزشک، باید از شامپو های جدیدتری استفاده کرد.

زمانیکه فرزند شما یکبار از این شامپو استفاده کرد قدرت انتقال شپش به شدت کاهش خواهد یافت، و می تواند فعالیت های روزمره همچون رفتن به مدرسه را از سر بگیرد. تکرار مصرف این شامپو پس از یک هفته برای از بین بردن تخم های چسبیده به مو الزامی است و در صورت وجود عفونت ثانویه باکتریال باید هر چه سریعتر درمان آنتی بیوتیک را برای حداقل ۱۰ روز شروع کرد.

شپش سر اگر درمان نشود چه می شود؟

از کجا بفهمیم شپش سر داریم
چه چیزی شپش سر را از بین میبرد

این بیماری اغلب توسط تغذیه و داروهای خوراکی به ندرت جوابگو خواهد بود. جالب است بدانید برای رفع شپش سر باید تمامی افرادی که در یک خانواده با یکدیگر روزانه ارتباط بیشتری دارند مورد درمان قرار بگیرند. اگر علامتی نیز در سر خود نداشتید و حتی اگر در معاینه پزشک بر روی موهای شما شپش وجود نداشت هم بهتر است درمان را انجام دهید.

چرا شپش سر از بین نمیره ؟ عموما شکست در درمان این بیماری یک دلیل دارد و آن هم این است که با مبتلا شدن یکی از اعضای خانواده مابقی افراد درمان و در واقع پیشگیری را انجام نمی دهند. برخى موارد درمان نیاز به تکرار پس از یک هفته دارند که ضرورتاً باید انجام گیرد. روسرى، شانه، برس، کلاه، شال و روبالشى و ملحفه باید در آب داغ شسته شوند. ضدعفونى و شست و شوى فرش و موکت و مبلمان ضرورتى نداشته و نیازى به ضدعفونى کردن کل خانه وجود ندارد. در صورت درمان نشدن این بیماری مشکلات بسیاری گریبان گیر فرد است که می توان به عفونت های باکتریایی، ریزش مو و … اشاره کرد.