جوش زیر پوستی و راه های مقابله با آن

2,570

قطعا می دانید که درمان جوش های صورت پروسه ای زمانبر و سخت است و برای آن باید بسیار با انگیزه باشید، کفش های آهنین به پای کرده و قدم در راه درمان بگذارید! حال اگر مشکل پوستی شما جوش زیر پوستی بزرگ باشد قطعا مدت رمان بیشتری را برای درمان آن باید صرف کنید. در مطلب امروز  علت بوجود امدن جوش زیر پوستی و راه های درمان خانگی را برای شما معرفی خواهیم کرد.

چرا جوش زیر پوستی میزنیم؟

جوش زیر پوستی دارای انواع مختلفی بوده و بسته به ناحیه ای که در آن قسمت این جوش ها پدیدار شده اند دلایلی متفاوتی را نیز می توان شاهد بود. ممکن است شما نیز برای یکبار هم که شده شاهد جوش زیر پوستی پیشانی، جوش زیر پوستی بینی، جوش زیر پوستی زیر بغل، جوش زیر پوستی اطراف واژن و … بوده باشید. اما ایا جوش زیر پوستی خطرناک است؟ آیا راهی برای جلوگیری از جوش زیر پوستی وجود دارد؟

جوش زیر پوستی پیشانی در صورت
از بین بردن جوش زیر پوستی پیشانی

جوش های زیر پوستی در صورت و قسمت هایی همچون کمر افراد بیشتر در اثر چربی زیاد و مسدود شدن منافذ پوستی در آن نقطه ایجاد خواهند شد. زمانیکه منافذ پوستی مسدود می شوند چربی ترشح شده از غدد در سطح زیرین پوست جمع شده و متورم خواهد شد. جوش های زیر پوستی اغلب بدون التهاب هستند و از این رو زیبایی افراد را آنچنان که باید خدشه دار نخواهند کرد اما برجستگی های ایجاد شده توسط آنها اغلب منجر به حساسیت در افراد شده و پس از دستکاری آنها لک هایی متعدد بر روی پوست ظاهر خواهد شد.

برخی از جوش های زیر پوستی به دلیل استفاده نکردن از شیوه های مناسب در هنگام مو زدایی ایجاد می شوند. جوش زیر پوستی تناسلی، جوش زیر پوستی زیر بغل از این دسته جوش ها خواهند بود که اغلب پس از شیو کردن نادرست ایجاد خواهند شد.

از بین بردن جوش زیر پوستی ناحیه تناسلی
راه های جلوگیری از جوش زیر پوستی

در چنین شرایطی مو راه خروج خود را به درستی نیافته و در زیر پوست گره خورده و متورم خواهد شد که اغلب با مقداری درد نیز همراه خواهد بود. برای جلوگیری از این مشکل باید در زمان مو زدایی با تیغ حتما آن را در جهت رویش مو بر روی پوست بکشید. بسیاری از جوش های زیر پوستی که در اثر شیو کردن نادرست ایجاد می شوند به راحتی توسط استفاده از سفیداب و کیسه قابل درمان هستند.

در برخی از موارد همچون جوش زیر پوستی بزرگ در چانه نیز علت برخی از مشکلات هورمونی خصوصا در بانوان خواهد بود که اغلب با مصرف قرص های هورمونی و پیشگیری از بارداری به طور کامل برطرف خواهند شد.

ایا جوش زیر پوستی خطرناک است؟

جوش های زیر پوستی اغلب نشان از بیماری خاصی ندارند و در تمامی افراد کم و بیش پدیدار خواهند شد، به علاوه اینکه این سری از جوش ها در افرادیکه دارای پوست هایی چرب هستند بیشتر مشاهده خواهد شد. در اکثر موارد زمانیکه برای درمان جوش به پزشک مراجعه کنید برای شما مجموعه ای از آزمایش های هورمونی و آزمایش هایی مربتط با ارگان های داخلی بدن تجویز خواهد شد تا دلیل جوش ها مشخص گردند. عموما جوش هایی که به صورت دوره ای بدتر شده و به هیچ درمان موضعی پاسخ ندهند نیاز به بررسی های بیشتری خواهند داشت.

ماسک برای جوش زیر پوستی صورت
جوش زیر پوستی سر و جوش زیر پوستی اطراف چشم

ایا راکوتان جوش های زیر پوستی را از بین میبرد؟

راکوتان از دسته داروهای ضد جوش بسیار قوی بوده که برای درمان جوش یکی از راه کارهای موثر اما گاها پر عوارض می باشد. در ابتدای مصرف این نوع از قرص جوش های صورت و بدن تشدید خواهند شد، اما پس از مصرف یک دوره به تدریج شاهد تاثیر خوب آن خواهید بود.

چراکه راکوتان چربی پوست را کنترل کرده و در نقش یک آنتی بیوتیک قوی منجر به خشک شدن جوش های سطحی و زیر پوستی خواهد شد. برای مصرف این دارو ابتدا باید آزمایش های خون انجام گردد و در نهایت زمانیکه از سلامت بدن به خصوص کبد و عدم بارداری اطمینان حاصل شد با تجویز پزشک می توان این دارو را استفاده نمود.

راه های درمان جوش زیر پوستی

بسته به دلیل ایجاد این نوع از جوش ها می توان راه های درمانی بسیاری را استفاده کرد. اولین و مهم ترین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که همواره پوست خود را عاری از چربی و لوازم آرایشی نگهدارید. کمدون ها اغلب به دلیل استفاده از لوازم آرایشی سنگین تشدید شده و مقاوم تر خواهند شد.

جوش زیر پوستی بزرگ و دردناک
جوش زیر پوستی اطراف بینی
  • هر روز پوست خود را شستشو دهید. اگر پوست صورت شما در طول روز چربی زیادی تولید می کند و راهی برای کنترل آن ندارید می توانید این بار از پد های کنترل چربی پوست استفاده کنید.
  • برای درمان جوش زیر پوستی اطراف چانه به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید تا برای شما یک آزمایش هورمونی تجویز نماید. پس از مشخص شدن میزان هورمون های بدن شما درمان چنین جوش هایی بهتر صورت خواهد پذیرفت.
  • استفاده از کمپرس یخ بر روی جوش ها تا حدود زیادی از التهاب و برجستگی آنها خواهد کاست.
  • از مواد آرایشی oil free استفاده کنید.
  • از شوینده هایی استفاده کنید که حاوی ترکیب‌های بنزول پروکساید یا سالسیلات اسید باشند. این ترکیبات به از بین رفتن باکتری های سطح پوست کمک کرده و در نهایت منجر به کاهش جوش های زیر پوستی خواهند شد.
  • منابع غذایی که در آنها ویتامین های گروه B و C هستند می توانند کمک بسیار شایانی در بهبود مشکلات پوستی کنند.
  • از دستکاری کردن جوش های زیر پوستی بپرهیزید.
  • کسانیکه مدام در حال جوش زدن هستند می توانند از انواع کرم پودرهای درمانی همچون اکتی پور استفاده کنند. این نوع از کرم ها علاوه بر آنکه رنگی هستند دارای ترکیبات ضد جوش و لایه بردار نیز بوده و به کاهش جوش های زیر پوستی کمک شایانی خواهند کرد.
  • استفاده از ماسک های خانگی و طبیعی حدود دو بار در هفته نیز می تواند کمک بسیاری به درمان جوش های زیر پوستی کند. برای مشاهده انواع مدل از ماسک های خانگی همچون ماسک عسل ضد جوش و ماسک صورت ضد جوش فوری با سدر کلیک کنید.