راهکارهای کاهش گردن درد

0 270

اگر شما هم درد گردن و پشت سر دارید، لازم است بگوییم در این زمینه تنها نیستید و تعداد افراد زیادی هستند که با این درد دست و پنجه نرم می کنند. بر اساس نظر پزشکان ارتوپدی، نحوه نشستن صحیح تا حد بالایی بر کاهش این دردها تاثیر دارد اما علاوه بر نشستن صحیح درمان گردن درد با ورزش نیز امکان پذیر می باشد که باعث می شود شما از جراحی های سخت و پر هزینه ستون فقرات در امان بمانید.

درست بنشینید

متخصصان ستون فقرات اصطلاح تعادل ساجیتال را برای نشان دادن میزان صحیح نشستن افراد و توازن ستون فقرات آنها به کار می برند. بهترین راه برای اینکه بفهمید تعادل ساجینال یعنی چه، این است که آن را تجربه کنید. دستورات زیر، الفبای درست نشستن هستند که من به بیمارانم می آموزم:

گام اول

موقع بلند شدن، دست های خود را نزدیک ران هایتان بگذارید و به آرامی کمر خود را خم کنید.
ناف خود را به سمت ستون فقرات تو کشیده و شکم خود را سفت کنید.
در این حالت حس می کنید که عضلات کمر، بالای باسن و شانه ها همتراز با پاشنه های پا قرار گرفته اند.

گام دوم

شانه های خود را به سمت خارج بچرخانید به طوریکه انگشتان شصت شما به سمت بیرون باشد.
همزمان، تیغه های شانه را به هم نزدیک کنید.
در این مرحله، می توانید حجم عضلات میان دو شانه خود را حس کنید.

گام سوم

عضلات گردن خود را شل کرده و سرتان را رو به بالا نگه دارید تا جاییکه گوش های شما موازی با شانه هایتان باشند.
در این مرحله، باید ماهیچه های فک خود را هم شل کرده و با دهان و بینی نفس بکشید.
بعد از گام سوم، باید کشیدگی عضلات شکم و کمر خود را احساس کنید، همچنین باید حجم عضلات قدرتمند میان تیغه های دو شانه و عضلات نگه دارنده گردن را احساس کنید.

با توجه به همه نکاتی که گفته شد، می توانید لذت درست نشستن و درست راه رفتن را تجربه کنید.

عادت های نادرست نشستن و راه رفتن را ترک کنید

آنچه در تجربیات درست نشستن، بیش از همه اهمیت دارد این است که شما می توانید با اصلاح شیوه های نادرست نشستن و راه رفتن خود، از ستون فقراتتان محافظت کنید. در اینجا بعضی از مشکلاتی که دیده ام افراد هنگام نشستن دارند، برای شما بیان می کنم:

در دنیای امروز که افراد با آیفون و آیپد سر و کار دارند، از همان سن کودکی ساعتها سر خود را پایین گرفته و با شانه های افتاده و گردنی که به جلو خم شده به صفحه گوشی خود خیره می شوند. این مساله آنقدر فراگیر شده که به زودی جوانان و نوجوانان زیادی مبتلا به کمر درد و گردن درد می شوند. وقتی سن افراد کمی بیشتر می شود، مجبور می شوند به سر کار رفته و ساعت ها بدون این که استراحت کنند پشت میز نشسته و به صفحه کامپیوتر خیره شوند. این عادت بد باعث می شود عضلات آنها از فرم خود خارج شده و ستون فقرات شان سفت و خشک شود. بعد از بازنشستگی، در اثر این عادت های بد نشستن پشت فرد خمیده شده و یا برای همیشه به سمت جلو خمیده می ماند. این فرم بدنی باعث می شود عملکرد فرد محدود شده و تعادل خود را از دست بدهد، و احتمال آسیب های ستون فقرات و دردهای مزمن کمر در او افزایش یابد.

عادت کنید که همیشه درست بنشینید

اگر هر روز به گام هایی که در ابتدا به آن اشاره کردیم توجه داشته باشید می توانید به سرعت طرز نشستن خود را اصلاح کنید. اگر فکر می کنید نیاز به توصیه های فردی بیشتری دارید و باید برای تقویت عضلات خود از حرکات ورزشی هم استفاده کنید، یک فیزیوتراپ باید فرم بدن شما را معاینه کند و توصیه های لازم را به شما بنماید. به یاد داشته باشید همه مشکلات مربوط به سلامتی شما با درست نشستن حل نمی شود. اگر به گردن درد و کمر درد مبتلا شده اید و یا دست و پایتان درد می کند، باید حتما به متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. همین الان الفبایی که به شما آموختیم تمرین کنید، چرا که درست نشستن سبب می شود ستون فقرات شما سالم بماند و یک عمر با سلامت و شادابی زندگی کنید.