تنگی نفس و مراجعه به متخصص ریه

42

شاید بسیاری از شما تا کنون علائم تنگی نفس را در خود احساس کرده باشید. مشکل در نفس کشیدن گاهی به علت خستگی و فعالیت زیاد، گاهی هم نشان‌دهنده یک بیماری است. برخی در مواجهه با چنین علائمی به سادگی از کنار آن می‌گذرند و در آینده دچار مشکلات بیشتری خواهند شد.

نفس تنگی از علائم شایع بیماری‌های ریوی و بسیاری از بیماری‌های دیگر است که اگر به موقع برای یافتن علت آن و درمان بیماری اقدام نشود، می‌تواند بسیار خطرناک باشد. در صورت مشاهده چنین علامتی برای تشخیص درست علت آن و درمان، می‌توانید به دکتر ریه مراجعه کنید. در ادامه برخی از رایج‌ترین علائم و دلایل بروز نفس تنگی را بررسی می‌کنیم و مطالب بیشتری در خصوص آن بیان خواهیم کرد. همراه ما باشید.

دسترسی سریع: برای مطالعه بخش مورد نظر روی دکمه روبرو کلیک کنید.

حالت نفس تنگی نفس چگونه است؟

به حالتی که تنفس به صورت عادی برای شما مشکل باشد، نفس تنگی می‌گویند. عوامل مختلفی می‌توانند باعث بروز چنین حالتی در افراد شوند. در برخی مواقع علل نفس تنگی، خطری ندارد و به سرعت بهبود می‌یابد؛ اما گاهی اوقات هم این حالت به خاطر یک مشکل و بیماری جدی پیش می‌آید که نیاز به درمان و مراجعه سریع به متخصص ریه دارد.

وزن بالا، ورزش کردن، گرمای هوا، بالا رفتن از ارتفاع و … می‌توانند به طور موقت برای لحظاتی موجب مشکل در تنفس شوند؛ اما ممکن است دلیل نفس تنگی شما هیچ کدام از این موارد نباشد و به خاطر داشتن یک بیماری قلبی یا ریوی دچار چنین علائمی شده باشید؛ به همین خاطر باید به یک دکتر ریه برای تنگی نفس مراجعه کنید تا مشکل شما را بررسی کند و راه درمان مناسبی را به شما پیشنهاد دهد.

علائم نفس تنگی

هنگامی که فردی دچار نفس تنگی می‌شود، حس می‌کند که نمی‌تواند به درستی نفس بکشد و اکسیژن واردشده به ریه‌ها برای او کافی نیست. در زمانی ک افراد به چنین حالتی دچار می‌شوند، ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم. دقت کنید که در صورت شدت علائم و بروز ناگهانی آن‌ها، حتماً باید به دکتر ریه مراجعه کنید تا اگر علت آن، بیماری‌های مربوط ریه است، به موقع درمان آن را شروع کنید.

  • احساس نیاز به نفس کشیدن به صورت پی در پی و به سرعت
  • سنگین شدن قفسه سینه و احساس درد
  • احساس خستگی
  • خس خس سینه
  • داشتن تپش قلب
  • سرفه‌های پشت سر هم

دلایل بروز مشکل نفس تنگی

همان طور که اشاره کردیم عوامل مختلفی می‌توانند در بروز این مشکل نقش داشته باشد. از انجام یک فعالیت مانند کوهنوردی یا ورزشی سنگین گرفته تا اضافه وزن و مشکلات قلبی یا ریوی همگی می‌توانند با علائم تنگی نفس همراه باشند. برخی از این عوامل با رعایت نکاتی ساده و انجام مراقبت‌های کوچک دیگر، خطری برای سلامتی فرد نخواهند داشت؛ اما در مقابل گاهی نفس تنگی می‌تواند نشان از یک بیماری مزمن یا حاد باشد و سلامت فرد را به خطر بیاندازد.

اغلب علت نفس تنگی بیماری‌ها و مشکلات مربوط به قلب یا ریه هستند. در ادامه برخی از بیماری‌هایی که موجب نفس تنگی در افراد می‌شوند و برای درمان و کنترل آن‌ها لازم است به دکتر متخصص ریه مراجعه کنید را نام می‌بریم.

برونشیت مزمن

این بیماری با ایجاد التهاب در مجاری تنفسی، موجب تحریک نایژه‌ها می‌شود و به سبب آن، ترشح مخاط افزایش پیدا می‌کند. با تولید این مخاط‌ها مسیر ورود و خروج هوا مسدود خواهد شد. از علائم این بیماری، نفس تنگی و سرفه‌های مکرر را می‌توان نام برد. کشیدن سیگار یکی از دلایل بروز این بیماری است.

امفزیم

گاهی دکتر ریه با انجام معاینات و بررسی دقیق وضعیت بیمار، علت نفس تنگی را بروز بیماری امفزیم تشخیص می‌دهد. این بیماری ارتجاعی بودن ریه را از بین می‌برد و موجب آسیب به آن می‌شود. امفزیم به مرور زمان گسترش پیدا می‌کند و مانع از تبادل جریان هوا در ریه خواهد شد.

آسم

یکی دیگر از عواملی که موجب نفس تنگی در افراد می‌شود، این بیماری است. ریه افرادی که دچار این بیماری شده‌اند، دارای التهاب و تورم است؛ به همین علت مسیر تبادل هوا باریک‌تر می‌شود و این موضوع می‌تواند باعث بروز اختلالات و مشکلاتی در تنفس افراد، خس خس سینه و سرفه باشد. متخصص ریه با مشاهده علائم و تجویز چندین آزمایش با توجه به شرایط بیمار، بیماری آسم را در افراد تشخیص می‌دهد.

ذات‌الریه

یکی دیگر از علل نفس تنگی که توسط دکتر ریه مشخص می‌شود، بیماری ذات‌الریه است. ورود ویروس‌ها و باکتری‌ها به ریه موجب عفونت آن خواهند شد و بیماری ذات‌الریه را به وجود می‌آورند. ذات‌الریه سبب متورم شدن کیسه‌های هوایی می‌شود و با توجه به اینکه این کیسه‌ها پر از آب خواهند شد، نفس کشیدن و اکسیژن‌رسانی با اختلال مواجه می‌شود.

درمان نفس تنگی چگونه است؟

یکی از سؤالاتی که برای اغلب افراد مبتلا به تنگی نفس پیش می‌آید، این است که چگونه می‌توان آن را درمان کرد. با توجه به اینکه بروز این علائم به عوامل مختلفی بستگی خواهد داشت و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد؛ بنابراین راه‌های درمانی گوناگونی هم می‌توان برای آن در نظر گرفت. گاهی به علت خفیف بودن علائم، راه‌حل درمانی بسیار ساده خواهد بود و فرد می‌تواند به سرعت بهبود یابد.

چنانچه این مشکل مربوط به بیماری‌های ریوی باشد، باید با مراجعه به دکتر متخصص ریه، پیگیر درمان خود باشید و به توصیه‌های آن عمل کنید. دکتر ریه پس از انجام معاینه و مشاهده آزمایش‌های انجام شده، به طور دقیق علت نفس تنگی را در فرد بیان می‌کند. پس از آن برنامه درمانی خاصی را برای بهبود بیمار در نظر می‌گیرد و برای او دارو تجویز خواهد کرد.

جمع‌بندی

یکی از مشکلاتی که امروزه برخی از افراد به دلایل مختلفی به آن دچار می‌شوند و گاهی حتی علت آن را هم نمی‌دانند، نفس تنگی است. یکی از علل بروز چنین مشکلی بیماری‌های ریوی مانند، ذات‌الریه، آسم، انسداد مزمن ریوی و … است که برای جلوگیری از پیشرفت بیماری و درمان آن حتماً باید به دکتر ریه مراجعه کنید. دقت کنید که مراجعه به موقع به پزشک می‌تواند موجب بهبود و درمان سریع‌تر شما شود