راه کارهای ارتباط با نوجوان در حال بلوغ

0 377

نوجوانان در دوران بلوغ از نظر جسمی و ذهنی چه تغییراتی می کنند

بلوغ در واقع دوره ای شگفت انگیز و البته سخت در مراحل رشدی افراد به حساب می آید؛ فاصله زمانی میان کودکی و بزرگسالی که نوجوانان در آن تلاش دارند استقلال داشته و اگر با مخالفت های والدین رو به رو شوند جواب خود را با پرخاشگری نشان خواهند داد. دورانی که در آن فرد احساس قدرت کرده و خود را بزرگ تصور می کند. لذا والدینی که دارای فرزندانی در دوران بلوغ هستند باید آگاهی های فراوانی نسبت به بلوغ و تغییراتی که در نوجوان آنها ایجاد می شود را به خوبی شناخته تا بتوانند با برقراری یک رابطه مناسب با فرزند خود همانند یک دوست باشند. 

بلوغ چیست؟

بلوغ به مجموعه ای از تغییرات در رشد جسمی و عقلی فرد گفته می شود. در بلوغ رشد جسمی بسیار شدید تر از رشد عقلی ظاهر می شود و کودک به یک باره تغییرات جسمی زیادی را مشاهده می کند و همین دوران است که او از کودکی وارد نوجوانی خواهد شد؛ که عموما تغییرات شدید به وجود آمده برای وی خوشایند نبوده و ممکن است فرد را به انزوا و گوشه گیری مبتلا کند. دوران بلوغ دختر عموما از ۹ تا ۱۹ سالگی بوده و دوران بلوغ پسران از ۱۳ تا ۱۹ سالگی اتفاق خواهد افتاد. تغییرات جسمی شدیدی که در افراد در سن بلوغ اتفاق می افتد در دختران جوش صورت، بزرگی سینه ها، بزرگ شدن اندامهای جنسی، رویش موهای زائد بدن، پریود ماهانه بوده و نشانه های بلوغ در پسران به صورت بلندی ناگهانی اندام بدن و قد، بزرگی اندام تناسلی، رویش موهای زائد، محتلم شدن های شبانه و ناخوآگاه، آکنه صورت و … می باشد. 
 

بزرگ ترین کمک والدین به نوجوان در حال بلوغ

یکی از مهم ترین کارهایی که پدر و مادر باید برای فرزندشان از کودکی و به ویژه در نوجوانی انجام بدهند، بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس نوجوان است. عزت نفس به معنای دوست داشتن خود است. والدین باید کاری کنند تا نوجوانشان خودش را دوست داشته باشد و در نهایت به اعتماد به نفس یعنی جرات ورزی، برسد. راهکارهای زیر می توانند در بالا بردن اعتماد به نفس نوجوانان کمک کننده باشد:

به فرزندتان بگویید همه ی افراد تغییرات دوران بلوغ راتجربه می کنند تا آنها کمتر از ظاهرشان ناراحت باشند.

۱- در زمانی که نوجوانتان قصد صحبت کردن با شما را دارد، حتما با او تماس چشمی برقرار کنید.

۲- هیچ گاه از ظاهر نوجوانتان، منفی نگویید. به او آرامش بدهید و بگویید که شما هم در دوران بلوغ چه تغییرات ظاهری را تجربه کرده اید. نشان دادن عکس هایتان در دوران بلوغ می تواند برای نوجوانتان خوشایند باشد.

۳- محبت کردن را فراموش نکنید. با توجه به جنسیت فرزندتان و همچنین با توجه به نوع محبتی که فرزندتان نیاز دارد، حتما به او محبت کنید.

۴- فراهم کردن امنیت نیز بسیار مهم است. هر زوجی ممکن است در زندگیشان با یکدیگر مشکلاتی را داشته باشند. اما مراقب باشید که مشکلات و تعارض هایتان را در حضور فرزندان مطرح نکنید و در مکانی به صورت خصوصی با یکدیگر راجع به تعارضتان صحبت کنید.

۵- تشویق کردن اصل دیگری است. حتما نوجوانتان را به دلایل مختلف، و با توجه به موفقیت هایی که به دست آورده است، تشویق کنید و به او انگیزه پیشرفت بدهید.

۶- به فرزندانتان مسئولیت های با توجه به تواناییشان بدهید. این کار می تواند اعتماد به نفس آنها را بسیار بالا ببرد.

۷- اگر نوجوانتان کار نامناسبی را انجام داد، هیچ گاه نگویید که دوستش ندارید و یا از دستش ناراحت هستید بهتر است به او

۸- والدین باید قبل از رسیدن فرزندشان به سن نوجوانی، سطح اطلاعات و آگاهی های خودشان را بالا ببرند.

۹- بگویید که از کار یا رفتاری که انجام داده اید ناراحت شده اید.

 

برنامه ریزی کنید و زمان هایی را به فرزندانتان اختصاص بدهید

یکی دیگر از مسئولیت های والدین در قبال فرزندشان، این است که برای آنها وقت بگذارند. با توجه به شغلتان، جنسیت و سن فرزندتان حتما برنامه ریزی نمایید. راهکارهای زیر می تواند برای داشتن یک برنامه خوب با هم بودن به شما کمک کند:

۱- زمان مشخصی را از قبل تعیین کنید و به فرزندتان بگویید که می خواهید با او باشید.

۲- در تمام مدتی که در کنار فرزندتان هستید سعی کنید به هیچ چیز دیگری الا فرزندتان و فعالیتی که قرار است انجام بدهید، فکر نکنید.

۳- نظر فرزندتان را بپرسید که بیشتر تمایل دارد که به چه کاری با یکدیگر بپردازید. سینما، تئاتر، ورزش و … .

 

والدین عزیز! گوش به زنگ باشید… شما یک الگو هستید

سعی کنید که الگوی رفتاری خوبی برای فرزندانتان باشید. طرز لباس پوشیدن، صحبت کردن، رفتار کردن شما به راحتی می تواند بر روی فرزندتان تاثیر گذار باشد. فرزندتان اگر ببیند که شما در موقعیت های خشم آور به راحتی خشم خود را کنترل می کنید، طبیعتا او هم می تواند با تکرار و تمرین به این مهارت دست پیدا کند.

جلسات نقد ماهیانه

معمولا نوجوانان از نقد شدن خوششان نمی آید. بهترین راهکار برای اینکه بتوانید رفتار نوجوانتان را نقد کنید این است که در ابتدا مهارت های انتقاد کردن را بیاموزید و در وهله بعدی اجازه دهید فرزندتان هم از شما انتقاد کند. هنگامی فرزند شما می بیند پدر و مادرش اجازه انتقاد شدن می دهند، اینجاست که نوجوان نیز راحت تر این مساله را می پذیرد. داشتن جلسات ماهیانه انتقاد می تواند کمک موثری باشد.

شفاف و بی پرده صحبت کنید

والدین حتما باید بدون کنایه با فرزندشان صحبت کنند و تمام انتظاراتشان را به صورت شفاف و واضح به فرزندشان بیان کنید.