موثر ترین راه های افزایش قد در کودک و بزرگسال

راه های بلند قد شدن در سنین مختلف

بهترین روش های افزایش قد
1,817

موثر ترین راه‌های افزایش قد

تا به حال شده احساس کنید دلتان می‌خواهد چند سانتی متری بلندتر بودید؟ مثلا یک لباس خاص انتخاب کرده باشید و احساس کنید اگر کمی قدبلندتر بودید چقدر بیشتر به تنتان می‌نشست؟ یا با چند سانتی متر قد اضافه هیکلتان چقدر قشنگ‌تر به نظر می‌رسید؟ یاحتی احساس کرده باشید به خاطر کوتاه قدی نادیده گرفته شده‌اید؟ اگر چنین دغدغه‌هایی دارید، شما تنها نیستید. آدم‌های زیادی هستند که دلشان می‌خواهد می‌تواستند چند سانتی‌متر بلندتر باشند.

آدم‌های مختلف برای قد بلند شدن به راه‌حل‌های مختلفی فکر کرده‌اند، پاشنه‌های بلند و لژهای مخفی داخل کفش‌ها معمولی‌ترین راه‌هایی هستند که به کار گرفته شده‌اند. اما ممکن است راهی وجود داشته باشد که افراد واقعا چندسانتی متری قد بکشند؟ بیایید کمی بیشتر کنجکاوی به خرج بدهیم، چه عواملی طول قد انسان را معین می‌کنند؟چه چیزی باعث می‌شود بعضی آدم‌ها بلندتر و بعضی‌ها کوتاهتر باشند؟ آیا پیش از بلوغ می‌توان کاری انجام داد که رشد بیشتری بکنیم؟ بعد از دوران بلوغ چطور؟ اگر۱۸ سالگی را رد کرده باشید هنوز هم راه حلی وجود دارد؟‌راه‌های افزایش قد در بزرگسالی چه چیزهایی هستند؟

راه های موثر افزایش قد برای کودک و بزرگسال
راه های افزایش قد: نوشیدن شیر و آب به مقدار کافی، داشتن رژیم غذایی مناسب، خواب کافی و استفاده از نور خورشید

 

چه چیزی طول قد افراد را مشخص می‌کند؟

برای این سوال یک جواب ساده وجود دارد؛ ژنتیک. اما این جواب همه چیز نیست .مطالعاتی که دانشمندان روی دوقلوها انجام داده‌اند، نشان داده است ژنتیک چقدر موثر است. آن‌ها در یافته‌اند که طول قد دوقلوها در اکثر موارد به شدت به هم وابسته است. یعنی اگر یکی از آن‌ها قدبلند است دیگری هم با احتمال زیاد همینطور است. نتایج این تحقیقات نشان داده است ژنتیک ۶۰ تا ۸۰ درصد تفاوت قد میان افراد را تعیین می‌کند. ۲۰ تا ۴۰ درصد باقی‌مانده را عوامل محیطی مانند تغذیه مشخص می‌کنند.

اگر می‌خواهید قد بلندی داشته باشید باید الگوهای تغذیه‌ای درست را رعایت کنید، اما واقعیتی وجود دارد. خیلی از افراد، حتی با یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی بعد از ۱۸ یا ۲۰ سالگی دیگر هیچ افزایش قدی را تجربه نمی‌کنند. در واقع وقتی انسان به این سن می‌رسد، رشد استخوان‌ها متوقف می‌شود.

صفحه‌ی رشد استخوان، صفحه‌ای غضروفی است که در قسمت‌های انتهایی استخوان‌ها قرار دارد و باعث رشد طولی آن‌ها می‌شود. تا زمانی که این صفحه‌ها فعالند رشد طول استخوان‌ها و در نتیجه قد افراد ادامه خواهد داشت و بعد از آن این اتفاق متوقف خواهد شد. سن توقف فعالیت این صفحه‌ها در زنان حدود ۱۶ سالگی و برای مردان بین ۱۴ تا ۱۹ سالگی است.

 

راه‌های افزایش قد در کودکان و نوجوانان

درست است که همه‌ی افراد ظرفیت یکسانی برای قدکشیدن ندارند؛ اما داشتن زندگی سالم قبل از ۱۸ سالگی می‌تواند باعث شود از تمام این ظرفیت استفاده کنید. آسانتر است که از تمام ظرفیتتان در کودکی و نوجوانی برای ترشح بیشتر هرمون‌ رشد استفاده کنید، تا اینکه بعدها در بزرگسالی منتظر معجزه باشید. یک توصیه‌ی خیلی ساده وجود داردُ خوب غذا بخورید و به مقدار کافی و سر وقت بخوابید.

 

راه‌های افزایش قد با تغذیه

اینکه رژیم غذایی بتواند ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن را به اندازه‌ی کافی تامین کند خیلی مهم است. توصیه‌ی کودکی‌مان را حتما به یاد دارید: روزی دو لیوان شیر بخورید. شیر واقعا می‌تواند معجزه کند. کلسیم موجود در شیر در ترشح هرمون رشد بسیار موثر است و به سلامت استخوا‌ن‌ها هم کمک جدی می‌کند. ویتامین D را هم فراموش نکنید. ویتامین D کافی سلامت استخوان‌های شما در بزرگسالی را تضمین می‌کند. توصیه جدی دیگر پزشکان میوه و سبزیجات است. یک رژیم غذایی پر از سبزی، میوه، شیر، ماست و ماهی می‌تواند سلامتی شما را تضمین کند و شما را به حداکثر ظرفیتتان برای قد کشیدن نزدیک کند.

تغذیه سالم نظیر شیر، کربوهیدرات، پروتئین و میوه و سبزیجات
داشتن تغذیه سالم از مهم ترین عوامل رشد قد در کودکی است

راه‌های افزایش قد با آمپول

تزریق هورمون رشد در کودکان و نوجوانان، زیر نظر پزشک نیز یکی از راه‌هایی است که می‌تواند به افزایش قد کمک کند. این روش تا زمانی که صفحات رشد بسته نشده‌اند قابل استفاده است. البته استفاده از این روش محدودیت‌‌هایی دارد و می‌تواند مشکلاتی نیز ایجاد کند بنابراین باید تحت نظر پزشک متخصص و با بررسی‌های دقیق اتفاق بیفتد.

 

درباره راه‌های افزایش قد با ورزش

یکی از باورهایی که درباره راه‌های افزایش قد وجود دارد این است که حرکات کششی و ورزش‌های خاص نظیر یوگا و باله می‌تواند به بلندقدشدن افراد کمک کند. بعضی افراد ادعا می‌کنند فعالیت‌هایی مانند بارفیکس، کوهنوردی، شنا کردن و بعضی حرکات بدنسازی مخصوص دیگرمی‌توانند  باعث شوند شما قدبلندتر شوید. اما واقعیت این است که اینها توصیه‌های مناسبی نیستند. در واقع از  آنجایی که این فعالیت‌ها روی فاصله غضروف‌ها در طول ستون فقرات تاثیر بگذارند می‌توانند به شکل موقت قد شما را به اندازه‌ی بسیار کمی افزایش دهند، اما این یک تغییر واقعی نیست و خیلی زود به حالت اولیه‌اش برمی‌گردد.

ورزش برای افزایش قد
ورزش های مناسب برای افزایش قد

 

ورزشی، موثر ترین راه افزایش قد در بزرگسالی
افزایش قد با حرکات کششی و یوگا

از سوی دیگر بعضی از مردم نگرانند ورزش‌های خاصی مانند وزنه‌برداری، روی قد کودکان تاثیر بگذارد. چون صفحات رشد استخوان کودکان هنوز فعال است و البته استخوان‌هایشان ضعیف‌تر از افراد بالغ است ممکن است این نگرانی بیجا نباشد. اما آنچه پزشکان معتقدند این است که ورزش به خودی خود نمی‌تواند اختلالی در رشد قدی ایجاد کند و تنها تمرینات نادرست و عدم نظارت کافی ممکن است باعث صدمه شود.

ورزش بهترین راه افزایش قد
حرکات کششی یوگا موجب آرامش اعصاب، تقویت استحکام بدن و افزایش قد می شود

 

راه‌های افزایش قد در بزرگسالان

اگر شما هم بزرگسال هستید اما هنوز هم گاهی جلوی آینه می‌ایستید و دلتان می‌خواهد چندسانتی‌متری بلندتر باشید، ممکن است راه‌هایی وجود داشته باشد. راههایی که گستره‌ی آنها زیاد استو بعضی از آنها را پزشکان چندان توصیه نمی‌کنند.

 

راه‌های افزایش قد با عمل جراحی

شاید جراحی افزایش قد به گوشتان خورده باشد. بله چنین جراحی‌ای وجود دارد.  این عمل جراحی بسیار خطرناک و پر هزینه است و اساس آن بر شکستن استخوان‌های پاست. در این روش استخوان بریده شده و وسیله‌ای گذاشته می‌شود که فاصله بین دو استخوان زیاد شود و در آنجا استخوان جدید رشد کند. کاربرد اصلی این روش برای افرادی است که از مسائلی مانند هم اندازه نبودن پاها رنج می‌برند اما امروزه برای افزایش قد دائمی نیز در جهان استفاده می‌شود.

 

را‌ه‌های افزایش قد با طب سنتی

طب سنتی هم پیشنهادهایی برای افزایش قد دارد. گیاه جینسینگ گیاهی با خواص بسیار زیاد است که در گذشته برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شد، این روزها این گیاه به شکل‌های مختلف استفاده می‌شود. کپسول‌های گیاهی‌ای حاوی این ماده وجود دارد که مدعی هستند می‌توانند چند سانتی‌متری قد شما را افزایش دهند.

گیاه جنسینگ
مصرف گیاه جنسینگ راهی برای افزایش قد در بزرگسالی

 

واقعیت را بپذیرید، شما با هر قدی زیبا و دوست داشتنی هستید!

معیارهای و زیبایی در ذهن هر کدام از ما متفاوت است، اما یک واقعیت وجود دارد هیچ نسخه‌ی استانداردی وجود ندارد. شما تنها می‌توانید بهترین نسخه از خودتان باشید. اگر قدتان برایتان مهم است چند توصیه‌ی مفید وجود دارد؛ ورزش کنید. چربی‌های اضافه می‌توانند کمی از قد شما را ببلعند. از طرفی داشتن ماهیچه‌های قوی باعث می‌شوند شما محکم‌تر به نظر برسید.

درست و صاف راه بروید و به شکل راه‌رفتن و نشستنتان توجه کنید. تغذیه‌ی سالم هم بسیار مهم است. یک رژیم غذایی مناسب باعث خواهد شد سال‌های بیشتری را در وضعیت جسمانی بسیار مساعد بگذرانید به خاطر داشته باشید ممکن است قد ایدهآلی نداشته باشید، اما حتما نقاط قوت بسیار مهم‌تری دارید!