آموزش کاشت سبزه عید

چگونه سبزه عید درست کنیم؟

4,450

سبزه عید نماد چیست؟ عید نوروز است و سفره هفت سین جذابش که در گوشه ای از خانه با تزییناتی خاص و خلاقانه در هر خانه ایرانی خودنمایی می کند. سنتی زیبا که از دیرباز در میان ایرانیان وجود داشته و هر تکه از آن مفهومی عمیق در دل خود پنهان دارد. سبزه عید نوروز نیز یکی از همین هفت سین های قرار گرفته در سفره زیبای عید نوروز است که بخشی جدا نشدنی از آن بوده و نمادی برای تولد دوباره می باشد.

چگونه سبزه عید بگذاریم؟ / نکات کاشت سبزه سال نو

  1. کمی از بذر یا دانه های مورد نظر خود را داخل ظرفی بریزید و روی آنها را آب بریزید، تا جاییکه دانه های شما داخل آب کاملا قوطه ور گردند.
  2. حالا اجازه دهید دانه و آب از شب تا صبح درون ظرف قرار بگیرند.
  3. پس از گذشت این مدت زمان باید بذر ها را داخل آبکش بریزید تا آب اضافی آنها کشیده شود.
  4. یک پارچه تمیز و نازک را زیر آب بگیرید تا کاملا خیس شده و سپس در میان دستان خود آب اضافی آن را بگیرید.
  5. بذر های آب کشیده را داخل این پارچه نازک قرار بدهید به گونه ای که کاملا داخل پارچه قرار داشته باشند و روی آنها باز نماند.
  6. حالا این بذر و پارچه را داخل یک کاسه و یا ظرفی قرار دهید تا به مدت دو روز به حال خود بماند.
  7. هر بار چک کنید تا پارچه نم دار باشد، اگر پارچه خشک بود با کمک یک اسپری مقداری آب بر روی پارچه بریزید.
  8. پس از این مدت زمان که جوانه ها بر روی بذر شما پدیدار شدند می توانید آنها را به ظرف مورد نظر خود منتقل کنید.
  9. حالا پارچه نمدار خود را بر روی جوانه های داخل ظرف بیاندازید و این کار را تا زمانیکه سبزه عید شما کاملا سبز شود ادامه دهید.
  10. در طول زمانیکه سبزه های شما کاملا رشد کرده اند برای اینکه در طول عید نوروز سبزه تازه ای در اختیار داشته باشید، باید هر روز سبزه خود را آب داده و آب اضافی آن را از ظرف خارج کنید تا کپک نزند.
سبزه عید به شکل قلب با خاکشیر
طرز تهیه سبزه عید با انواع بذر

کی سبزه عید بکاریم؟

سبزه عید نوروز را باید حداقل از دو هفته قبل از شروع سال نو بذر آن را آماده کرد. تا در زمان پیش رو تا حدی دانه ها رشد کرده و سبزه آن تا حد قابل قبولی بیرون آید. گندم از دانه هاییست که سبزه آن به زودی رشد می کند، یعنی برای آماده سازی سبزه عید با گندم تنها یک هفته قبل از عید هم که اقدام کنید در نهایت سبزه زیبایی را در اختیار خواهید داشت. اما برای آماده سازی سبزه عید با عدس و سبزه عید نوروز با ماش به زمانی بیشتر در حدود ۲۰ روز قبل از شروع عید نیاز خواهید داشت. در ادامه مطلب زمان دقیق کاشت هر نوع بذری را برای هفت سین نوروز مفصلا برای شما توضیح خواهیم داد، تا انتها همراه ما باشید.

چند روز به عید سبزه بگذاریم
چند روز به عید سبزه سبز کنیم

کاشت سبزه عید با خاکشیر

سبزه خاکشیر چند روز سبز میشه؟ بذر خاکشیر حدود پنج تا شش روزه سبز خواهد شد. و یکی از روش های تهیه سبزه عید فوری استفاده از خاکشیر می باشد. این دانه نیز همچون دانه های شاهی لعاب دار شده و می توان با استفاده از آن سبزه عید در طرح های عروسکی، روی کوزه، در داخل تنگ و … تهیه کرد. خاکشیر برای لعاب دار شدن نیاز دارد تا حدود ۶ ساعت در داخل آب غوطه ور بماند و به ازای هر ۱ پیمانه خاکشیر باید ۵ پیمانه آب داخل ظرف آن بریزید. روش سبز کردن خاکشیر کاملا مشابه با بذر شاهی است.

کاشت سبزه عید با عدس

عدس زمانیکه سبز می شود در انتهای سبزه برگ های ریز زیبایی دارد که جذابیت آن را دو برابر خواهد کرد. برای آنکه عدس را برای عید آماده کنید بهترین زمان ۱۵ اسفند ماه است. عدس حدود ۳ تا ۵ روز جوانه می زند و از قبل باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس بخورد.

کاشت سبزه عید با گندم

سریعترین سبزه عید پس از خاکشیر و شاهی متعلق به گندم است. گندم برای رشد باید حدود ۱۰ تا ۱۸ ساعت خیس بخورد وپس آن حدود ۲ تا ۳ روز جوانه خواهد زد. بهترین زمان برای تهیه سبزه با گندم روز ۲۰ ام اسفند ماه خواهد بود.

مدل سبزه عید 97
ظرف سبزه عید نوروز ساده وزیبا

کاشت سبزه عید نوروز با ماش

برای کاشت سبزه عید ماش بهترین روز ۱۸ اسفند ماه است. تنها کافیست شب تا صبح ماش ها را خیس کرده و صبح روز بعد عملیات سبزه انداختن ماش را آغاز کنید.

کاشت سبزه عید با هسته خرما

هسته خرما و مرکبات یکی از دسته بذر هایی هستند که دور ریختنی به حساب آمده و جزو خوراک اصلی انسان و حیوان نیستند. از این رو بهترین دانه ها برای کاشت سبزه به حساب می آیند. اما چگونگی کاشت هسته خرما در گلدان را می دانید؟ برای کاشت هسته خرما ابتدا باید آن را به گونه ای وادار به جوانه زدن کنید. برای این کار دانه های خرمای رسیده داخل آب سرد برای مدت ۱۰ روز قرار دهید و هر روز آب آن را عوض کنید. سپس دانه های خرما را داخل یک دستمال نمدار به خوبی بپیچید و آن را داخل یک زیپ کیپ قرار دهید. دقت داشته باشید که این پارچه باید همواره مرطوب نگهداشته شود. این دانه ها باید در جای گرم و بدور از نور مستقیم خورشید بمانند تا حدود دو هفته بعد جوانه بزنند.

سبزه ی عید با خاکشیر عید 99
انواع سبزه عید و طرز تهیه

نحوه کاشت هسته خرما جوانه زده در خاک: حالا داخل گلدانی از یک نوع خاک سبک پر کنید و هسته ها را داخل خاک بکارید و به آنها آب بدهید. بر روی گلدان خود یک نایلون بکشید و هر روز خاک را توسط اسپری مرطوب نگهدارید تا جوانه ها رشد کرده و سبز شوند. سبزه های رشد کرده داخل گلدان را زین پس تنها زمانی آبیاری کنید که خاک آن رو به خشکی باشد.

سبزه عید با لوبیا قرمز / سبزه عید با لوبیا چیتی

بذر های لوبیا قرمز و لوبیا چیتی را حدود ۸ تا ۱۲ ساعت خیس کنید. سپس آنها را داخل ظرفی ریخته و پارچه نمداری روی آنها قرار دهید. این ظرف باید در جایی گرم و پر نور با نور غیر مستقیم قرار داشته باشد. دستمال نمدار را هر روز مجددا خیس کنید تا جوانه ها پدیدار شوند.

سبزه های عید نوروز 99
سبزه عید متفاوت با بذر های لوبیا

کاشت سبزه عید روی کوزه

یکی از مدل های سبزه عید فانتزی کاشت سبزه عید با بذر شاهی بر روی کوزه است. قطعا شب عید کوزه های سفالی که بر روی آنها سبزه انداختن را دیده اید. اما روش کار به چه شکل است؟ برای اینکار باید یک کوزه سفالی تهیه کنید و آن را توسط جوراب زنانه لباس پوش کنید! سپس بذر شاهی را برای چند ساعت داخل آب خیس کنید تا لعاب دار شوند. حالا دانه های ژله ای شاهی را بر روی جوراب زنانه پخش کنید و داخل کوزه را با آب پر کنید. پس از گذر ۳ روز بذر ها جوانه زده و ریشه هایشان به داخل بافت جوراب نفوذ خواهد کرد. بهترین زمان برای سبز کردن بذر شاهی ۲۲ اسفند ماه خواهد بود. 

 کاشت سبزه عید با خاک ژله ای

دانه های خاک ژله ای خود را داخل آب به مدت دوازده ساعت بریزید تا کاملا درشت شوند. حالا بذر های دانه درشت را به گونه ای داخل ظرف بریزید که یک لایه خاک ژله ای در زیر و یک لایه در روی بذر های شما را بگیرد. حالا روی ظرف را با یک نایلون بپوشانید و آن را در جای گرم و با نور غیر مسقیم قرار دهید. هر روز با یک اسپری مقداری آب بر روی خاک ژله ای بریزید تا جوانه ها پدیدار شوند. پس از آن نایلون را برداشته و هر روز سبزه های خود را سیراب کنید.

سبزه عید با دانه ذرت
اموزش سبزه عید فانتزی سال ۹۹

کاشت سبزه عید در تنگ ماهی

بهترین بذر برای کاشت در تنگ ماهی، بذر ذرت است. برای اینکار پانزده روز قبل از عید برای مدت زمان حدود ۴ روز ذرت خود را خیس کنید و هر روز آب آن را تعویض کنید. سپس ذرت ها را داخل دستمالی بریزید و آن را مرطوب نگهدارید تا جوانه بزنند. زمانیکه ذرت ها سبز شدند آنها را داخل سبد قرار دهید و این سبد را بر روی تنگ ماهی خود بگذارید. تنگ را پر از آب کنید و اجازه دهید تا ذرت ها داخل آب قرار بگیرند. پس از ده روز ریشه ذرت ها وارد تنگ شده و قسمت سبز آن از بالای تنگ مشخص خواهد بود.

سبزه عید با هسته پرتقال و مرکبات

هسته مرکباتی همچون پرتقال، نارنج و لیمو را دور نیاندازید، آنها را برای دو روز در آب قرار داده تا به خوبی خیس بخورند، پس از آن از آب خارج کرده و داخل گلدانی از خاک باغچه و یا خاک غنی بکارید. برای کاشت این نوع از سبزه ها مدت زمانی یک ماهه نیاز خواهید داشت.

سبزه عید در تنگ ماهی
سبزکردن سبزه عید در خانه