روش های مختلف از بین بردن لکه از روی سنگ

6,149

سنگ ها در آشپزخانه حرف اول را می زنند، و عموما از عناصری هستند که نمی توان برای شستشو و براق کردن آنها از مواد گوناگونی استفاده کرد. باید حواستان باشد از چه ماده استفاده می کنید، چراکه اگر سنگ شما در معرض عناصر اسیدی قرار بگیرد به شدت جلای خود را از دست داده و دیگر به درد نمی خورد! اینکه چگونه سنگ را براق کنیم و برای از بین بردن لکه از روی سنگ به چه موادی نیاز داریم، سوالیست که قطعا ذهن بسیاری از شما را درگیر کرده است، از این رو در مطلب امروز سعی بر آن داریم تا به شما روشهای ساده ای در پاکسازی برخی از سنگ های پر کاربرد همچون گرانیت، سنگ لوح و براق کردن سنگ مرمر را در میان بگذاریم. همراه ما باشید. 

 

روش های مختلف از بین بردن لکه از روی سنگ لوح

کف پوش ها و دیوارهایی سنگی که بر روی خود برآمدگی های گوناگون دارند از پاکسازی هر نوع سطوح سنگی سختتر بوده، و بهتر است هر دو سال یکبار از بتونه های نفوذ کننده استفاده کنید. کاشی های سنگی را باید با چند قطره از مایع ظرفشویی و مقداری آب داغ و تکه ای اسفنج تمیز کنید. اگر بر روی سنگ لوح اثراتی از صابون وجود دارد که عمیق بوده و به راحتی پاک نمی شود می توانید از نصف فنجان آمونیاک محلول در یک گالن آب استفاده کرده و سطح مورد نظر را پاک کنید. یک نکته ای مهم که پاکسازی سطوح سنگی مهم است بدانید، این است که از پاک کننده های ساینده، سرکه ای و میوه ای استفاده نکنید.

روش های مختلف از بین بردن لکه از روی سنگ گرانیت

 

پاکسازی سنگ های کانتر آشپزخانه که از جنس گرانیت هستند بر خلاف تصور افراد، کار بسیار ساده ای بوده و می توانید بعد از بتونه کاری سنگ، هر روز با مقداری آب گرم آن را تمیز کنید. استفاده از سرکه به هیچ به عنوان برای پاکسازی سطوح سنگی مناسب نیست و پس از گذشت مدت زمانی کوتاه منجر به از بین رفتن لایه روی سنگ شده و ظاهر زیبای آن را از بین خواهد برد. اگر بر روی سطوح شما لکه هایی سر سخت وجود دارد که با آی گرم پاک نمی شوند، می توانید از پاک کننده های محافظ سنگ باpH مناسب استفاده کنید. یادتان باشد برای پاکسازی این نوع از سطوح از شوینده های اسیدی و سفیدکننده استفاده نکنید.

روش های مختلف از بین بردن لکه از روی سنگ صابون

 

سنگ صابون بیشترین استفاده در آشپزخانه ها داشته و با رنگ تیره و عایق گرما در خدمت آشپزخانه قرار می گیرد. این نوع از سطوح سنگی به دلیل رنگ تیره لکه های کمتری از خود نشان می دهند. برای پاکسازی این نوع از سطوح بهتر است از چند قطره مایع ظرفشویی و یا انواع پاک کننده های چند منظوره استفاده کرده و سپس سطح مورد نظر را با تکه دستمالی آغشته به آب گرم تمیز کنید. برای شستشوی این نوع از سنگ بهتر است از شوینده های ساینده و صیقل دهنده استفاده نکنید، چرا که بر روی سنگ خط می اندازند. توجه داشته باید این نوع از سنگ در برابر آب، مواد شیمیایی و اسیدها مقاوم بوده و خراشیدگی های ایجاد شده را می توانید توسط کاغذ سنباده برطرف کنید.

روش های مختلف از بین بردن لکه از روی سنگ مرمر

 

سنگ مرمر بیشترین استفاده در آشپزخانه را داشته و عموما در کانتر آشپزخانه ها استفاده می شود. این سنگ دارای منافذ بسیاری بوده و به سادگی دچار خراشیدگی می شود و براق کردن سنگ مرمر کار ساده ای نیست. بسیاری از لکه ها همچون لکه های اسیدی، قهوه و یا انواع آبمیوه به سادگی از روی مرمر پاک نشده، و باید به محض دیدن لکه ها سطح را کاملا پاک کرده و سپس با آب گرم پاک کنید. یادتان باشد آب اضافی را به خوبی پاک کرده و اجازه ندهید تا آب باقی مانده به واسطه هوا خشک شود.