رازهای چیدمان دکوراسیون اتاق کودک

0 1,074

اگر شما هم در انتظار ورود نوزاد خود به این دنیا هستید، قبل از هر چیزی به خاطر داشته باشید که نیازهای کودک شما محدود بوده و نیازی ندارد اتاق خواب او در همه چیز به اتاق خواب خودتان شبیه باشد! دقت داشته باشید که تفاوت نیاز در کودکان به نسبت بزرگسالان اولین چیزی است که می تواند به شما ثابت کند که فضای مورد استفاده آنها نیز با شما فرق می کند. از این رو تمامی سلایق شخصی خود را در اتاق کودک خود پیاده سازی نکنید! توجه کنید که نیازهای کودک شما چیست و هر چیز را مطابق با سن کودک انتخاب کنید.

زیر بنای شخصیت یک کودک از بدو تولد او تا زمان ۷ سالگی شکل میگیرد پس اتاق خواب وی که بستری برای رشد مهارت های ذهنی و جسمی او است را به خوبی بچینید. سعی کنید وسایل ضروری نوزاد را تنها در ابتدا تهیه کنید و مطابق با سن او تغییرات لازم را ایجاد کنید، نوزاد شما اگر پسر باشد یا دختر در بدو تولد فرقی ندارد! بهترین رنگ برای اتاق کودک رنگ های شاد و بسیار ملایم و در پاره ای از موارد خنثی است. رنگ اتاق کودک از نظر روانشناسی رنگ های ملایم است چراکه در چشم کودک که هیچ شناختی نسبت به محیط خود ندارد همهمه ایجاد نمی کند و منجر به آشفتگی کودک نخواهد شد.

نکته بعدی آن است که از شلوغ کردن اتاق کودک خود بپرهیزید! دلیلی ندارد که شم از اتاقی شلوغ لذت می برید پس اتاق کودک خود را نیز شلوغ کنید، این شلوغی منجر به آشفتگی ذهنی در کودکتان می شود.  بنابراین یکی از مشخصه ها برای فضای مناسب کودک وجود انگیزه ها و محرک هایی است که در هر مرحله از رشد کودک با او هماهنگ باشد؛ از نورپردازی گرفته تا چیدمان و انتخاب مبلمان و فضاهای رنگی همگی مسائلی هستند که اگر پای کودکان در میان باشد از اهمیت بالایی برخوردار خواهند شد.

طراحی اتاق خواب نوزاد و انتخاب کف پوش مناسب

 

برای طراحی اتاق نوزاد نیازی به المان های خیلی زیادی ندارید، شما تنها به ابزاری نیاز دارید که نیازهای ابتدایی وی با آنها ارضا شود. یک نکته مهم که هیچ گاه نباید فراموش کنید این است که نوزاد شما به سرعت رشد کرده و در چشم بر هم زدنی یک کودک نوپا خواهد شد.

 

زمانیکه برای چیدمان اتاق نوزاد خود در حال برنامه ریزی هستید یادتان باشد که دمای اتاق نوزاد باید همواره بین ۱۹ تا ۲۲ درجه سانتی گراد باشد. برای انتخاب کف پوش اتاق نوزاد نیز تنها فکر نکنید که باید گرم و نرم باشد! چراکه با گذشت مدت زمانی کوتاه نوزاد شما که تبدیل به یک کودک نوپا شده می تواند حرکت کند و قادر است نوشیدنی و غذای خود را بر روی زمین بریزد! پس کف پوشی انتخاب کنید که به راحتی پاکسازی آن امکان پذیر باشد؛ پس از آن نکته دومی که در انتخاب کف پوش و وسایل اتاق کودک وجود دارد ایمنی آن است که نباید هرگز فراموش کنید.

انتخاب رنگ های مناسب برای دیوار اتاق نوزاد

 

برای انتخاب رنگ ها در سال های اولیه آن دسته از رنگ های ملایم که در چشم کودک ایجاد همهمه نمی کنند بهترین انتخاب هستند. عموما رنگ های خنثی و آن دسته از رنگ های شاد اما بسیار ملایم برای اتاق کودک مناسب هستند. رنگ ها را مناسب با مقطع سنی کودک انتخاب کنید و در ماههای اولیه زندگی وی از بکار بردن رنگ های مختلف و تند جدا خودداری کنید؛ با استفاده از رنگ های ملایم در کودک تعادل بصری ایجاد کرده اید که کودک برای شناخت رنگ ها نیازی به فشار آوردن بر روی چشمان خود ندارد.

تزیین دیوار و انتخاب وسایل مناسب برای اتاق کودک

 

برای خرید وسایل اتاق کودک می توانید از لوازم چند منظوره استفاده کنید، تخت هایی که گوشه ای از آنها دارای کشو هستند؛ این نوع از وسایل از دسته لوازم انعطاف پذیر به حساب آمده که بسیار برای اتاق خواب کودکان مناسب هستند. یادتان باشد برای تزیین دیوارها از طرح و رنگ های کودکانه استفاده کنید؛ این طرح و رنگ ها توجه کودک را به خود جلب کرده و او را تشویق می کنند که تا به بازی های کودکانه روی بیاورند. ببینید چه چیزی در میان همه کودکان مشترک است؟

 

قطعا رنگ از بین شکل، جنس و رنگ اشیا برای کودکان از جذابیت بالایی برخوردار است. پس بعد از گذراندن دوران نوزادی بهتر است اتاق کودک خود را با رنگ های شاد و نقاشی های شاد پر کنید. یادتان باشد تمامی نقاط اتاق کودک باید دارای نورپردازی بسیار خوبی باشد، بالای تخت خواب، بالای میز مطالعه و … همگی باید از نورپردازی مناسبی برخوردار باشند.