ریباندینگ مو چیست و چگونه انجام می شود؟

3,256

سال ۱۹۹۲ در امریکا روشی برای صافی دایمی مو به ثبت رسید و در حال حاضر بهترین و کم خطر ترین روش برای صاف کردن مو در دنیا می باشد. این روش بیشتر در کشورهای مالزی، سنگاپور و تایلند مرسوم می باشد که تجربه در این روش رکن مهمی را ایفا می کند. ریباندینگ باعث براقی، ابریشمی، شلاقی و سختی موها شده و بسیار ماندگار است.

ریباندینگ مو چیست؟

ریباندینگ مو چیست
ریباندینگ موجب صافی و براقی موهای بی حالت می شود

ریباندینگ یا صافی مو ژاپنی منجر به صافی و احیای موهای آسیب دیده و مجعد و فر خواهد شد. موهای انسان از مجموعه ای از اسید آمینه ها و پیوند های پروتیینی تشکیل شده است. ریباندینگ مو با دارا بودن برخی از مواد شیمیایی قادر است تا پیوند های پروتیینی مو را شکسته آنها را شل کرده و سپس آنها را از نو بازسازی کند.

این فرآیند در نهایت منجر به صافی مو ها خواهد شد. اما نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که اگر ریباندینگ با مواد مناسب و با کیفیت و همچنین در سالنی خوب انجام پذیرد نسبتا ماندگار تر خواهد بود اما موهای جدید روییده شده بر سر شما همچنان فر بوده و برای ترمیم آنها نیاز است تا در فواصل مختلفی به سالن های زیبایی مراجعه کرده و مجددا این فرآیند را از نو تکرار کنید.

تفاوت ریباندینگ و کراتینه چیست؟

اولین چیزی که باید در همین مرحله به آن اشاره کنم این است که هر دو روش کراتینه کردن مو و ریباندینگ مو به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و حرارت بالا در فرآیند صافی در نهایت منجر به آسیب، ریزش و گاها آسیب به پوست سر خواهند شد و هیچ یک دائمی نخواهند بود.

ریباندینگ بهتر است یا کراتینه ؟

در کراتینه علاوه بر آنکه موهای شما در ظاهر کمی تقویت خواهد شد، شاهد صافی و کمی سنگینی و حجم بیشتر در موهای خود نیز خواهید بود که این مورد در ریباندینگ تنها صافی و شلاقی شدن موها را در بر خواهد داشت و عملا موهای شما تقویت نخواهد شد. هرچه کراتینه استفاده شده در موهای شما طبیعی تر و خالض تر باشد قطعا شاهد ترمیم بیشتر و بهتری در موهای خود خواهید بود.

در کراتینه آسیب نسبت به ریباندینگ کمتر خواهد بود، اما این بدان معنی نیست که کراتینه منجر به آسیب به موهای شما نخواهد شد. در انجام کراتینه دست شما برای اجرای رنگ مو و دکلره باز خواهد بود اما در ریباندینگ عملیات رنگ و دکلره را باید قبل از گذاشتن مواد انجام دهید. به علاوه اینکه ریباندینگ بر روی موهای سالم و بدون رنگ و دکلره جوابگو خواهد بود. یک فرق ریباندینگ با کراتینه این است که دوام این دو کار با یکدیگر متفاوت است، کراتینه دارای ماندگاری نهایتا ۶ ماهه بوده که ریباندینگ دارای مدت اثر بیشتری می باشد.

زمانیکه موهای خود را کراتینه می کنید پس از آن با استفاده از دستگاه های حالت دهنده هنوزهم قادر به حالت دادن به موها خواهید بود این در حالیست که در ریباندینگ به هیچ عنوان این کار برای شما مقدور نخواهد بود.

ریباندینگ برای چه موهایی مناسب است؟

ریباندینگ برای موهایی که دارای رنگ تیره ای هستند، موهای طبیعی و آن دسته از موهایی که بر روی آنها دکلره انجام نشده است مناسب خواهد بود. چراکه این مواد شیمیایی در عمق مو نفوذ کرده و ساختار کلی موهای شما را تغییر خواهند داد، در نهایت موها رطوبت اصلی خود را از دست داده و خشک تر خواهند شد. بنابراین موهایی که خود از رنگ های روشن بهره می برند و بر روی آنها از مواد کلره استفاده شده است و یا در اثر رنگ کردن مداوم دارای آسیب های زیادی هستند به هیچ عنوان کاندیدای خوبی برای ریباندینگ نخواهند بود.

نحوه انجام ریباندینگ مو به چه صورت است؟

قبل از هر چیزی بدانید که این کار نباید در خانه و توسط خود شما انجام بپذیرد چراکه در نهایت به دلیل استفاده از مواد شیمیایی و حرارت بالا ممکن است آسیب های جدی به موها و پوست سر خود بزنید. یکی از مارک های پر مصرف که در این فرآیند استفاده می گردد با نام ریباندینگ لولان شناخته می شود. البته مارک های متفاوتی برای مواد ریباندینگ موجود هستند که بسته به میزان مبلغی که پرداخت خواهید کرد و آرایشگاه زنانه ای که انتخاب می کنید برای شما استفاده خواهد شد.

در صافی ریباندینگ مو ها قبل از هر کاری موهای شما را توسط شامپو ریباندینگ به خوبی شستشو خواهند داد. سپس موها به طور کامل خشک شده و آنها را تقسیم بندی خواهد کرد. مواد ریباندینگ توسط شانه ای لایه به لایه بر رو موهای شما زده خواهد شد و سپس بر روی آن را یک کلاه قرار می دهند و اجازه می دهند تا حدود نیم ساعت موهای شما با مواد استراحت کند.

پس از گذشت این مدت زمان موها را مجدد شسته و آن را خشک می کنند و از محلول های خاصی بر روی آنها می زنند. در این زمان با استفاده از یک اتوی مو که دارای حداکثر حرارت می باشد موها را به آرامی و هر بار تکه ای نازک اتو کشی خواهند کرد تا موها حالت بگیرند. در نهایت بر روی موها از ماده ای خنثی کننده استفاده می شود که منجر به بازسازی مجدد موهای مشتری خواهد شد. این پروسه بسته به اندازه موها بیین ۳ و نهایتا ۶ تا ۸ به طول خواهد انجامید.

هزینه ریباندینگ مو چقدره؟

قیمت ریباندینگ مو بسته به اندازه موهای شما، مواد مصرفی و همچنین آرایشگاهی که انتخاب می کنید کاملا متغیر خواهد بود. در حالت کلی هزینه پایه شروع ریباندینگ مو در بسیاری از آرایشگاه های زنانه از ۶۰۰ هزار تومان به بالا خواهد بود.

مراقبت های پس از ریباندینگ مو

  • به خاطر داشته باشید که تا ۷۲ ساعت نباید موهای خود را بشویید یا آنها را با کش بسته و یا روی آن وسیله ای همچون عینکتان را قرار دهید.
  • پس از سه روز از ماسک موها و نرم کننده های مناسب بر روی سر خود استفاده کنید.
  • از شامپو های فاقد مواد مضر برای مو استفاده کنید.
  • از استفاده وسایل گرمایشی بپرهیزید.
  • موهای شما تا ۶ ماه امکان رنگ شدن را نخواهد داشت.
  • هر ماه مقداری از پایین موهای خود را کوتاه کنید تا در اثر خشکی زیاد دچار موخره و شکستگی بیش از حد نگردد.
ریباندینگ مو چیست
موهای ریباندینگ شده باید محافظت شود

آیا ریباندینگ باعث ریزش مو می شود؟

همانطور که گفته شد ریباندینگ نوعی از صافی موها توسط مواد شیمایی بوده که به ساختار اصلی موهای شما تغییرات زیادی را وارد خواهد کرد. این کار منجر به از دست رفتن رطوبت اصلی موها شده و آنها را بسیار خشک خواهد کرد. در این عمل از اتو کشی با حرارت بسیار بالایی انجام خواهد شد و در کنار آن وجود مواد شیمایی بر روی پوست سر نیز آسیب های زیادی را به آن وارد خواهد کرد. بنابراین شما پس از انجام این کار تا حدودی شاهد سست شدن موها و ریزش خواهید بود.

ریباندینگ موی مردانه به چه صورت است؟

بیشتر مردان با موهای فر، وز و موج دار می توانند با روش ریباندیگ موهای خود را صاف و درخشان کنند، حتی افراد با موهای دکلره یا رنگ شده می توانند از این طریق موهای خود را صاف کنند اما در صورتی که خیلی اسیب دیده و تخریب شده نباشد.

برای این کار ابتدا موها را با شامپوی مخصوص صافی مو می شویند و سپس موهای خشک شده را تقسیم بندی می کنند. مواد به صورت طناب کشی به موها زده می شود و پس از شانه تمام مو را به مواد اغشته می کنند. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه تست گره را در بخش های مختلف سر انجام می دهند اگر گره باز نشود صافی مو انجام شده است. سپس موها را با سشوار خشک می کنند و خنثی کننده را به همان ترتیب مواد صافی به مو می زنند پس از یک ربع موها را شسته ماسک موی مخصوص صافی می زنند.

ریباندینگ مو چیست
ریباندینگ مو در مردان موجب صافی و براقی موهای آن می شود