راهنمای خرید و قیمت چراغ خیابانی ال ای دی

30

نورپردازی و روشنایی پارک‌ها، معابر شهری و عمومی جزو موضوعات مهم در بحث مدیریت شهری است و مدیران شهری همواره به این مساله نگاهی ویژه داشته ‌اند. با پیشرفت تکنولوژی در صنعت روشنایی، چراغ‌های خیابانی نیز رشد چشمگیری داشته و توانسته‌اند با نور تولیدی خود محیط زندگی شهری را برای همه شهروندان زیباتر، راحت‌‌تر و امن‌تر کنند. چراغ خیابانی ال ای دی با مصرف برق بسیار کمتر خود و همچنین هزینه‌های نگهداری و تعمیرات بسیار پایین توانسته متولیان شهری را متقاعد کند تا با ارتقا ادوات روشنایی شهری به این چراغ‌ها در هزینه های طولانی مدت و کلی روشنایی شهری صرفه‌جویی تاثیرگذاری انجام شود.

برای اینکه بهتر و بیشتر با دلایلی که باید از چراغ خیابانی ال ای دی را استفاده کنیم در ادامه برخی مزیت‌های این چراغ‌ها را نسبت به چراغ‌های خیابانی قدیمی را بهم بررسی می‌کنیم:

۱. چراغ خیابانی ال ای دی سریعتر از چراغ‌های خیابانی قدیمی روشن می‌شود:

سرعت روشن شدن چراغ خیابانی ال ای دی بسیار بالاتر از چراغ‌های قدیمی مانند لامپ های تخلیه گازی (مثل لامپ بخار سدیم، بخار جیوه و متال هالید) است، این چراغ‌های قدیمی ممکن است از ۸ تا ۲۵ دقیقه طول بکشد تا روشن شوند. اما چراغ خیابانی ال ای دی بدون فوت وقت و با نهایت سرعت روشن می‌شود.

۲. چراغ خیابانی ال ای دی اتلاف نور ندارد:

رفلکتورهای بکار رفته در چراغ خیابانی قدیمی به گونه‌ای است نور را به تمام جهات از جمله به سمت بالا می‌تابانند. این موضوع علاوه بر هدررفت و اتلاف نور تولیدی سبب آسیب به محیط زیست و ایجاد آلودگی نوری می‌شود.اما در چراغ خیابانی ال ای دی از رفلکتورهای مستطیل شکلی استفاده شده است که نور را تنها به سمت محیط هدف می‌تاباند و اینگونه از اتلاف نور جلوگیری می‌کند و مانع ایجاد آلودگی نوری می‌شود.

۳. نور چراغ خیابانی ال ای دی در طول زمان افت پیدا نمی‌‌کند:

چراغ‌های خیابانی قدیمی با گذشت زمان و تیره و سیاه شدن قاب و دیفیوزر دچار افت نور می‌شوند، مسأله‌ای که در چراغ‌های خیابانی ال ای دی رخ نمی‌دهد.

۴. مصرف برق بسیار کم و طول عمر بالای چراغ خیابانی ال ای دی:

تکنولوژی ال ای دی به کار رفته در چراغ‌های خیابانی ال ای دی سبب مصرف انرژی بسیار پایین‌تر از چراغ خیابانی قدیمی شده است. آمارها نشان می‌دهد چراغ خیابانی ال ای دی تا ۸۰ درصد انرژی کمتری نسبت به چراغ خیابانی قدیمی مصرف می‌کند، این مصرف برق کمتر سبب افزایش طول عمر چراغ می‌شود وهزینه‌های نگهداری و تعمیر بسیار کمتری را به متولی تحمیل خواهد کرد.

۵. چراغ خیابانی ال ای دی؛ ضد حشرات!

علت جذب حشرات در چراغ‌های خیابانی قدیمی وجود اشعه ماوراءبنفش است. اشعه ماوراءبنفش برای سلامتی و محیط زیست مضر بوده و دلیل جذب گسترده حشرات به این چراغ‌ها است. در چراغ خیابانی ال ای دی خبری از اشعه ماوراءبنفش نیست و حشرات دیگر این چراغ‌ها را دوست ندارند.

چراغ خیابانی,چراغ خیابانی ال ای دی,چراغ خیابانی led
چراغ خیابانی ال ای دی

حال که با مزایا و برتری‌های چراغ خیابانی ال ای دی آشنا شدیم بهتر است نگاهی هم به درون این چراغ‌ها بیاندازیم. به طور کلی چراغ خیابانی ال ای دی از سه دسته تشکیل شده است:

  • چیپ چراغ خیابانی ال ای دی:

چیپ ها قلب چراغ و منبع روشنایی چراغ هستند و در دو نوع SMD و COB تولید می‌شوند که تفاوت این دو در شیوه‌ و فرآیند ساخت است. یک چراغ ال ای دی خیابانی با کیفیت، از چیپ با کیفیت ساخته شده است.

  • درایور چراغ خیابانی ال ای دی:

سه ویژگی مهم که درایور یک چراغ با کیفیت باید از آن برخوردار باشد تا باعث شود نور چراغ خیابانی ال ای دی کمتر باعث خستگی شده و همچنین با نداشتن چشمک و سوسو مانع خراب شدن تصاویر ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته شود به شرح زیر است:
ضریب اعوجاج هارمونیک پایین (THD<10%) و ضریب توان بالا (PF>0.95)، فلیکر یا چشمک نداشتن چراغ.

  • بدنه چراغ خیابانی ال ای دی:

یک بدنه با کیفیت باید ویژگی‌های مختلفی داشته باشد اما مهم‌ترین ویژگی‌ای که بدنه‌ی یک چراغ خیابانی باید داشته باشد مقاوم بودن در برابر گرد و غبار و رطوبت است. زیرا این چراغ‌ها معمولا در شرایط محیطی سرباز و آزاد هستند و یک بدنه‌ی با کیفیت و با درجه محافظت (IP) بالا می‌تواند طول عمر و سلامت چراغ شما را تضمین کند.
منبع: اکووات