بهترین جاهای دیدنی تبریز و مناطق گردشگری اطراف آن

20,668

تبریز سومین شهر بزرگ ایران بشمار رفته و یکی از بهترین و زیباترین شهر های ایران با فرهنگ و تاریخی غنی می باشد. در این شهر زیبا جدای از تاریخ و و بناهای تاریخی، طبیعتی بکر نیز قرار گرفته است که در بهار و تابستان از جذابیت فوق العاده ای برخوردار بوده و هر ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از گردشگران می باشد. در مطلب امروز بهترین جاهای دیدنی تبریز و مناطق گردشگری اطراف آن را برای شما آماده کرده ایم، همراه با ما باشید. (برای مشاهده جاذبه های ایرانگردی کلیک کنید)

مناطق و جاهای دیدنی تبریز

جاذبه های طبیعی و دیدنی فصول مختلف تبریز

تبریز یکی از دسته شهر هایی است که در طول دوران گذشته اتفاقات تاریخی زیادی را پشت سر گذاشته و پستی بلندی های بسیاری را گذرانده است، به همین دلیل بوده که این شهر را به عنوان یک تاریخ زنده می شناسند، در کنار تاریخ غنی، این شهر یکی از زیباترین های ایران بشمار رفته و از طبیعتی بهره برده است که شاید شما نام بسیاری از جاذبه های طبیعی این شهر زیبا را ندانید.

 • کویر قوم تپه تبریز
فهرست جاهای دیدنی تبریز با عکس و آدرس
مکان های دیدنی تبریز با عکس

تقریبا همه اعتقاد بر این دارند که تبریز از مناطق سر سبز ایران است اما جالب است بدانید یکی از زیباترین کویر های ایران در شمال شرقی تبریز، صوفیان قرار گرفته است و با نام کویر قوم تپه شناخته می شود. این منطقه به صورت طبیعی و به علت وزش بادهای منطقه و تجمیع خاک ها و گردو غبار منطقه به صورت تپه های شنی در آمده است.

 • پارک ملی کنتال
لیست جاهای دیدنی تبریز و حومه در عید نوروز
عکس جاهای دیدنی تبریز با آدرس

پارک ملی کنتال یکی از جاهای دیدنی تبریز در منطق جلفا است که در آن می توان عناصر جذابی از قبیل بقایای آسیاب های سنگی را مشاهده کرد. این منطقه در اوایل بهار بسیار دیدنی بوده و می توان رویش لاله های رنگارنگ که به شکل یک مزرعه لاله در می آیند را دید. آدرس این منطقه جاده جلفا به خدافرین بعد از شهر سیه رود می باشد.

 • جنگل ارسباران
مناطق سرسبز گردشگری و دیدنی تبریز با تصویر
اماکن دیدنی تبریز با تصویر

قطعا بارها نام جنگل های ارسباران را شنیده اید، جنگی زیبا با طبیعتی بکر و دست نخورده که در آن انواع گونه های جانوری و گیاهی قابل مشاهده خواهد بود. این جنگل به نام های ارسبار یا آرازبار و قره داغ یا قراچه داغ هم شناخته می شود. در این منطقه علاوه بر طبیعتی زیبا و بکر می توان اماکن و ابنیه های تاریخی بسیاری را نیز دید که همه در کنار هم توانسته اند این منطقه را به یکی جاهای دیدنی تبریز تبدیل کرده است. از جمله آثار تاریخی این منطقه می توان به قلعه بابک، قلعه پشتو، قلعه جوشین، دژ قهقهه، بقعه شیخ شهاب الدین و بازار اهر اشاره کرد.

 • تله کابین کوه عون ابن علی
مناطق گردشگری زیبا و دیدنی تبریز در بهار
جاهای دیدنی تبریز و حومه با عکس و آدرس

تله کابین کوه عون ابن علی یکی از بزرگترین و طولانی ترین تله کابین های کشور است و می توان سوار بر آن از بین کوه های عینالی گذشت و طبیعت کوهستانی اطراف را دید. به شما قول می دهیم این بخش از سفر می تواند هیجان بسیار زیادی را برای شما شما ایجاد کرده و تجربه ای لذت بخش از سفر به شهر تبریز داشته باشید.

 • باغ گلستان تبریز
نقاط دیدنی تبریز در بهار همراه با عکس و با آدرس
نقاط دیدنی تبریز در بهار همراه با عکس

باغ گلستان تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز است که با نام پارک ملی هم شناخته می شود؛ این باغ در میدان هنرستان واقع شده و یکی از مراکز تفریحی شهر به شمار میرود. در باغ گلستان تبریز استخر ها و حوض های متعددی قرر گرفته که توسط درختان احاطه شده اند و از این طریق صحنه ای بسیار لذت بخش ایجاد شده است.

 • باغ ملی تبریز
فهرست جاهای دیدنی تبریز با آدرس
لیست جاهای دیدنی اطراف تبریز با عکس

باغ ملی در واقع باغی است که در پایین تپه واقع شده است و اطراف آن را پارک و دریاچه ای مصنوعی گرفته و وسعت آن به  ۵۴٫۴۷۵ متر مربع می رسد. جالب است بدانید این باغ تا حد بسیار زیادی شبیه به باغ تخت در شمال شیراز یا قصر قاجار در شمال تهران می باشد.

 • پارک ائل گلی (شاه گلی)
ایل گلی یکی از مناطق گردشگری و دیدنی تبریز
ایل گلی یکی از جاهای دیدنی تبریز

شاه گلی در واقع به معنای استخر شاه است؛ این پارک دارای یک دریاچه به عمق ۱۲ متر بوده و امروزه در آن قایق سواری انجام می شود. لازم است بدانید تاریخ احداث آن به زمان آق قویونلوها بازمی گردد و سپس در زمان صفویان این پارک گسترش یافت. اگر به دنبال مکانی برای یک پیکنیک و گذراندان یک بعد از ظهر خانوادگی می گردید این پارک برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

جاذبه های تاریخی تبریز

اگر از علاقمندان به جاذبه های تاریخی هستید، تبریز در دل خود موزه های بسیاری را جای داده است که یادآور خاطرات گذشته و تاریخ غنی این شهر قدیمی هستند، از میان موزه ها و آثار تاریخی به جای مانده از ادوار گذشته می توانید فهرست بهترین اماکن تاریخی و دیدنی تبریز را در زیر مشاهده کنید.

 • موزه قاجار
مناطق زیبا و گردشگری تبریز با با عکس و با آدرس
موزه قاجار یکی از جاهای دیدنی تبریز با تصویر

موزه قاجار یکی از بهترین موزه های تبریز است و در محل عمارت امیرنظام گروسی و در محله ششگلان قرار دارد. این بنا متعلق به زمان ناصرالدین‌شاه قاجار است و دارای سبک معماری دوره قاجار می باشد و اکنون به عنوان یک موزه مورد استفاده قرار میگیرد. در این بنا می توانید شاهد قسمت های مختلفی همچون  تالار سکه، تالار بافته، تالار چینی، تالار آبگینه، تالار فلزات، تالار موسیقی، تالار خاتم. تالار سنگ، تالار اسلحه، تالار رجال و فرامین، تالار معماری و شهرسازی ، تالار قفل و تالار فانوس  باشید.

مقاله‌ مرتبط
 • موزه آذربایجان
مکانهای دیدنی تبریز و حومه با تصویر در عید نوروز
جاهای دیدنی تبریز و حومه در مسافرت

این موزه دومین موزه تاریخی ایران پس از «موزه ملی تهران» شناخته می‌شود و در کنار مسجد کبود قرار گرفته است. این ساختمان دارای ۳ سالن نمایش است و در آنها حدود ۲۳۰۰ اثر تاریخی یادگار مانده از ادوار گذشته همچون دوران پیش از اسلام و پس از اسلام، آثار مردم‌شناسی قرار گرفته است.

 • موزه سنگی تبریز
فهرست جاهای دیدنی تبریز در سفر و گردشگری
موزه سنگی یکی از نقاط دیدنی تبریز

موزه هایی که تا الان نام بردیم همگی اشیای باستانی را در فضای داخلی موزه به شما نشان می دادند، اما موزه سنگی در حیاط کوچکی در جوار موزه آذربایجان، پارک خاقانی و مسجد کبود قرار گرفته است و در آن می توانید در هوایی تازه تعدادی سنگ‌نگاره‌های سه هزار ساله از تمدن باستان در تبریز را نظاره کنید.

 • موزه تاریخ طبیعی تبریز
فهرست جاهای دیدنی تبریز با تصویر
موزه تاریخ طبیعی یکی از جاهای دیدنی تبریز با عکس

اگر از دوست داران حیوانات و حیات وحش هستید بازدید از این موزه را به شما پیشنهاد می کنیم، این موزه گونه های منحصر به فردی از گیاهان و جانوران را به شکل تاکسیدرمی در خود جای داده است.

 • موزه استاد شهریار
لیست جاهای دیدنی اطراف تبریز با آدرس
فهرست جاهای گردشگری و دیدنی تبریز با تصویر

به علاقمندان شعر و ادب توصیه می کنیم از موزه استاد شهریار دیدن کنند، چراکه این موزه قبلا محل زندگی استاد محمدحسین‌شهریار بوده و در یکی از محله های قدیم تبریز به نام مقصودیه قرار گرفته است. قدمت این خانه به دوره پهلوی دوم باز میگردد و در آن بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و لوازم شخصی استاد شهریار شامل کتاب، دستخط، انواع یادبودها و هدایا موجود می باشد.

 • موزه مشروطه
اماکن دیدنی تبریز همراه با عکس و با آدرس
موزه مشروطه یکی از مناطق دیدنی تبریز

تبریز در دوران مشروطه تاریخ پر شوری را برای خود رقم زده است و می توان گفت موزه مشروط یکی از معروفترین بناهایی است که در شهر تبریز قرار گرفته و شاهد اتفاقات تاریخی بسیاری در دل خود بوده است. خانه مشروطه در یکی از محله‌های قدیمی تبریز به نام راسته کوچه، روبروی مسجد جامع و در غرب بازار تبریز واقع است. در این موزه می توانید آثاری نظیر تندیس سران مشروطه، تصویر اسناد و مکاتبات تاریخی مربوط به انقلاب مشروطه و فرمان مشروطیت را شاهد باشید.

 • مسجد کبود تبریز
لیست مناطق دیدنی تبریز با آدرس
مسجد کبود یکی از مهم ترین اماکن زیارتی و دیدنی تبریز

یکی از مهم ترین اماکن زیارتی و دیدنی تبریز مسجد کبود می باشد که از دسته بناهای با قدمت این شهر است. در این مسجد کتیبه ای وجود دارد که با استناد به آن می توان گفت قدمت مسجد به سال ۸۷۰ هجری قمری باز می گردد و توسط سلطان جهان‌شاه مقتدرترین حکمران سلسله «قره قویونلوها» بنا شده است.

 • بازار تبریز
بازار بزرگ تبریز یکی از مناطق دیدنی تبریز برای خرید سوغات
بازار بزرگ تبریز یکی از مناطق گردشگری و دیدنی تبریز و خرید سوغات

بازار تبریز یکی از بهترین اماکن برای خرید سوغات است و می توان با عبور از آن در دل تاریخ قدم زد! این بازار بزرگترین بازار مسقف جهان است و دارای حجره ها و تیمچه های بسیاری بوده که به قول معروف از شیر مرغ تا جان آدمیزاد هم در آن قابل پیدا کردن است.

 • ارگ تبریز
مسافرت و گردشگری و جاهای دیدنی تبریز
ارگ تبریز یکی از جاهای دیدنی تبریز و حومه در سفر

یکی از بقایای آثار تاریخی شهر تبریز ارگ آن است که متعلق به قرن هشتم می باشد، این بنا در ابتدا قرار بود مسجد باشد اما بعد ها زمانیکه علیشاه فوت کرد ساخت آن متوقف شد و با اغاز جنگ‌های ایران و روسیه به دژ نظامی تبدیل شد.

جاهای دیدنی حومه و شهرستان های اطراف تبریز

روستای کندوان

کندوان روستایی زیبا و سر سبز در عید و از جاهای دیدنی تبریز
روستای کندوان یکی از نقاط گردشگری و از جاهای دیدنی اطراف تبریز

یکی از اصلی ترین مناطق و جاهای دیدنی اطراف تبریز کندوان است، روستایی صخره ای و بسیار زیبا که زندگی امروزی را در قالب بافتی قدیمی امکان پذیر کرده است. دلیل نام این روستا خانه های آن است که به شکل کندوی عسل در دل کوه کنده شده اند و جالب اینجاست که عسل یکی از مهمترین محصولات این روستا می باشد. این روستا در ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو قرار گرفته است.

جلفا

جلفا یکی از مناطق سرسبز و گمرکی و یکی از جاهای دیدنی اطراف تبریز
لیست جاهای دیدنی اطراف تبریز و شهر جلفا

یکی از جاهای دیدنی اطراف تبریز منطقه جلفا است، شهر جلفا دارای موقعیت گمرکی و تجاری بوده و از شهر های مهم در ایران به حساب خواهد آمد. در این منطقه کلیساهای بسیاری وجود دارد و بیشتر ساکنانش هم از اقلیت های مذهبی هستند. در این شهر بازار و مراکز خرید بسیاری یافت خواهد شد از این رو این شهر یکی از قطب‌های مهم تجاری ایران به‌ شمار می‌آید. جلفا دارای هوایی نیمه خشک و نیمه سرد بوده و در تابستان از هوایی بسیار گرم بهره برده است و در زمستان هم هوا بسیار سرد خواهد بود. بنابراین بهترین زمان برای مسافرت به جلفا دو ماه اول سال در فصل بهار می باشد. از جاذبه های این شهر می توان به رود ارس، آبشار ماهاران، آبشار آسیاب خرابه، روستای اوشتبین، کلیسای سنت استپانوس جلفا، مجموعه کردشت اشاره کرد.