تزریق بوتاکس و هر آنچه که باید بدانید

1,274

به مرور زمان که پا به سن می گذارید خطوط و چین و چروک های روی پیشانی، اطراف لب، دور چشم خود را بیشتر نشان خواهند داد، چین و چروک هایی ریز و درشت که خبر از بالا رفتن سن می دهند، بر خلاف افزایش سن که منجر به ایجاد چین و چروک ها می شوند برخی از عادات اشتباه روزمره نیز می تواند این خطوط را بیشتر کند، به طور مثال نور آفتاب، نحوه خوابیدن، نوع خنده و … تاثیرات زیادی بر روی چروک های صورت شما دارند.

بوتاکس چیست؟

بشر همواره به دنبال زیبایی بوده و راه های گوناگونی برای رسیدن به این هدف نیز تا کنون امتحان کرده است، انواع مختلفی از اکستنشن مو، کاشت مژه، لیزر موهای زائد، ماساژ صورت و … همگی آمده اند تا کمک کنند انسان به زیبایی دلخواه خود دست بیابد.

تزریق بوتاکس زیر بغل و تزریق بوتاکس در بارداری
تزریق زیر چشم بوتاکس

بوتاکس در واقع نوعی از سم بوتولینوم نوع A می باشد که منجر به شل شدن ماهیچه ها و عضلات در نقاط مختلف خواهد شد، این سم در واقع توعی از پروتئین است که توسط برخی از باکتری ها تولید می شود. با تزریق بوتاکس صورت می توانید خطوط و چروک های خود را از بین ببرید. گفتنی است تزریق بوتاکس در جوانی از ایجاد چروک های جدید جلوگیری کرده و به نوعی سد دفاعی در پوست شما ایجاد خواهد کرد.

جالب است بدانید این روزها روشی برای اصلاح ظاهر بینی استفاده می شود که  تزریق بوتاکس به بینی است، در این روش بوتاکس به برخی از قسمت های پستی و بلندی غضروف بینی تزریق می شود و ظاهری بهتر بدون خطرات و آسیب های عمل جراحی را برای فرد ایجاد می کند. یکی دیگر از استفاده های جالب این ماده، تزریق بوتاکس برای بالا بردن ابرو است، این کار نیز از دسته اعمال زیبایی بوده که منجر می شود تا فرم و ابروی شما کمی تغییر کند. علاوه بر تمام اینها این روزها تزریق بوتاکس زیر بغل و  تزریق بوتاکس روی دست کمک می کند تا تعریق زیاد در افراد کاهش پیدا کند.

آیا تزریق بوتاکس عوارض دارد؟

تزریق بوتاکس پیش از بارداری
تزریق بوتاکس جهت درمان میگرن

از سری عوارض تزریق بوتاکس که مشاهده شده می توان به قرمزی پوست، تورم، التهاب و احساس سنگینی یا ناراحتی در نقطه تزریق سوزن اشاره کرد. عموما در افرادی که پوست های حساسی دارند نیز کمی کبودی در نقطه تزریق بعد از آن مشاهده خواهد شد که با گذشت مدت زمانی کم این اثر از بین خواهد رفت. از آنجایی که صورت یکی از مهمترین قسمت های بدن هر فردیست این تزریق باید توسط متخصص انجام گردد، چراکه اگر تزریق بوتاکس زیر چشم، تزریق بوتاکس به گونه و … در نقطه نادرست و در محیطی غیر بهداشتی انجام گیرد می تواند عوارض بد و جبران ناپذیری همچون حساسیت به تزریق بوتاکس را ایجاد کند. علاوه بر این یکی دیگر از عوارض تزریق نادرست بوتاکس افتادگی پلک پس از تزریق است که حتما باید به پزشک مراجعه شود.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد ؟

بوتاکس نیز همانند بسیاری دیگر از اعمال زیبایی تا حدودی درد دارد، بنابراین  قبل از تزریق بوتاکس در پیشانی و سایر قسمت های صورت و بدن ابتدا از پماد بی حسی استفاده کنید تا در زمان تزریق درد کمتری داشته باشید. بهتر است پس از انجام تزریق محل را با کیسه یخ سرد کنید با این کار عوارض تا حدودی کاهش خواهد یافت.

چند روز بعد از تزریق بوتاکس عمل می کند ؟

تزریق بوتاکس کی اثر میکنه ؟ با توجه به گفته پزشکان در مدت حدود یک تا دو هفته چین و چروک و خطوط عمیق صورت شروع به محو شدن خواهند کرد، عموما نتیجه مد نظر شما پس از گذشت این مدت زمان نمایان می شود. به همین دلیل عموما پزشکان پس از گذشت دو هفته تا یک ماه پس از تزریق برای شما یک وقت ترمیمی تعیین می کنند تا اگر نقطه ای از پوست شما نیاز به تزریق مجدد داشت برایتان انجام دهند. نکته بسیار مهمی که باید به خاطر بسپارید این است، اگر بعد از گذشت این مدت زمان هیچ تغییری در پوست خود حس نکردید، به این معناست که مواد استفاده شده نامرغوب بوده است. گفتنی است با توجه به نوع بوتاکس معمولاً نتایج مورد انتظار بین ۳ تا ۸ ماه باقی می‌ماند و بعد از این زمان نیازمند تزریق مجدد است.

آیا تزریق بوتاکس برای بارداری مضر است ؟

در بارداری هیچ یک از اعمال زیبایی برای یک خانم توصیه نمی شود، این دوران آنقدری مهم است که پزشکان حتی استفاده از لاک و رنگ مو و بسیاری از مواد آرایشی را نیز برای خانم های باردار منع کرده اند. تزریق بوتاکس قبل از اقدام به بارداری برای فرد هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد، اما  تزریق بوتاکس در بارداری به هیچ عنوان برای یک خانم باردار مناسب نخواهد بود. حتی ژل‌های هیالورونیک اسید که در حالت عادی با بدن بیمار سازگاری بیشتری دارند را نیز نباید در در دوران بارداری استفاده کنید، چراکه اول به دلیل تداخلات هورمونی داخل بدن عموما نتیجه درست حاصل نخواهد شد، به علاوه اینکه هنوز عوارض بوتاکس و ژل در بدن مادر و جنین مشخص نیست، بنابراین توصیه می شود در این زمان قید هر نوع عمل زیبایی را بزنید!

چرا بعد از تزریق بوتاکس نباید خوابید ؟

ایا تزریق بوتاکس خطرناک است
تزریق بوتاکس خط لبخند

چند ساعت بعد از تزریق بوتاکس نباید خوابید ؟ پس از تزریق نباید تا ۴ ساعت خوابید و توصیه می شود تا فرد در این مدت به صورت نشسته رو به جلو قرار گرفت باشد و از خم کردن سر خودداری نماید؛ چراکه در این حالت امکان حرکت ماده تزریق شده به نقاط خطرناک وجود دارد.

تزریق بوتاکس برای میگرن و درمان آن

یکی از راه های درمان سردرد های مزمن و میگرن استفاده از بوتاکس است، بیمار باید ابتدا به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده و پس از بررسی هایی تشخیص داده شود که آیا تزریق برای او موثر است یا خیر. پس از آن با توجه به نقاطی که توسط پروتکل FDA منتشر شده است باید در ۳۱ نقطه از عضلات سر و گردن که شامل  ۷ نقطه در عضله فرونتال (پیشانی)، ۴ نقطه در عضلات تمپورال (گیجگاهی) هر طرف، ۳ نقطه در عضلات اکسی پیتال (پس سری) هر طرف، دو نقطه در عضلات پاراوتبرای گردن هر طرف و ۳ نقطه در عضله تراپزیوس (بالای شانه) هر طرف می باشد تزریق انجام گردد.

با این کار که حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طول می انجامد فرد از شر سر درد های میگرنی خلاص خواهد شد. در کسانی که نوبت اول را تزریق می کنند، بهبود و تسکین علائم میگرن، ۱۰ تا ۱۵ روز بعد می باشد؛ گفتنی است تزریق باید هر ۳ ماه یک بار و جمعا ۵ بار باید انجام شود که در کل ۱۵ ماه بطول می انجامد. بوتاکس در واقع به جلوگیری از آزاد شدن سیگنالهای درد در پایانه های عصبی سر و گردن کمک می کند.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس

  • تا ۲۴ ساعت پس از انجام بوتاکس آرایش نکنید.
  • صورت خود را تا ۴ ساعت بعد از انجام بوتاکس نشویید، پس از آن باید صورت و محل تزریق تنها توسط آب ولرم شسته شود و از ماساژ دادن محل تزریق خودداری کنید.
  • از ورزش کردن بلافاصله پس از بوتاکس خودداری کنید، این کار را باید حدود ۲۴ ساعت به تعویق بیاندازید چراکه ورزش پس از بوتاکس فشار خون را افزایش می دهد.