راهکارهای خانگی در تمیز کردن قابلمه سوخته

1,351

قطعا برای شما هم پیش آمده که فراموش کرده اید و قابلمه محتوی غذا بر روی شعله زیاد گاز مانده و ته گرفته است؛ در چنین شرایطی تنها چیزی که به فکر می رسد افتادن به جان ظروف با قاشق و کندن ته آنهاست! اما برخی ظروف هستند که برای پاکسازی آنها نمی توانید از سیم ظرفشویی و قاشق استفاده کنید، چراکه در این حالت فاتحه ظرفتان خوانده است! تمیز کردن قابلمه سوخته تفلون، تمیز کردن قابلمه استیل سوخته و حتی سفید کردن ظروف رویی تماما موضوعاتی هستند که در مطلب امروز به آنها پرداخته ایم؛ پس همرا با ما باشید.

تمیز کردن قابلمه استیل سوخته 

در قدم اول یادتان باشد که مهم نیست جنس ظرف شما چیست، تنها چیزی که مهم است با قاشق به جان ظروف خود نیافتید! این کار به‌وسیله شما آسیب‌زده و مهم‌تر از همه خود شما را خسته می‌کند و نتیجه نهایی مورد پسند شما نخواهد بود. در قدم اول مقدار زیادی جوش‌شیرین بر روی قسمت‌های سوخته بریزید تا سطح آن کاملاً گرفته شود، سپس در حدی که جوش‌شیرین خیس بخورد بر روی آن آب بریزید و ظرف را در کناری به مدت چند ساعت قرار دهید تا جوش‌شیرین کار خود را بکند و ظرفی تمیز در اختیار داشته باشید.

راه دوم برای تمیز کردن قابلمه چدن سوخته آن است که مقداری آب بر روی مواد سوخته داخل قابلمه بریزید، سپس چند قطره مایع ظرف‌شویی داخل آن ریخته و یک‌تکه دستمال روغن گیر آشپزخانه بر روی مواد سوخته داخل آشپزخانه قرار دهید؛ اجازه دهید این قابلمه سوخته برای مدت یک ساعت در گوشه‌ای استراحت کند؛ پس از طی زمان مذکور خواهید دید که سوختگی‌ها به‌سادگی پاک‌شده‌اند.

سفید کردن ظروف رویی و تمیز کردن قابلمه سوخته تفلون

راه سوم برای رفع سوختگی قابلمه تفلون است، که می‌توانید مقداری آبجوش و سرکه داخل ظرف ریخته و اجازه دهید تا ۲ ساعت داخل ظرف بمانند، پس‌ازآن قابلمه را شسته و خشک‌کنید. برای پاک‌سازی قابلمه و ظروف از جنس روی نیز که پس از مدت‌زمانی کوتاه سیاه می‌شوند، می‌توانید مقداری آب، نمک و آب‌لیمو را برای ۱۵ دقیقه درون قابلمه ریخته و بجوشانید، سپس آن را با مایع ظرف‌شویی بشویید.