راه کارهای مناسب برای سفید شدن ناخن

11,867

در مبحث سفید شدن ناخن دو موضوع مهم پیش روی ما خواهد بود، اولین موضوع یافتن دلایل سفید شدن ناخن ها و دیگری راه کارهای خانگی برای داشتن ناخن هایی سفید و زیبا خواهد بود. اگر شما نیز بارها سوالاتی از قبیل “دلیل سفید شدن ناخن چیست” و یا “برای سفید شدن ناخن چی استفاده کنیم” از خودپرسیده اید توصیه می کنیم برای یافتن پاسخ تا انتهای مطلب امروز با ما باشید.

سفید شدن ناخن نشانه چیست؟

قطعا تا کنون شاهد سفید شدن ناخن پا، سفید شدن ناخن در بارداری و  سفید شدن ناخن دست بوده اید، آیا می دانید سفید شدن ناخن به چه علت است؟ شاید هر بار که شاهد این لکه های سفید بوده اید تصور می کردید که احتمالا دلیل ایجاد چنین لکه هایی کمبود مواد معدنی همچون کلسیم در بدن شما بوده است.

علت سفید شدن ناخن دست چیست ؟
سفید شدن ناخن علامت چیست ؟

اما لازم است بدانید که بیش از کمبود مواد معدنی ضربه هایی که بر روی ناخن ها وارد شده و یا استفاده از موادی که به بافت ناخن شما آسیب زده اند منجر به این مشکل شده است. در برخی از موارد عوامل ژنتیکی، آلرژی، ایجاد قارچ ناخن و یا برخی از بیماری های خاص منجر به ایجاد این لک ها خواهند شد. جالب است بدانید که کمبود کلسیم به هیچ عنوان نمی تواند منجر به ایجاد این عارضه شود.

سفید شدن ناخن پا نشانه چیست؟

متخصصان پوست معتقدند که کمبود منیزیم در بدن می تواند منجر به شکنندگی و آسیب پذیری در ناخن ها شود، به دلیل حساسیت بالایی که در ناخن ها ایجاد می شود حتی انجام کارهای روزمره همچون کار با لپ تاپ و یا موبایل نیز می تواند آسیب بر روی ناخن ایجاد کند که در نهایت منجر به ایجاد لکه های سفید رنگ خواهد شد. برخی از لک های سفید ایجاد شده بر روی ناخن پا نیز در اثر فشار کفش بر روی ناخن و یا وجود قارچ های مختلف می باشد چراکه پا بهترین مکان برای رشد و نمو قارچ های ناخن خواهد بود.

سفید شدن قسمتی از ناخن به چه دلیلی است؟

به گفته متخصصان لکه های سفید ایجاد شده عموما با رشد ناخن از بین خواهند رفت، اما اگر این لکه های سفید به مرور زمان افزایش می یابند و یا به ناخن های دیگری سرایت کنند حتما باید به پزشک مراجعه شود. چراکه در برخی از موارد زمانیکه این لکه ها پیشروی می کنند نشان از بیماری خاصی همچون مشکلات کلیوی، کبدی و قلبی دارند که باید سریعا توسط پزشک مورد بررسی قرار بگیرند. سفید شدن ناخن ها در بارداری نیز به دلیل کمبود مواد معدنی همچون روی و کلسیم و پروتئین ها و همچنین ضربات وارده بر ناخن ها می باشد که به هیچ عنوان موضوع اورژانسی به حساب نخواهد آمد و اگر در اثر کمبود مواد مغذی باشد می توان با مکمل هایی تحت نظر پزشک آنها را درمان کرد.

برای سفید شدن ناخن چه باید کرد ؟

در حالت کلی ناخن های طبیعی باید روشن، کمی صورتی و کاملا شفاف باشند، این نشانه های یک ناخن بی عیب و نقص است. اما گاهی اوقات شاهد تغییر رنگ ناخن های خود خواهید بود. فارغ از مشکلات داخلی بسیاری که می توانند منجر به تغییر رنگ در ناخن ها شوند؛ اگر فکر می کنید که ناخن هایتان در اثر عوامل خارجی تغییر رنگ داده اند می توانید از روش های زیر استفاده کنید.

راهی برای سفید شدن پایین ناخن همراه با سفید شدن پشت ناخن
برای سفید شدن ناخن چی استفاده کنیم؟

به خاطر داشته باشید استفاده طولانی مدت از لاک ناخن می تواند منجر به تغییر رنگ در ناخن های شما شود، اغلب این تغییر رنگ به صورت سطحی بوده و می توان زردی آن را تا حدودی توسط سوهان کشی بر طرف کرد، هر چند روز یکبار کل ناخن های خود را از لاک پاک کنید و اجازه دهید تا ناخن های شما نفس کشیده و آب به آنها برسد. بهتر است در این زمان از روغن های تقویت کننده استفاده کنید تا از خشکی ناخن ها جلوگیری شود؛ با این کار تا حدود بسیار زیادی از آسیب لاک ناخن در امان خواهید بود.

راه های تقویت و سفید شدن ناخن خانگی
چند ترفند سفید شدن ناخن در خانه

معرفی چند راه برای سفید شدن ناخن

  • استفاده از مواد اسیدی و دارای ویتامین سی یکی از بهترین منابع برای سفید شدن زیر ناخن خواهد بود. برای این منظور می توانید آب یک لیمو ترش تازه را گرفته و مستقیما بر روی ناخن های خود قرار دهید، پس از ۱۰ دقیقه بشویید و سپس از انواع تقویت کننده های خانگی ناخن استفاده کنید تا از خشکی آنها جلوگیری شود.
  • جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید و سپس خمیر حاصل شده را برای مدت پنج دقیقه بر روی ناخن قرار داده و سپس کمی آن را بر روی ناخن ماساژ دهید و بشویید. این خمیر را می توانید با استفاده از لیمو ترش و جوش شیرین نیز درست کنید.
برای سفید شدن زیر ناخن ها چه باید کرد
چه چیزی برای سفید شدن ناخن خوب است
  • با یک مسواک که دیگر به آن احتیاجی ندارید و دارای پرز های نرمی است مقداری از خمیر دندان سفید کننده را بر روی ناخن و زیر آن بزنید و اجازه دهید تا حدود ۲ دقیقه بر روی ناخن هایتان بماند و سپس آبکشی کنید.
  • مقداری از سرکه سفید را همراه با مقداری آب ولرم مخلوط کرده و اجازه دهید تا ناخن های شما برای مدت ۵ دقیقه داخل این محلول باقی بماند، می توانید از این محلول را به ناخن ها زده و کمی آن را ماساژ دهید و پس از مدت زمان گفته شده بشویید. این کار به سفید شدن ناخن ها کمک خواهد کرد اما پس از آن حتما از یک مرطوب کننده و یا روغن های تقویت ناخن استفاده کنید.
  • استفاده از روغن چای می تواند بسیار موثر در بهبود شرایط ناخن هایتان باشد. برای این کار باید روغن درخت چای اصل تهیه کنید و کمی از آن را به ناخن های خود بزنید. این روغن باید چند دقیقه ای بر روی ناخن هایتان بماند و سپس با آب ولرم شستشو داده شود.