برای جلوگیری از ریزش مو این ۹ ماده غذایی را بخورید!

118

هرکدام ما از ریزش مو وحشت داریم، اما غالباً فراموش می کنیم که ریزش یا رشد مو با رژیم غذایی و سبک زندگی ما ارتباط تنگاتنگی دارد. ممکن است شما به طور مرتب موهای خود را روغن زده و ماسک های طبیعی مو بزنید، اما تغذیه مناسب نیز به همان اندازه اهمیت دارد. گاهی اوقات، حتی پس از رعایت یک رژیم مناسب مراقبت از مو، همچنان با مشکلات مربوط به ریزش مو رنج می برید. در اینجا به ۹ ماده غذایی موثر در تقویت مو اشاره میکنیم که در صورت مصرف منظم ممکن است ریزش مو را متوقف کنند. این غذاها را برای جلوگیری از ریزش مو در رژیم روزانه خود بگنجانید و تفاوت را ببینید.

دسترسی سریع: برای مطالعه بخش مورد نظر روی دکمه روبرو کلیک کنید.

اسفناج:

اسفناج یک غذای گیاهی عالی برای رویش مجدد مو است. اسفناج منبع خوبی از آهن، ویتامین A و C و پروتئین است. کمبود آهن دلیل اصلی ریزش مو است و اسفناج نه تنها غنی از آهن است، بلکه حاوی سبوم است که به عنوان یک نرم کننده طبیعی برای مو عمل می کند. همچنین اسید امگا ۳، منیزیم، پتاسیم، کلسیم و آهن برای ما فراهم می کند که به سلامت پوست سر و موهای براق کمک می کنند. ویتامین A به غدد پوست کمک می کند تا سبوم تولید کنند. این ماده روغنی به مرطوب شدن پوست سر برای سالم نگه داشتن مو کمک می کند. یک فنجان (۳۰ گرم) اسفناج تا ۵۴٪ از نیاز روزانه شما به ویتامین A را تأمین می کند. اسفناج همچنین یک منبع عالی گیاهی آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن به سلول های قرمز خون کمک می کند تا اکسیژن را به بدن منتقل کنند تا سوخت و ساز بدن شما را تأمین کرده و به رشد و ترمیم کمک کند.

اسفناج؛ یکی از مواد مغذی جلوگیری از ریزش مو

تخم مرغ و لبنیات:

تخم مرغ و لبنیات غذاهای عالی برای رشد و ضخیم شدن مو هستند. شیر، ماست و تخم مرغ دارای مواد مغذی ضروری مانند پروتئین ها، ویتامین B12، آهن، روی و اسیدهای چرب امگا ۶ هستند. محصولات لبنی همچنین منبع بزرگی از بیوتین (ویتامین B7) است که به عنوان ویتامین مقابله با ریزش مو شناخته می شود. خوردن پروتئین کافی برای رشد مو مهم است زیرا فولیکول های مو بیشتر از پروتئین ساخته شده اند. نشان داده شده است که کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ریزش مو می شود. بیوتین برای تولید پروتئین مو به نام کراتین ضروری است، به همین دلیل مکمل های بیوتین اغلب برای رشد مو به بازار عرضه می شوند. تحقیقات همچنین نشان داده است که مصرف بیوتین بیشتر می تواند به بهبود رشد مو در افراد مبتلا به کمبود بیوتین کمک کند.

اگرچه، اگر رژیم غذایی متعادلی داشته باشید ، کمبود بیوتین غیرمعمول است. شواهد کمی وجود دارد که نشان می دهد افراد سالم از مصرف بیوتین بیشتر سود می برند. تخم مرغ همچنین منبع خوبی از روی ، سلنیوم و سایر مواد مغذی سالم برای مو است. این باعث می شود که آنها یکی از بهترین مواد غذایی برای سلامت مطلوب موها باشند.

توت

توت مملو از ترکیبات مفید و ویتامین هایی است که ممکن است رشد مو را تقویت کنند. این شامل ویتامین C است که دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است. آنتی اکسیدان ها می توانند به محافظت از فولیکول های مو در برابر آسیب مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد کمک کنند. این مولکول ها به طور طبیعی در بدن و محیط وجود دارند. همچنین ، بدن از ویتامین C برای تولید کلاژن استفاده می کند ، پروتئینی که به تقویت مو کمک می کند تا از شکننده شدن و شکستن آن جلوگیری کند. علاوه بر این، ویتامین C به بدن کمک می کند تا آهن را از رژیم غذایی جذب کند. سطح پایین آهن ممکن است باعث کم خونی شود که با ریزش مو ارتباط دارد.

آووکادو

آووکادو خوشمزه، مقوی و منبع بسیار خوبی از چربی های سالم است. آووکادو منبع عالی ویتامین E هستند که ممکن است رشد مو را تقویت کند. یک آووکادو متوسط (حدود ۲۰۰ گرم) ۲۱٪ از نیاز روزانه شما به ویتامین E را تأمین می کند. مانند ویتامین C، ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که با خنثی سازی رادیکال های آزاد به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک می کند. ویتامین E همچنین از مناطقی از پوست مانند پوست سر در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب محافظت می کند. علاوه بر این، آووکادو منبع بزرگی از اسیدهای چرب ضروری است. این چربی ها نمی توانند توسط بدن تولید شوند، اما عناصر اساسی ساخت سلول های شما هستند. کمبود اسیدهای چرب ضروری با ریزش مو ارتباط دارد.

آووکادو یک منبع عالی ویتامین e برای جلوگیری از ریزش مو

صدف خوراکی

صدف یکی از بهترین منابع غذایی روی است. روی ماده معدنی است که به حمایت از چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. کمبود روی در رژیم غذایی ممکن است باعث افزایش تلوژن افلوویوم که یک نوع متداول اما برگشت پذیر ریزش مو شود که ناشی از کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی است. مطالعات نشان داده است که مصرف مکمل روی می تواند اثرات ریزش مو ناشی از کمبود روی را معکوس کند. با این حال، مصرف زیاد روی نیز می تواند باعث ریزش مو شود. به همین دلیل ممکن است دریافت روی از غذاهایی مانند صدف بهتر از مصرف مکمل ها باشد، زیرا غذاها روی را در دوزهای کوچک اما سالم تأمین می کنند.

سویا

مطالعات نشان داده است که ترکیبات موجود در دانه های سویا ممکن است باعث رشد مو شوند. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین (spermidine) است که در دانه های سویا به وفور یافت می شود. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی ۱۰۰ فرد سالم نشان داد که یک مکمل غذایی مبتنی بر اسپرمیدین فاز رشد مو فعال را به نام فاز آناژن طولانی می کند. هرچه فولیکول مو در فاز آناژن باقی بماند، رشد آن نیز بیشتر خواهد شد.با این حال، تحقیقات در مورد اسپرمیدین و رشد مو نسبتاً جدید است؛ بنابراین قبل از توصیه متخصصان بهداشت در مورد مصرف اسپرمیدین، مطالعات بیشتری لازم است.

لوبیا

لوبیا منبع پروتئینی بسیار خوبی از گیاهان است که برای رشد مو ضروری است. مانند صدف، لوبیا منبع خوبی از روی است که به چرخه رشد و ترمیم مو کمک می کند. یک وعده لوبیای سیاه ۳.۵ اونس (۱۰۰ گرم) ۷٪ از نیاز روزانه شما به روی را تأمین می کند. آنها همچنین بسیاری دیگر از مواد مغذی سالم برای مو، از جمله آهن، بیوتین و فولات را فراهم می کنند. علاوه بر تمام این مزایا، لوبیا بسیار متنوع و ارزان است که باعث می شود یک غذای راحت به رژیم غذایی اضافه شود.

فلفل دلمه

فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند. در واقع، یک فلفل زرد تقریباً ۵.۵ برابر پرتقال ویتامین C تأمین می کند. ویتامین C به تقویت تولید کلاژن کمک می کند که می تواند باعث تقویت رشته های مو شود. همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند از رشته های مو در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند. استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می افتد که رادیکال های آزاد بر سیستم دفاعی آنتی اکسیدانی بدن غلبه کنند. این امر با ریزش مو و سفیدی مو مرتبط بوده است. علاوه بر این ، فلفل دلمه ای همچنین منبع عالی ویتامین A است.این ویتامین ممکن است ضمن تحریک تولید سبوم ، به رشد مو کمک کند.

فلفل دلمه ای منبع عالی ویتامین C است که ممکن است به رشد مو کمک کند

آجیل

آجیل های خوشمزه، حاوی مواد مغذی مختلفی هستند که مباعث تقویت مو می شوند. به عنوان مثال، یک اونس (۲۸ گرم) بادام، ۳۷٪ ویتامین E مورد نیاز روزانه شما را تأمین می کند. علاوه بر این، آنها همچنین طیف گسترده ای از ویتامین های گروه B، روی و اسیدهای چرب ضروری را فراهم می کنند. کمبود هر یک از این مواد مغذی با ریزش مو ارتباط دارد. آجیل ها علاوه بر رشد مو، به طیف گسترده ای از سلامتی مانند کاهش التهاب و بیماری های قلبی نیز مرتبط هستند. این باعث می شود آجیل ها یک گزینه عالی و آسان به رژیم غذایی شما باشند.

در حالی که عوامل خارجی مانند قرار گرفتن در معرض آفتاب، آلودگی و استفاده منظم از محصولات شیمیایی ممکن است به موهای شما آسیب برساند، اما رژیم غذایی نامناسب مهمترین علت ریزش مو است. بنابراین، حتماً این مواد مغذی را در رژیم روزانه خود بگنجانید. این مواد غذایی می توانند به جلوگیری از ریزش مو کمک کرده و موهای شما را پرپشت و قوی تر کنند.