روشی سریع و آسان برای تمیز کردن و جلا دادن انواع لوستر

17,188

شاید شما نیز مانند برخی دیگر تصور کنید لوستر به سقف چسبیده و از دید پنهان است، بنابراین در دکوراسیون داخلی حرفی برای گفتن ندارد! اما ما به شما می گوییم که لوستر هر قدری هم که از زمین دور باشد بازهم حرف اول در دکوراسیون را می زند و برای خرید آن باید توجه بالایی داشته باشید. در کنار خرید لوستر و انتخاب لوستری مناسب برای منزل، نکته دیگری که بسیار مهم بوده و حائز اهمیت می باشد پاکسازی و همچنین جلا دادن لوستر می باشد. در مطلب امروز قصد به معرفی راههایی ساده برای پاکسازی انواع لوستر به خصوص لوستر های کریستالی و تمیز کردن لوستر برنز را برای شما داریم. همراه با پورتال سبک زندگی آریسته باشید.

نکاتی مفید برای تمیز کردن لوستر برنز و کریستال

قبل از آغاز مراحل تمیز کردن و جلادادن به لوسترها به خاطر داشته باشید برای جلوگیری از درهم‌ ریختگی بیشتر بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

  • از شکل کامل لوستر خود یک عکس تهیه‌ کرده و نگهدارید تا پس از باز کردن قطعات با مشکل مواجه نشوید.
  • کف زمین یک پتوی ضخیم بیاندازید تا تکه‌های لوستری که جدا می‌کنید در اثر برخورد با زمین دچار شکستگی نشوند. این پتو کمک می‌کند کثیفی‌های موجود در لوستر بر روی زمین نیز ریخته نشوند.
  • به‌هیچ‌عنوان در تمیز کردن لوسترها از سفید کننده استفاده نکنید، مواد شوینده قوی فقط باعث می‌شود تا کریستال‌ها جلای خود را از دست بدهند.

مراحل تمیز کردن لوستر برنز و کریستالی:

تمیز کردن لوستر کریستال و طلایی

  1. قبل از هر کاری برق را قطع کرده و لامپ ها را جدا کنید، سپس توسط دستمالی تمیز تمام گرد و خاک ها را از روی آن پاک کنید.
  2. برای پاک کردن لوستر تمامی گوی های کریستالی از روی لوستر را جدا کرده و سپس توسط مایع ظرفشویی و آب ولرم شستشو دهید، اگر با این ماده هنوز هم کریستال ها کثیف هستند می توانید مخلوطی از یک سوم سرکه و دوسوم آب تهیه کنید و با برسی نرم آنها را شستشو داده و سریعا خشک کنید.
  3. برای جلا دادن لوستر کریستال، اگر کریستال ها بر اثر مرور زمان جلای خود را از دست داده اند از مقداری سرکه سفید کمک گرفته و مقداری از آن را به آبی که می خواهید کریستال ها را توسط آن آب کشی کنید بیافزایید.
  4. برای براق کردن لوستر کریستال، آمونیک ماده ای مناسبتر برای شستشوی کریستال هایی است که به شدت کدر شده اند، از این رو چند قطره از آمونیاک در داخل ظرف آبی ولرم بریزید و سپس کریستال ها را درون آن شستشو داده، آب کشی کرده و سپس خشک کنید.
  5. خط و خطوطی که بر روی کریستال ها ایجاد شده اند اگر عمقی نباشند توسط خمیر دندان پاک خواهند شد. برای تمیز کردن لوستر مقداری خمیر دندان بر روی آنها بریزید و سپس محکم با انگشت بر روی آن بکشید تا خط و خطوط محو شوند.
  6. برای تمیز کردن لوسترهای برنز می توانید توسط مسواک آب لیمو ترش تازه را بر روی تمام قسمت ها بمالید و سپس به خوبی آنها را آب بکشید و خشک کنید. اگر قسمتی از لوستر برنزی شما دارای لکه سخت است توسط کمی الکل به اندازه یک قاشق سوپ‌خوری در یک لیتر آب و صابون برنز را شسته و سپس آب بکشید و خشک کنید.