راهکارهای ساده خانگی برای تمیز کردن تابلو نقاشی رنگ روغن

2,798

اگر در خانه خود از تابلو نقاشی رنگ روغن و یا آب رنگ دارید؛ می دانید که تابلوهای نقاشی نیز مانند دیگر وسایل موجود در خانه آلودگی های محیطی را به خود جذب می کنند، که در ادامه اینکار با ظاهری نا زیبا از تابلو نقاشی خود رو به رو می شوید. فرقی نمی کند چه تابلوی نقاشی بر دیوار خانه خود زده اید، تابلو نقاشی گل، تابلو نقاشی کلاسیک حتی تابلو نقاشی های معروف هم که باشند اگر ظاهری کثیف داشته باشند تنها به شکل یک وصله ناجور در فضای دکوراسیون شما به حساب خواهند آمد. 

حال اگر تابلو نقاشی شما در قابی شیشه ای قرار گرفته باشد پس کار شما ساده است؛ با یک دستمال ساده بر روی شیشه تمامی آلودگی ها حذف خواهند شد! اما اگر تابلو نقاشی را به صورت مستقل و بدون محافظ شیشه ای بر روی دیوار نصب کرده باشید پس نیاز به راهکارهایی دارید که به سادگی و بدون آسیب زدن به آن عملیات پاکسازی را انجام دهید. در مطلب امروز می خواهیم راهکارهای ساده خانگی را برای از بین بردن لکه روی عکس های نقاشی را برای آموزش دهیم. 

نکات مهم در پاک‌سازی تابلوهای نقاشی
۱. تابلوهای نقاشی نباید در نزدیکی آشپزخانه، سرویس بهداشتی قرار بگیرند، چراکه در این نواحی رطوبت هوا زیاد است.
۲. لکه‌های موجود در حاشیه قاب توسط آب و صابون و مسواک قابل پاک شدن هستند.
۳. تابلوهای نقاشی بر روی کاغذ نباید در جلوی نور مستقیم آفتاب باشند.

تمیز کردن تابلو نقاشی‌ رنگ‌روغن

برای آنکه تابلو نقاشی رنگ‌روغن و یا آکریلیک خود را پاک‌کنید، بهتر است از یکپارچه نخی و مقداری آب و صابون استفاده کرده و به‌آرامی بر روی نقاشی بکشید. یادتان باشد قسمت‌های برجسته نقاشی که از رنگ بیشتری بهره گرفته باید با آرامش بیشتری پاک شود، و برای نقاطی که دسترسی به آن‌ها ساده نیست می‌توانید از گوش پاک‌کن استفاده کنید. نکته جالب در پاک‌سازی این نوع از تابلوها آن است که اگر از صابون‌های حاوی روغن‌زیتون استفاده کنید، نتیجه کار بسیار موفقیت‌آمیزتر خواهد بود. نقاشی‌ها رنگ‌روغن باآنکه مقاوم هستند اما در اثر قرارگیری در نور آفتاب دچار تغییر رنگ می‌شوند؛ ازاین‌رو بر روی آن‌ها حتماً از یک‌لایه شیشه استفاده کنید تا عبور مستقیم نور در آن‌ها منجر به کاهش کیفیتشان نشود.

تمیز کردن تابلو نقاشی بر پایه آب

فهمیدن اینکه نقاشی بر پایه آب است یا خیر کار ساده‌ای است. تنها لازم است مقداری از دستمال خیس را به لبه‌های آن کشیده و ببینید که آیا رنگ پخش می‌شود یا خیر؛ اگر رنگ پخش شود نشان از آن دارد که نقاشی شما بر پایه آب بوده و تنها باید با چوب‌های مخصوص پرز گیری آن‌ها را پاک‌کنید.

پاک‌سازی تابلوهای نقاشی که بر پایه آب نیستند
استفاده از یکپارچه نخی نم‌دار می‌تواند این نوع از تابلوهای کاغذی را به‌خوبی پاک کند. تنها نکته مهم در این نوع پاک‌سازی آن است که قسمت‌های رنگ‌شده از کاغذ خیس نشوند؛ چراکه پس از خشک شدن لکه آب باقی خواهد ماند.