طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی

8,767

ته چین مرغ یکی از دسته غذاهای پر طرفدار و بسیار خوشمزه است که از مجموعه غذاهای اصلی مجلسی بشمار رفته و مناسب برای مهمانی ها می باشد. در مطلب امروز یک نمونه از دستور پخت ته چین مرغ مجلسی خوشمزه را برای شما آماده کرده ایم؛ همراه با ما باشید.

مواد لازم ته چین مرغ مجلسی و خوشمزه

طرز درست کردن ته چین مرغ مجلسی قالبی
مواد لازم ته چین مرغ مجلسی و قالبی
 • برنج دو و نیم پیمانه
 • مرخ پخته خورد شده دو پیمانه
 • ماست یک پیمانه
 • تخم مرغ ۴ عدد
 • آبلیمو ۲ ق غ
 • روغن ۲ ق غ
 • آب مرغ ۳ ق غ
 • زعفران
 • نمک

طرز تهیه ته چین مرغ مجلسی روی گاز

دستور پخت ته چین مرغ قالبی و خوشمزه
دستور پخت ته چین مرغ قالبی در قابلمه و روی گاز
 1. قبل از هر کاری تکه های مرغ را توسط پیاز و زردچوبه و دارچین آبپز کنید؛ فرقی ندارد کدام قسمت از مرغ را برای اینکار انتخاب می کنید، ران مرغ و یا سینه مرغ هیچ تفاوتی نداشته و تنها بستگی به ذائقه شما دارد.
 2. مرغ های سرد شده را توسط دست خورد کرده و آنها را به تکه های کوچک تقسیم کنید، یادتان باشد مرغ را ریش ریش نمی کنیم فقط تکه تکه می کنیم؛ اگر تمایل دارید مرغ ها به صورت درسته باشند می توانید آنها را خورد نکرده و قبل از آبپز کردن مقداری داخل روغن تفت دهید و سپس آبپز کنید.
 3.  حالا نوبت آن است تا مرغ ها را با ماست و آبلیمو و کمی نمک و کمی زعفران مخلوط کنید، در این مرحله زیاد یا کم بودن ماست دست خودتان خواهد بود و بسته به ذائقه شما دارد، کمی از مواد را نیز بچشید و درصد آبلیمو و نمک را به خوبی تنظیم کنید. این مواد را اگر از چند ساعت قبل آماده کرده و داخل یخچال قرار دهید مرغ ها بهتر طعم گرفته و قطعا ته چین مرغ خوشمزه تری در اختیار خواهید داشت.
 4. تخم مرغ و روغن را به خوبی مخلوط کرده تا کف کنند، حالا زعفران را اضافه کرده و در کناری قرار دهید تا برای چند دقیقه تخم مرغ ها رنگ بگیرند.
 5. برنج از قبل خیس خورده را در آب پخته و آبکش کنید، توجه داشته باشید که دانه های برنج باید کمی نرم تر از زمانیکه پلو ساده درست می کنید باشد.
 6. حالا دو سوم برنج را داخل تخم مرغ میریزیم و هم میزنیم تا مخلوط شوند.
 7. ته چین قابل پخت به هر روشی همچون در فر، در پلوپز، در قابلمه و …. خواهد بود اما برای پخت ته چین مرغ در قابلمه و روی گاز باید کف قابلمه را به خوبی چرب کنید و این روغن را تا دیواره ها هم بزنید که چرب باشند، حتما حتما هم از قابلمه هایی استفاده کنید که درصدی مواد به آنها چسبیده نشوند.
 8. حالا قابلمه را روی گاز قرار داده تا به خوبی گرم شود.
 9. نصفی از برنج زعفرانی را داخل قابلمه ریخته و به خوبی پهنش کنید، سپس نصف مرغ را ریخته و کاملا در سطح برنج پخش کنید.
 10. حالا مابقی برنج را بر روی مرغ ریخته و به همین روش ادامه دهید تا لایه ها کامل شوند.
 11. توجه : اگر می خواهید ته چین مرغ و بادمجان تهیه کنید باید زمانیکه مرغ را بر روی برنج قرار می دهید بادمجان های سرخ شده را نیز قرار داده و سپس برنج لایه دوم را بریزید.
 12. کمی فشار به سطح آخر برنج وارد کنید تا مواد به خوبی صاف شده و به یکدیگر بچسبند، حالا کمی از آب مرغ بر روی برنج ریخته درب آن را ببندید و اجازه دهید تا حدود ۱ ساعت دم بکشد.
 13. برای اینکه متوجه شوید ته چین مرغ به خوبی پخته زمانیکه قابلمه را تکان می دهید مواد داخلی به خوبی کف قابلمه لغزیده و بخار مواد بلند شده است.
 14. اگر حس کردید مواد کف قابلمه چسبیده است، به محض آنکه آن را از روی گاز بلند کردید کف قابلمه را داخل مقداری آب سرد قرار داده و سپس قابلمه را برگردانید داخل ظرف سرو
 15. برای تزیین ته چین مرغ مجلسی می توانید از ماست چکیده، زرشک و خلال پسته استفاده کنید. (برای مشاهده مجموعه غذاهای رژیمی کلیک کنید.)
طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان مجلسی و خوشمزه
طرز تهیه ته چین مرغ و بادمجان مجلسی