دیسک گردن و تمرینات مناسب برای بهبود گردن درد

6,215

دیسک گردن چیست؟ دیسک گردن در واقع زمانی اتفاق می افتد که مایع میان مفصلی در مرکز دیسک به بیرون زده و در واقع دچار فتق می شود. این مشکل نیز همانند دیسک کمر رخ می دهد و برای این مشکل راه های بسیار زیادی از فیزیوتراپی تا ورزش های خانگی و عمل جراحی وجود دارد، در مطلب امروز می خواهیم ورزش های مناسب برای درمان دیسک گردن را به شما آموزش دهیم. همراه با ما باشید.

انواع ورزش دیسک گردن با تصویر

درد دیسک گردن عموما به شکل دردی تیر کشنده در طول بازو و دستان خود را نشان می دهد. این درد در ناحیه شانه نیز در هنگام چرخش سر و یا خم کردن گردن به شدت حس خواهد شد. این مشکل ممکن است به دلیل بلند کردن اجسام سنگین و یا حتی به صورت خود به خودی ایجاد شود. در این باره بالا رفتن سن نیز بسیار تاثیر گذار است و این مشکل بیشتر از سن سی تا ۶۰ سالگی بروز می کند. ژنتیک فرد نیز در ابتلا به دیسک گردن موثر می باشد. همچنین سیگار کشیدن و مصرف تنباکو از جمله علل ایجاد دیسک گردن و دیگر انواع دیسک است؛ گفتنی است انجام برخی از فعالیت‌های شغلی و تفریحی نیز می‌تواند منجر به فتق زودرس دیسک گردن و آسیب آن شود.

  • انقباض کتف و جمع کردن شانه ها

به آرامی بایستید و یا بر روی زمین بنشینید، پشت و گردن خود را کاملا صاف نگهدارید و شانه های خود را مطابق تصویر اندکی به سمت عقب بدهید. در این حالت باید سر را کاملا ثابت نگهدارید و به صورت خیره به جلو نگاه کنید، حالا چانه خود را به داخل جمع کرده به شکلی که یک کشش ضعیف را در عضلات گردن خود بدون درد حس کنید. این ورزش را باید هر بار حدود ۵ ثانیه و روزی ده بار انجام دهید. برای انقباض کتف ها نیز باید به مدت ۵ ثانیه در همان حالت کتف های خود را تا جایی که می توانید به یکدیگر فشار دهید بدون آنکه دردی حس کنید.

درمان معجزه آسای دیسک کمر با ورزش
مجموعه ورزش های مناسب برای درمان دیسک گردن
  • موبیلیزاسیون عصب میانی گردن

برای انجام این ورزش باید بازو را تا ارتفاع شانه بالا برده سپس آرنج را کمی خم کنید و آنگاه به گونه ای آن را صاف کنید که کف دست شما رو به دیوار باشد. اگر تمایل داشته باشید که کشش بیشتری را حس کنید می توانید سر را به سمت مخالف خم کنید. برای انجام این ورزش باید ۵ ثانیه به حالت گفته شده مانده و سپس عضلات خود را شل کرده و چهل بار دیگر آن را انجام دهید.

ورزش گردن تصویری
ورزش برای درد گردن و شانه
  • ورزش موبیلیزاسیون عصب زند زیرین

بازو ها را تا ارتفاع شانه بالا آورده، سپس آرنج را به گونه ای خم کنید که کف دست شما کنار سر قرار گرفته و نوک انگشتان شما به پایین باشد مطابق تصویر. سپس ۵ ثانیه در این حالت مانده و عضلات خود را شل کنید و این حرکت را ۴ بار دیگر انجام دهید.

ورزشهای مضر برای دیسک گردن
ورزش گردن آرتروز
  • ورزش موبیلیزاسیون عصب شعاعی

بازوی خود را مطابق تصویر کنار بدن نگهداشته و آن را به داخل بپیچانید؛ حال مچ دست خود را خم کرده و سپس بازو را به عقب ببرید. ۵ ثانیه در این حالت مانده و سپس دست خود را رها کنید. این حرکت باید ۴ بار دیگر انجام شود.

ورزش دیسک گردن و کمر
ورزش های دیسک گردن
  • ورزش خم کردن و گردش گردن

گردن را با احتیاط به جلو خم کنید. به گردن فشار نیاورید و گردن را بیش از حد خم نکنید. عضلات را شل کنید و گردن را صاف کنید. حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید. سرتان را به آرامی به یک سمت بچرخانید، در منتهی الیه دامنه حرکتی به گردن فشار نیاورید. سرتان را به سمت دیگر بچرخانید و عضلات را شل کنید. حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید.

ورزش مخصوص دیسک گردن
ورزش برای دیسک گردن

 

راه های پیشگیری از دیسک گردن

برای یپشگیری از دیسک گردن و گردن درد باید تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید. انجام تمرینات مناسب بدنی و حرکات مناسب بدن، حفظ وزن مناسب، ورزش های منظم و عدم استعمال از دخانیات می توانند شما را در این مسئله کمک کنند.